İnce çekildi, borsa yükseldi; Türkiye’nin risk primi CDS düştü

İnce çekildi, borsa yükseldi; Türkiye’nin risk primi CDS düştü

Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesİ ve KONDA’nın anketi piyasada iyimserliği artırdı. Borsa yükselirken Türkiye’nin risk primi göstergesi olan CDS düştü

SİGORTAGUNDEM.COM/ÖZEL HABER

Siyasetteki son gelişmeler piyasalardaki iyimserliği artırıyor. Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin ardından, kamuoyu araştırma şirketi KONDA’nın anketinin ardından Borsa İstanbul BIST 100 endeksi günü yüzde 5,5 yükelişle kapattı. Yükselişin temelini oluşturan bankacılık endeksindeki yükseliş ise yüzde 9’u aştı.

Piyasalardaki bu iyimser hava borsadaki yükselişle sınırlı kalmadı. Türkiye’nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren, kredi maliyeti ve risk primi olarak adlandırılan CDS göstergesi yılbaşından sonra ilk kez 500 puanın altına gerileyerek 487’den kapandı.

Türkiye’nin CDS’i Temmuz 2022’de 900 puanı aşarak 908 ile rekor seviyeye ulaşarak iflas noktası olarak değerlendirilen bin puana yaklaşmıştı.

CDS’de bugün yaşanan düşüş üzerine birçok bankacı, ekonomit ve uzman konuyla ilgili düşüncelerini sosyal medyadan paylaştı. Bankacı/ekonomist Murat Sağman sosyal medyadaki paylaşımda şunları söyledi:

“Hem Muharrem İnce’nin çekilmesi, hem 2018 seçimleri tahmin eden Konda anketinin ardından Kılıçdaroğlu’nun ilk turda kazanmasi ihtimalli ile Türkiye’nin risk primi ve maliyeti olan CDS 537’den 50 puan düşüşle Aralık’dan beri ilk defa 500 puanın altına gerileyerek 487’den kapandı…”

Yatırım Finansman Kurumsal İletişim Direktörü Dr. Barış Esen’de twitterdaki paylaşımında CSD’in 500’ün altına inmesine dikkat çekti.

Global Menkul’den Serdar Pazı da sosyal medyadki paylaşımıyla CDS’deki düşüşün altını çizen uzmanlar arasındaydı.