Koç Yapı Kredi’yi %32 ‘pahalıya’ satıyor!

Koç Yapı Kredi’yi %32 ‘pahalıya’ satıyor!

Koç Holding’in Yapı Kredi Bankası’ndaki hisselerinin Emirati Bank FAB’ye satışıyla ilgili bu kez de Reuters’ta bir haber yayınlandı.

Habere göre Koç Holding’in Yapı Kredi Bankası’ndaki yüzde 61.2’lik payı için Koç Grubu 8.5 miyar dolar istiyor, Emirati Bank FAB ise 7.5 milyar dolar teklif ediyor. Tarafların 8 milyar dolar gibi bir değer üzerinden anlaşabileceği ifade ediliyor.

8 milyar dolarlık rakama göre Yapı Kredi Bankası’nın toplam piyasa değeri yaklaşık 13.1 milyar dolara denk geliyor. Yapı Kredi Bankası hisselerinin borsadaki fiyatına göre bankanın piyasa değeri 9.9 milyar dolar civarında. Yani pazarlığa konu fiyat borsa fiyatının yüzde 32.3 üzerinde bulunuyor. İşte bu fark nedeniyle Yapı Kredi Bankası hisseleri borsada yüzde 9.97 artışla 37.96 TL ile tavan oldu.

Koç Holding’ten haberlerle ilgili KAP’a yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Basın-yayın organlarında, bağlı ortaklığımız Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’de (YKB) sahip olduğumuz payların satışına yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğine dair haberler çıkmıştır. Bilindiği üzere holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik olarak, ilgili taraflarla görüşmeler yapılabilmektedir. Medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak da benzer nitelikte ön görüşmeler devam etmekle birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmamaktadır. İşbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır.”