Generali Sigorta prim rakamını 82,5 milyar euroya çıkardı

Generali Sigorta prim rakamını 82,5 milyar euroya çıkardı

Generali Grubu, 2023 yılını rekorlarla kapattı. Brüt yazılan prim rakamının mal ve kaza segmentindeki güçlü büyüme etkisiyle 82,5 milyar euro düzeyine yükselmesi, grubun güçlü finansal pozisyonunu ortaya koydu.

Generali Grubu, 2023 yılını rekorlarla kapattı. Grup, hisse başına temettüde hızlanan büyümesiyle dikkat çeken bir performans sergiledi. Brüt yazılan prim rakamının mal ve kaza segmentindeki güçlü büyüme etkisiyle 82,5 milyar euro düzeyine yükselmesi, grubun güçlü finansal pozisyonunu ortaya koydu. Hayat sigortalarındaki net girişlerdeki artış da stratejik odaklanmanın bir sonucu olarak tamamen birim bağlantılı ve koruma nitelikli ürünlere odaklanmanın getirdiği başarıyı gösterdi.

Grubun tüm segmentlerin olumlu katkısıyla ulaşılan 6,9 milyar euro seviyesindeki faaliyet sonucu, rekor nitelikte bir başarı olarak kaydedildi. Ayrıca düzeltilmiş net sonuçların %14,1 artış göstererek 3.575 milyon euro seviyesine ulaşması, Grubun kararlı büyüme stratejisinin başarıyla uygulandığını gösterdi.

‘SORUMLU BİR KURULUŞ OLARAK HAREKET EDİYORUZ’

Generali Grubu CEO’su Philippe Donnet yaptığı açıklamada, “Generali’nin güçlü performansı, ‘Yaşam Boyu Ortaklık 24: Büyümenin İtici Gücü’ stratejisinin başarılı bir şekilde uygulandığını gösteriyor” dedi. Donnet, ayrıca Grubun sürdürülebilir büyüme yolculuğunun ve sorumlu bir kuruluş olarak hareket etme taahhüdünün çalışanlar ve acenteler tarafından gösterilen çaba ile mümkün olduğunu vurguladı.

Öte yandan, finansal piyasalara yönelik beklentilerdeki değişiklikler ve merkez bankalarının politikalarıyla ilgili belirsizlikler, 2024 yılında Grubun stratejik kararlarında önemli rol oynayacak. Ancak grubun hedefleri doğrultusunda kararlılıkla ilerlemesi bekleniyor.

SAĞLAM BİR TEMEL OLUŞTURUYOR

2024 yılında finansal piyasalara merkez bankalarının yapması beklenen faiz indirimlerinin zamanlaması ve kapsamı yön verecektir. Enflasyonist baskılar azalmaya devam ediyor ve piyasalar şimdiden 2023 sonunda daha düşük faiz oranlarına göre pozisyon alıyor. Yine de FED ve Avrupa Merkez Bankası, sıkı işgücü piyasaları ve ücret artışlarındaki güçlü trend karşısında ihtiyatlı davranarak politika faizlerini gevşetmeyi ağırdan alabilir. 2024’te küresel büyümenin 2023’e kıyasla bir miktar yavaşlayacağı öngörülse de küresel ekonomi resesyona girecek gibi de görünmüyor.

Generali Grubu’nun 2023 yılındaki başarısı, sektördeki liderliğini pekiştirirken, gelecek hedeflere ulaşmak için sağlam bir temel oluşturuyor. Grubun, müşteri odaklı yaklaşımıyla ve stratejik kararlılığıyla önümüzdeki dönemde de başarılı olması bekleniyor.