Hazine Müsteşarlığı: Soruşturma başlatıldı

Hazine Müsteşarlığı: Soruşturma başlatıldı

SIGORTAGUNDEM.COM

Akıllı Yaşam Dergisi’nin Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nce 22 Ekim 2017’de gerçekleştirilen hayat dışı sigorta hakemliği sınavında şaibe yaşandığı iddiası haberi sektörü sarstı. Akıllı Yaşam’ın gündeme taşıdığı, Sigortagundem.com’un da manşetten yayınladığı ‘gerekli şartları taşımayan 10 çalışana sahte belge vererek sınava girmelerini sağladığı iddia ediliyor” haberi üzerine Başbakanlık Hazine Müşteşarlığı’ndan bir açıklama gönderildi. Ortalığı karıştıran iddia için, “Sigorta hakemliği sınavı ile ilgili iddialar çerçevesinde öncelikle bir denetim yaptırılmış, ardından da konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma sonucuna göre işlem yürütülecektir” denildi. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden gönderilen açıklamada yer alan ifadeler şöyle:

“MEVZUATA AYKIRI BİR DURUM TESPİT EDİLDİĞİNDE GEREKLİ YASAL SÜREÇLER BAŞLATILACAKTIR”

“Son zamanlarda bazı basın-yayın kuruluşları ve internet siteleri ile sizin de sorumlusu bulunduğunuz haber sitesinde, sigorta hakemliği sınavı ile ilgili spekülatif haberlere yer verildiği görülmüştür. Bu çerçevede aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.
Sigorta hakemliği sınavı ile ilgili iddialar çerçevesinde öncelikle bir denetim yaptırılmış, ardından da konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma sonucuna göre işlem yürütülecektir. Bu çerçevede, soruşturma bitmeden herhangi bir kişinin itham edilmesi etik değildir.
Yine iddia edildiği üzere, haberi veren muhabir ya da yayın kuruluşunun şahit olduğu bir suç söz konusu ise bunun yargı mercilerine intikal ettirilmesi öncelikli olarak o yayın kuruluşu ya da muhabire aittir. Suç yok ise bu defa konu haberde ismi geçen şahıslara iftira edilmiş olunacaktır ki bu da TCK bakımından ayrı bir suç oluşturmaktadır.
Yapılan haberlerde her ne kadar muhtelif kişilerin ismi geçmekte ise de Hazine Müsteşarlığının kurumsal yapısının hedef alındığı anlaşılmaktadır. Kamu kurumlarının spekülatif haberlerle itibarının zedelenmesi karşısında bu kurumların ve elbette Hazine Müsteşarlığının yasal haklarını saklı tutacakları tabiidir.
Öte yandan şunun bir kez daha bilinmesi gerekir ki her türlü iddia, Müsteşarlığımızca hassasiyetle değerlendirilmektedir. Yapılan işlemlerde mevzuata aykırı bir durum tespit edildiğinde gerekli yasal süreçler başlatılacaktır.”

Tahkim sınavı Hazine’yi karıştırdı

 

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

YORUMLAR YAZ
  • Mehmet Akif Bozkurt5 sene önce
  • Ayda 60-70 bin TL maaş almasına rağmen, üç kuruşluk hakem ücretine göz dikerek hak etmediği sınava giren Birlik Genel Sekreteri de soruşturmaya dahil mi acaba??