Fitch, Şekerbank’ın kredi notunu yükseltti

Fitch, Şekerbank’ın kredi notunu yükseltti

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Şekerbank’ın Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu geçtiğimiz senenin ardından bu yıl da artırarak “BBB-(tur)”den “BBB(tur)”ye yükseltti. Raporda, Şekerbank’ın karlılık ve aktif kalitesindeki iyileşme ile güçlenen sermaye yapısına vurgu yapıldı

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Şekerbank’ın Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu “BBB-(tur)”den “BBB (tur)”ye yükseltti, görünümünü ise durağan olarak yukarı yönlü revize etti. Fitch Ratings, söz konusu raporda, Şekerbank’ın Uzun Vadeli YP ve Uzun Vadeli TL notlarını “B-“, Kısa Vadeli YP ve Kısa Vadeli TL notlarını ise “B” olarak teyit etti.

Not artırımına dayanak, bankanın güçlenen sermaye yapısı

Fitch Ratings, konuyla ilgili kamuoyuna açıkladığı raporda, Şekerbank’ın not artırımına dayanak olarak, güçlenen sermaye yapısı doğrultusunda yerel para cinsinden diğer Türk ihraççılara göre artan kredi değerliliğini gösterdi. Banka’nın başta aktif kalitesi ve yüksek kârlılık olmak üzere finansal performansında sergilediği süreklilik arz eden gelişim not artışında etkili oldu. Fitch Ratings, geçtiğimiz yıl da Şekerbank’ın yükselen finansal performansı doğrultusunda Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu artırmıştı.