Geçen hafta neler oldu? İşte gün gün yaşananlar…

Geçen hafta neler oldu? İşte gün gün yaşananlar…

Yeni yılın ilk haftasında TÜİK’in aralık ayı enflasyonunu açıklamasıyla birlikte, işçi emeklilerin yanı sıra memur ve memur emekli maaşlarına uygulanacak artış oranları belli oldu. Birçok kaleme zam gelirken bir dizi düzenleme de hayata geçti. Piyasaların merakla beklediği ABD istihdam rakamları da açıklandı.

Yeni yıla girerken bazı düzenlemeler de hayata geçti. Restoran, lokanta ve kafeler kapı önlerine fiyat listesi koyacak. Günlük kiralık evler için belge almak artık zorunlu. Yolcu taşımacılığında da yeni dönem başladı. Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüslere araç takip cihazı takma şartı getirildi.

Yeni yılda uygulanacak gelir vergisi tarifesi ile vergi ve harç tutarları açıklandı

Yeni yıldan itibaren geçerli olmak üzere, bazı vergi ve harçlar yeniden değerleme oranında artırılırken, gelir vergisi tarifesi başta olmak üzere tarifeler ve mükelleflerin yararlanacağı istisna tutarları da belli oldu.

Karşılıksız çek adedi geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) EVDS sisteminde yayımlanan Takasbank verilerine göre, bir önceki ay karşılıksız çek adedi 10 bin 268 adet seviyesinde bulunurken, Aralık ayında ayında bu rakam yüzde 24,1 azalarak 7 bin 791 adede indi.

Yeni memur maaşları belli oldu… Kalem kalem hesaplandı

TÜİK verilerine göre enflasyon Aralık 2023’te aylık yüzde 2,93 artarken, yıllık bazda yüzde 64,77 oldu. 6 aylık enflasyon verisinin belli olmasının ardından memur ve emeklinin maaş zam oranı da netleşti. Memur ve memur emeklisinin maaşı yüzde 49.25, işçi ve BAĞ-KUR emeklisinin maaşı ise yüzde 37.5 artacak.

Akaryakıtta ÖTV düzenlemesi! Benzin, motorin ve LPG’ye zam 1 saat içinde pompaya yansıdı

Akaryakıt ve alkollü içkilerden alınan ÖTV tutarı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2023 yılı ikinci yarısı için açıkladığı Yİ-ÜFE oranı olan yüzde 25.6 kadar artırılacak. Akaryakıt ÖTV’sindeki artış, pompa fiyatlarına LPG’de 1 lira, benzinde 2.31 lira, mazotta ise 2.17 lira olarak enflasyonun açıklanmasından sonraki 1 saat içinde yansıtıldı.

Türkiye’nin vergi rekortmenleri belli oldu: Listenin zirvesinde Selçuk Bayraktar var

2022 yılı gelir vergisi rekortmeni, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar oldu. İkinci sıranın açıklanmadığı listenin üçüncü sırasında Mustafa Rahmi Koç yer aldı.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları sürpriz yaptı

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları, geçen hafta ​202 bin ile beklentilerin altında gerçekleşti​​. Piyasa beklentisi, 216 bin olması yönündeydi.

Net rezervlerde 5.1 milyar dolar düşüş

Merkez Bankası’nın döviz rezervleri bankalarla yapılan swap hacminin azalması ve Hazine’nin Eurobond geri ödemesinin rezervlere yansıması nedeniyle 12 hafta sonra geriledi. Buna göre, uluslararası rezervler geçen hafta 5.14 milyar dolar düşüşle 34.95 milyar dolara, toplam rezervler ise 4.39 milyar dolar düşüşle 141.06 milyar dolara geriledi.

İstihdam rakamları açıklandı: Kritik ABD verisi sürpriz yaptı

Piyasaların merakla beklediği ABD istihdam rakamları açıklandı. Tarım dışı istihdam aralık ayında 216 bin ile beklentilerin oldukça üzerinde geldi. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 3,7 oldu.

ABD’li büyük bankadan ‘TL’ tahmini

ABD’li bankacılık devi Goldman Sachs, Türkiye ekonomisine yönelik yaptığı değerlendirmede “Artan döviz girişlerinin ve daralan cari açığın 2024 yılında TL’deki değer kaybı oranını sınırların içine çekeceğini düşünüyoruz” şeklinde belirtti.