JPMorgan CEO’su Dimon’dan ‘yapışkan enflasyon ve yüksek faiz’ endişesi

JPMorgan CEO’su Dimon’dan ‘yapışkan enflasyon ve yüksek faiz’ endişesi

JPMorgan’dan Jamie Dimon daha yapışkan enflasyon ve daha yüksek faizler konusunda endişeli olduğunu söyledi.

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Pazartesi günü hissedarlara gönderdiği yeni mektubunda, dirençli ABD ekonomisine yönelik “daha yapışkan enflasyona ve piyasaların beklediğinden daha yüksek oranlara yol açabilecek” bir takım risklerden endişe duyduğunu söyledi.

Dimon, büyük miktarlarda hükümet harcaması ve Fed’in bilançosunu küçültme çabalarının yanı sıra Orta Doğu ve Ukrayna’da devam eden savaşların ve bunların temel emtia piyasalarını, göçü ve jeopolitik ilişkileri bozma potansiyeline değindi.

ABD’nin en büyük bankasının CEO’su, 61 sayfalık mektup ” yüzde 2’den yüzde 8’e ve hatta daha fazlasına” kadar faiz oranlarına hazır olduğunu belirterek, “Bu önemli ve benzeri görülmemiş güçler bizi temkinli olmaya itiyor” diye ekledi.

68 yaşındaki yönetici bankadan ne zaman ayrılabileceği konusunda herhangi bir şey söylemedi, ancak JPMorgan Pazartesi günü ayrı bir dosyada yönetim kurulunun en önemli önceliklerinden birinin “orta vadede düzenli bir CEO geçişinin gerçekleşmesini sağlamak” olduğunu söyledi.