Japonya faizi değiştirmedi

Japonya faizi değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası(BoJ), faiz oranında değişikliğe gitmedi.

BoJ’un faiz toplantısının ardından yapılan açıklamada, gösterge faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi. Piyasa beklentisi de faizlerin değişmeyeceği yönündeydi.

BoJ en son 2016 yılı Ocak ayında faizi yüzde 0,0-0,10 aralığından bugünkü eksi seviyesine çekmişti.

Japonya Merkez Bankası, değişikliğe gidip gitmeyeceği konusunda çok fazla spekülasyon yapılan getiri eğrisi kontrolü politikasında ise değişiklik yapmadı.

BoJ, 10 yıl vadeli getiri hedefini yüzde 0, hedef aralığını yüzde yüzde -0,50-0,50 olarak bıraktı.

Getiri eğrisi kontrol poitikası değiştirilmezken, bu kontrol snırını daha büyük esneklik ile uygulayacağını ifade ede BOJ, üst bandı katı bir sınır olarak değil bir referans noktası olarak uygulayacağını belirtti.

BOJ, getiri eğrisi kontrol kararını 1’e karşı 8 oyla aldı. Üyelerden Nakamura getiri eğrisi kontrolünün değiştirilmemesi kararınaa muhalefet etti, ancak getiri eğrisi kontrolünün büük esneklik ile uygulanması açıklamasına destek verdi.

Banka açıklamasında, şirketlerin ücret, fiyat belirleme faaliyetleri konusunda belirsizliğin yüksek olduğuna dikkat çekti. Açıklamada, “Ücret artışları gelecek yıl beklendiği güçlenmez ise fiyatlar aşağı yönlü sapabilir.” denildi.

Fiyat görünümü için 2023 ve 2024 mali yıllarında riskler yukarı yönlü olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Eğer emtia fiyatları daha da düşer ise ekonomi de yukarı yönlü sapma olabilir. Eğer ticaret kötüleşir ise, sermaye harcamaları ve özel tüketim aşağı yönlü sapabilir.” uyarıları yapıldı.

Banka, faiz kararıyla birlikte önümüzdeki döneme ilişkin makro ekonomik tahminlerini de yayımladı.

Buna göre, 2023 mali yılı GSYH beklentesi yüzde 1,4’ten yüzde 1,3’e çekilirken, 2024 ve 2025 mali yılı beklentileri sırasıyla yüzde 1,2 ve yüzde 1,0 olarak bırakıldı.

Gıda hariç çekirdek tüketici fiyatları beklentisi 2023 mali yılı için yüzde 1,8’den yüzde 2,5’e çıkartıldı, 2024 mali yılı için yüzde 2,0’dan yüzde 1,9’a indirildi, 2025 yılı için yüzde 1,6 olarak bırakıldı.