HSBC’den Türk bankaları raporu!

HSBC’den Türk bankaları raporu!

HSBC, Türk bankalarının sermaye rasyolarının kura ve varlık kalitesine hassasiyetini değerlendirdi.

HSBC Global Research bugün yayınladığı rapor ile Türk bankalarının sermaye rasyolarının kura ve varlık kalitesine hassasiyetlerini değerlendirdi.

HSBC, değerlendirdiği Türk bankalarının tamponlarının kurda ve sorunlu kredilerde artışı absorbe etmek için yeterli olduğu sonucuna vardıklarını vurguladı.

Yayınlanan raporda, “Analizlerimize göre tüm özel bankalar, mevcut sermaye tamponlarının ve karşılıkların etkisiyle minimum CET-1 zorunluluğunu USDTRY 29,00’a ulaşana ve sorunlu kredi oranı ortalamada yüzde 4,5’e ulaşana kadar yüzde 8,5 seviyesinin üzerinde sürdürmeliler. USDTRY’nin bizim temel senaryomuz olan 24,00 seviyesinin ötesine gitmesi bankaların enflasyona endeksli gelirlerinin daha yüksek olması ve sermaye tamponlarının hızla yeniden doldurulması anlamına gelecek” dedi.

Bankaların sermaye tamponlarını anlamak için interaktif analizlerini güncellediklerini belirten HSBC, yatırımcıların kendi USDTRY, sorunlu kredi oranlarını hesaba katarak kendi stres testlerini yapabileceklerini de vurguladı.