İnfo Yatırım’dan 3.1 milyon liralık hata! Piyasa dolandırıcılarına işlem yaptırdılar

İnfo Yatırım’dan 3.1 milyon liralık hata! Piyasa dolandırıcılarına işlem yaptırdılar

İnfo Yatırım, Ünlü Yatırım Holding hissesinde Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği kapsamında 6 ay işlem yasağı alan Esalettin Özdek ve Abdülkadir Özdek’in emirlerinin iletmesi nedeniyle 3.1 milyon lira ceza almıştı. SPK tarafından piyasa dolandırıcılığı kapsamında yasak alan iki kişiye işlem yaptırılması sonrasında aracı kurumla ilgili yeni gelişme yaşandı
İnfo Yatırım’dan 3.1 milyon liralık hata! Piyasa dolandırıcılarına işlem yaptırdılar.

Türkiye’de sermaye piyasaları otoritesi olan Sermaye Piyasası Kurulu her daim incelemelerini sürdürüyor. Temiz bir piyasa çerçevesinde işlemlerin yapılmasını isteyen Sermaye Piyasası Kurulu kanunların emrettiği şekilde faaliyetlerine devam ederken İnfo Yatırım, SPK’nın kararlarına uymayarak 6 ay işlem yasağı alan Esalettin Özdek ve Abdülkadir Özdek’in emirlerini borsaya iletti.

25-10-2023 tarihinde Ünlü Yatırım Holding hissesinde 11 kişiye Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca 6 ay geçici işlem yasağı tedbiri getirilmişti.

Yasin İsa Aşkın, Esalettin Özdek, Abdulkadir Özdek, Gökhan Özdek, Muammer Devrim Cilasun, Hasan Hüseyin Kök, Ali Kök, Merve Kök, Betül Kök, Kerem Işık, Fatma Kılıç isimli şahıslar borsalarda 6 ay boyunca işlem yapamayacaktı.

İNFO YATIRIM SPK’YI DİKKATE ALMADI!

İnfo Yatırım ise 26-10-2023 tarihinde Abdulkadir Özdek ve Esalettin Özdek’in işlem yapmasının yasak olduğu hesaplarından emir iletmeye devam etti.

Sermaye Piyasası Kurulu da 25.10.2023 tarihli Kurul Kararı, V101.1 Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’nin 9 uncu maddesinin birinci fıkrası ve 12’inci maddenin birinci fıkrası gereğince 3 milyon 150 bin 216 lira idari para cezası uyguladı.

KANUNSUZ İŞLEMLER YAPILDI

İnfo Yatırım, SPK’nın incelemesi neticesinde kanunsuz işlem yaptığı tespit edilmiş oldu. Sermaye Piyasası Kurulu’nun yatırımcıların hak ve menfaatlerini korumak amacıyla yasaklanan kişileri isim isim açıklamasına rağmen yatırım İnfo Yatırım’ın yasaklı kişilere işlem yaptırması hayret ve şaşkınlıkla karşılandı.

İNFO YATIRIM SUÇUNU KABUL ETTİ

İnfo Yatırım, yasaklı kişilerin emirlerini Borsa İstanbul’a ilettiğini kabul etti ve kesilen cezayı hızlıca indirimli şekilde ödedi.

İNFO YATIRIM DA HALKA AÇIK ŞİRKET

İnfo Yatırım, Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Şirketin yüzde 68.62’si halka açık durumda ve binlerce yatırımcı şirkette hak sahibi durumunda. Basit bir hata nedeniyle milyonlarca liranın ceza olarak ödenmesi yatırımcıların vicdanını sızlattı. Halka açık bir şirkette böylesine büyük hataların yapılması da iç denetimin düzgünlüğü konusunda şüpheleri ortaya koyuyor.