Gözler Powell’ın konuşmasında

Gözler Powell’ın konuşmasında

Küresel piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta yapacağı konuşmaya odaklandı. Powell’ın Aralık toplantısında faiz artış hızının yavaşlayacağı ve enflasyonla mücadelenin 2023’te de süreceği mesajı vermesi bekleniyor.

Fed Başkanı Powell’ın 13-14 Aralık’taki kritik faiz kararı öncesinde Çarşamba günü Brookings Enstitüsü’nün Washington’da düzenleyeceği etkinlikte konuşması bekleniyor.

Başkan’ın 4 toplantı üst üste 75 baz puanlık faiz artışının ardından 50 baz puan artışla devam edileceğine yönelik sinyal vermesi bekleniyor. Ancak enflasyonun hala yüzde 2’lik hedefin üzerinde olması nedeniyle faizlerin gelecek sene de artacağı mesajı verebilir.

MacroPolicy Perspectives Kurucu Ortağı Julia Coronado “Powell muhtemelen şahin tonda bir konuşma yapacak ve istihdam piyasasındaki dengesizliğin boyutlarından bahsedecek” dedi.

Piyasaların beklentisi faizin gelecek sene yüzde 5 civarında zirve yapması yönünde. Politika faizi şu an yüzde 3,75-4 aralığında bulunuyor.

Bloomberg Economistleri Anna Wong, Andrew Husby ve Eliza Winger “Powell henüz faizde zirve seviyeye yaklaşılmadığı ve enflasyon sürdürülebilir biçimde düşene kadar sıkılaşmaya devam edeceklerini hatırlatabilir” değerlendirmesini yaptı.

1-2 Kasım toplantısına ilişkin tutanaklar, çoğu Fed yetkilisinin yakında faiz artışını yavaşlatmak konusunda fikir birliğinde olduğunu göstermişti.

Powell’ın konuşması Kasım ayı istihdam verisinin 2 gün öncesinde gerçekleşecek.

Amherst Pierpoint Securities Şef Ekonomisti Stephen Stanley “Kasım toplantısından beri finansal koşullar gevşedi, hisse senedi piyasaları ralli yaptı. Powell bu ay başında olduğu gibi artış hızının yavaşlayacağı ancak faiz oranlarının yükselmeye devam edeceği söylemini tekrar edebilir.” diye konuştu.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.