Kanadalı Desjardins, mülk ve kaza sigortası için fırsat kolluyor

Kanadalı Desjardins, mülk ve kaza sigortası için fırsat kolluyor

AKILLI YAŞAM DERGİSİ/ÖZEL HABER

Kanada’daki sigorta sektöründe birleşme ve satın alma işlemleri hız kazanırken, Desjardins Group CEO’su Guy Cormier de, mülk ve kaza sigortası alanlarında görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı. 

Kanadalı Desjardins Group CEO’su Guy Cormier mülk ve kaza sigortası alanında satın alma için fırsat kolladıklarını açıkladı. Quebec merkezli finans grubunun yöneticisi Cormier, sigorta sektöründe birleşme ve satın almaların kaçınılmaz hale geldiğine işaret ederek, “Özellikle mülk ve kaza sigortası tarafında alıcı pozisyondayız. Bazı oyuncularla da görüşme halindeyiz. Yıl bitmeden imzaları atmak istiyoruz” dedi.

Refinitiv’in verilerine göre, Kanada’daki sigorta sektöründe birleşme ve satın alma işlemleri son yıllarda giderek hız kazandı. 2020 yılında 50.1 milyon dolar olan işlem hacmi, 2021’de 1.8 milyar dolara yükseldi. 

Desjardins, hâlihazırda ülkenin önde gelen mülk ve kaza sigortası hizmeti veren şirketleri arasında yer alıyor. Şirket, 2015’te State Farm Canada’nın mal ve kaza sigortası ve hayat sigortası birimini – ve Kanada’daki yatırım fonu, kredi ve yaşam sigortası şirketleri dâhil – bünyesine katmıştı. İşlemin büyüklüğü o zaman açıklanmamıştı. Ancak analistler satılan şirketlerin piyasa değerinin yaklaşık 1.6 milyar dolar olarak hesaplamıştı.

Sigorta şirketi Intact Financial, mülk ve kaza sigortası branşında ülkenin en büyük şirketi konumunda. Sigorta devi Haziran 2021’de RSA Insurance’ı bünyesine katarak konumunu daha da güçlendirdi.