İstanbul susuz kalacak mı? İSKİ’den açıklama

İstanbul susuz kalacak mı? İSKİ’den açıklama

İSKİ, İstanbul’un barajların düşen doluluk oranlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada İstanbul’da barajların, önemli su kaynakları olmakla birlikte, tek kaynak olmadığı vurgulandı.

Bazı barajların hacimlerinin, şehrin toplam su kaynakları düşünüldüğünde, İstanbul’da herhangi bir kuraklık riski doğurmayacak büyüklükte olduğuna dikkat çekildi.

ALİBEYKÖY BARAJI AÇIKLAMASI

Zaman zaman kurak görüntüsü ile gündeme gelen Alibeyköy Barajı ile ilgili de “Alibeyköy, tam dolu kapasitede olduğunda, şehrin ortalama 11 günlük su ihtiyacını karşılayabilmekte; Elmalı Barajı’nda ise bu rakam 3 güne kadar düşebilmektedir” açıklaması yapıldı.

“YAĞIŞLI MEVSİM ÖNCESİ SULAR AKTARILIYOR”

Yine sıkça kuraklıkla gündeme gelen Istrancalar’da yer alan barajların sularının özellikle yağışlı mevsim öncesinde Terkos Barajı’na aktarılarak hem barajlardan daha fazla verim alınmasının sağlandığı hem de olası taşkın risklerinin önüne geçildiği vurgulandı.

“BARAJ OLMADIĞI İÇİN MELEN VE YEŞİLÇAY ORANA DAHİL EDİLMİYOR”

Açıklamada “İstanbul’a su sağlayan barajlar, en fazla verim alınabilecek şekilde işletilmektedir. İstanbul’a su sağlayan diğer önemli kaynaklar ise Melen ve Yeşilçay Regülatörleridir. Bu kaynaklardan, önemli miktarda su temin edilmekte, buralarda baraj bulunmadığı için ‘baraj doluluk oranları’na bu kaynaklar dahil edilmemektedir” denildi.

“KISA VADEDE SUSUZLUK RİSKİ YOK”

2021 yılında İstanbul’a 1 milyar metreküpten fazla su verildiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

*Bu suyun 650 milyon metreküpü Melen ve Yeşilçay Regülatörlerinden sağlanmıştır. Başka bir örnekle anlatmak gerekirse, 27 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’a sağlanan 2 milyon 937 bin metreküp suyun 1 milyon 792 bini regülatörlerden, 1 milyon 145 bini barajlardan alınmıştır.

*Bütün bu verilerin ışığında, İstanbul’da kısa vadede bir susuzluk riskinin olmadığı açıktır. Öte yandan DSİ tarafından yapımı bir türlü tamamlanamayan Melen Barajı hizmete alındığında İstanbul’da uzun yıllar susuzluk yaşanmayacağı öngörülmektedir.

*İSKİ, İstanbul’u gelecekte susuz bırakmamak için her türlü çalışmayı bugünden hayata geçirmektedir.

*Ancak küresel iklim değişikliği ve buna bağlı yaşanan kuraklık, tüm dünyada suyun daha verimli kullanılmasını gerektirmektedir.

TASARRUF ÇAĞRISI

Açıklamada, İstanbulluların yakın zamanda bir susuzluk tehlikesi yaşamayacağının altını çizilerek, “Su kaynaklarımızın durumundan bağımsız olarak gerçekleştirdiğimiz tasarruf çağrımızı yineliyoruz” denildi.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.