İstanbul’da değişim rüzgarı esmeye devam edecek!

İstanbul’da değişim rüzgarı esmeye devam edecek!

PSM ÖZEL HABER

İBB İştirakler Teknoloji Grup Başkanı ve BELBİM Genel Müdürü ,Nihat Narin: “Arkamıza aldığımız değişim rüzgarı esmeye devam ettikçe ödüllü hizmetleri İstanbullularla buluşturmaya devam edeceğiz. Emeği geçen tüm ekiplerimiz görevini sosyal belediyecilik bilinciyle yerine getiriyor. İstanbullulara katma değer sağlayan, insan merkezli stratejilerle projeler geliştirip sürdürülebilir bir İstanbul’un inşasına katkı sunmaktan dolayı gurur duyuyoruz.” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir FinTek kuruluşu olarak İstanbulkart ile İstanbul’un yolculuğuna eşlik ediyoruz. 2019 yılında yeni yönetim olarak sunduğu vizyon, genç ve dinamik bir ekibi de beraberinde getirdi. Bu vizyon İstanbul’u Avrupa’nın sayılı kentlerinden biri yapmak, her şeyden önemlisi de dijital dönüşümü odağa alarak bir yola çıkmak demekti.
İlk 5 yıllık görev süremizde İstanbulkart’ı “Şehrin Yaşam Kartı”na dönüştürdük. Toplu ulaşım kartı olarak bilinen bir kartı, binlerce noktada alışverişe açtık. İstanbullulara ceplerindeki tek bir kartla şehri 360 derece deneyimleme imkanı sunduk. Yaptığımız iş birlikleriyle toplu ulaşımın yanına zincir marketleri, giyimi, kozmetiği, kültür-sanat merkezlerini ve hatta akaryakıt istasyonlarını ekledik.
Tüm bu çalışmalarımızda dijitalleşmeyi odağımıza aldık. Dünyanın içinde olduğu değişim sürecinde yaşanan gelişmeleri tetikleyen en önemli unsur elbette teknoloji. Finansal işlemlerde de bu teknolojik gelişmeler kullanıcıların günlük hayatlarını ciddi düzeyde kolaylaştırdı. Öncelikle fiziki nokta ihtiyacını ortadan kaldırıp zaman tasarrufu sağladı.
Bu noktada Türkiye ve hatta özellikle İstanbul, genç nüfusuyla teknolojik dönüşümlere çok hızlı adapte oluyor ve benimsiyor. Bizler de İstanbul’un toplu ulaşım ödemelerini yöneten bir kurum olarak, elbette güncel gelişmeleri takip edip çağı yakalıyoruz. Yenilenen yönetimle omuzladığımız yeni vizyonumuz da her alanda dijitalleşmeyi işaret ediyordu. İçinde bulunduğumuz dönemde, ödemelerde en popüler yöntem “akıllı telefonlar” oldu diyebiliriz. Biz de bu trendi İstanbulkart Mobil ile yakaladık! Toplu ulaşım ödemelerini İstanbulkart Mobil ile yüzde 100 dijitale taşıdık. Bugün İstanbulkart Mobil, Avrupa’ya örnek bir teknolojiyi içinde barındırarak tüm toplu ulaşım araçlarında QR ile ödeme yapılmasını sağlıyor. Bu altyapı Avrupa’da yalnızca İstanbul’da bulunuyor.
İstanbulkart Mobil’den ödemelerle birlikte TL yüklemelerini de dijitalleştirdik. İstanbulkart başvurularını ise dijitale taşıdık. Özellikle öğrenci ve öğretmen İstanbulkartlarının dijitale taşınmasını stratejik olarak değerlendirdik. Böylece vatandaşların sıkıntı yaşadığı, eğitim öğretim dönemi başında oluşan yoğunlukları önledik.

24 milyon kartı yöneten bir FinTek şirketi
24 milyon aktif karta sahibiz ve kart sayımızla Türkiye’nin en büyük bankalarını da geçiyoruz. İstanbulkart ile biz herkesin cebindeyiz! Bu durum, özellikle İstanbul’da her 5 kişiden 1’inin bir bankayla teması olmadığı göz önünde bulundurulursa bizim için çok büyük bir gelişim fırsatı demek. Kullanıcıya değer katacak hizmetleri geliştirmek için çok geniş bir oyun alanımız var demek. Bu perspektifle hem İstanbul’u geleceğe taşıyan hem de İstanbulluyu bir dönem ulaşım kartı olarak cebinde tuttuğu kartıyla küreselde de işlem yapabildiği, yurt içi ve dışı tüm online ödemelerini yapabildiği çok yönlü bir ürünle buluşturacağız
İlk 5 yıllık dönemde bir FinTek şirketi olarak İstanbulkart Mobil’den sunulan finansal hizmetlerin kapsamını geliştirdik. Bugün kullanıcısını dinleyen, taleplerine yanıt veren bir kurum olarak İstanbulkart Mobil ile FinTek hizmetleri sunar konuma geldik. Uygulama içerisinden özellikle ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik dalgalanmalarda mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza “Dolu Dolu TL Yükle” sloganıyla nakit destek imkanı sağladık. Yetersiz bakiye nedeniyle ulaşım hizmeti aksayan İstanbullulara uygulama içi 2 yeni özellik sunduk. Artık uygulama içerisinden Otomatik Yükleme Talimatı veya Acil Limit özelliğini aktifleştiren kullanıcı kesintisiz ulaşım hizmeti alabiliyor.
5 yılın son çeyreğinde ise İstanbulkart Mobil’i İstanbulkartlar arası ve FAST/KOLAS ile banka hesaplarına para transferi ve kimlik doğrulama (KYC) özellikleriyle bir FinTek uygulamasına dönüştürdük. İstanbulkartlar arası banka ve ödeme kuruluşları arasında da ücretsiz olarak para transferi yapmayı mümkün hale getirdik. Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun da vatandaşlarımıza sözü olan bu hizmetleri hayata geçirerek tamamladığımız görev süremizde canla başla çalışmış olmanın gururunu taşıdık. Görev süremizce verdiğimiz sözü tutmanın ve vatandaşa değer katmanın haklı gururunu taşıyoruz.
Sadece bu dönemde aldığımız 100’e yakın ödülle ve sunduğumuz kampanyalar sayesinde vatandaşımızın kazanımlarıyla ne kadar doğru bir rota belirlediğimizi kanıtladık.

İstanbulkart Plus ile ödemelerde yeni bir dönem başlayacak
Küreselleşme, bankacılık sektörünün hızlı bir değişim döngüsüne girmesine zemin hazırladı. Hızla değişen ortama ayak uydurmak finans kurumları için hayati bir önem kazandı. Biz de BELBİM olarak FinTek sektörünün önemli bir oyuncusu olma yolunda adımlar atıyoruz. 5 yıllık görev süremizde bizi FinTek şirketinden dijital bankacılık hizmetleri sunan bir şirkete taşıyacak önemli başarılara imza attık.
İkinci 5 yıllık hizmet dönemine girdiğimiz bu günlerde yol haritamızı, sosyal belediyecilik anlayışımız doğrultusunda ve merkeze vatandaşın mutluluğunu alacak şekilde çizdik. Bizi bu hedefe götürecek stratejik dönüşüm planımızı kurguladık. Her yeni hizmet yeni bir inovasyon dedik. Projelerimizi geleceğin İstanbul’una yakışır, mega kentin dinamik yapısıyla hizalanmış bir şekilde geliştirdik.
Önümüzdeki dönemde, ulaşım hizmetlerinde İstanbullular, İstanbulkart Mobil üzerinden NFC ile ödeme ve akıllı saatler gibi yeni nesil ödeme teknolojileriyle alternatif çözümlere kavuşacak.
Önümüzdeki 5 yıl içerisindeki teknolojik gelişmeler çerçevesinde vatandaşa kolaylık sağlayacak birçok hizmeti devreye almayı planlıyoruz. Gelecek 5 yılda da bütün çabalarımız dünya çapında örnek teşkil edecek, sosyal sorumluluğun ve kullanıcı memnuniyetinin yine odağımızda olacağı projelere imza atmak!
n Yakın gelecekte İstanbulkart ile dünyaya açılacağımız bir çalışmayı devreye alıyoruz. Yeni şemalı İstanbulkart’ımız “İstanbulkart Plus” ile önce sanal kartlarla yurt içi ve dışı online ödemeler, sonraki dönemlerde de fiziki kartlarla tüm dünyada ödeme yapılabilecek.
n Aynı zamanda İstanbulkart Mobil’den karekod ile ulaşım ödemesini yapan İstanbullulara artık sanal kart ve hesap ile TR Karekod altyapısıyla POS’ta alışveriş imkanını da sunmaya başlayacağız.
n Ek olarak işletmelerin Fiziki ve Mobil POS ödeme altyapısını geçtiğimiz yıllarda devreye alarak temaslı ve temassız olarak kendi POS’larımız üzerinden İstanbulkart, kredi kartları üzerinden ödeme almalarını sağladık. Bununla beraber önümüzdeki 10 yıl içerisindeki teknolojik gelişmeler çerçevesinde işletmelere özgü kolaylık sağlayacak birçok ödeme hizmeti altyapısını devreye almayı planlıyoruz.
Elbette kamuya hizmet veren bir kuruluş olarak bizim için en kıymetli husus, vatandaşa değer katan projeler sunmak! Bu vizyon önümüzdeki nice yıllarda da değişmeyecektir. Sektörümüz için en önemli hususun teknolojiyle donatılmış hizmetlere yatırım yapmak, yeni kullanıcı kazanımı ve mevcut kullanıcılarımızın memnuniyetinin sağlanması olacağını düşünüyorum. Özellikle bizim için yıllar geçse de değişmeyecek tek şey: İnsan odaklı bu bakış açısı!

Gelecek dönemde hayata geçirmeyi planladığımız projeler

l İstanbulkart Mobil’den uluslararası para transferi
l Fatura ödeme
l Sigorta işlemleri
l Şemalı İstanbulkartlar ile e-ticarette ve
dünyanın her yerinde alışveriş imkanı
l Emtia satışı
l Şimdi al, sonra öde
l Açık bankacılık işlemleri