Kripto devine 1 milyar dolarlık dava şoku

Kripto devine 1 milyar dolarlık dava şoku

EKONOMİMANSET.COM/ÖZEL HABER

New York başsavcılığı, dijital varlık sektöründeki 3 büyük oyuncu hakkında ‘yatırımcılara yanıltıcı bilgi vermek’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ yoluyla 1 milyar dolarlık kayba neden oldukları gerekçesiyle dava açtı.

Başsavcı Letitia James tarafından kaleme alınan iddianamede Gemini Trust, Genesis Global Capital ve Digital Currency Group düşük risk ve yüksek getiri vaat eden bir programda yatırımcıları yanıltmakla suçlandı.

İddianame ikiz kardeşler Tyler ve Cameron Winklevoss tarafından yönetilen Gemini’nin, yatırımcılara kripto para birimlerini Genesis’e borç vermeleri halinde %8’e varan bir getiri oranı vaat eden bir program olan Gemini Earn’in tehlikeleri hakkında yatırımcılara yalan söylediğini iddia ediyor.

İddianameye göre, şirket yazışmalarında Gemini Earn programının başlamasından sadece aylar sonra, şirketin risk analiz ekiplerinin bu konudaki risklere dair yaptıkları uyarılara yer verildi. Şirket risk analistleri sınırlı likidite ile yüksek kaldıraç sağlayan bu programın içerdiği risklere dikkat çekmişti.

New York Başsavcısı James, bu bilgileri yatırımcılarla paylaşmayarak ülke genelinde yüz binlerce kişiyi olası tehlikeler konusunda karanlıkta bıraktığını söyledi. James yaptığı açıklamada, “Bu dolandırıcılık, kötü niyetli aktörlerin yeterince düzenlenmiş kripto para endüstrisinde zarara yol açmasının bir başka örneğidir.” dedi.

Başsavcı James, Gemini, Genesis ve Digital Currency Group’un finansal yatırım sektöründe faaliyet göstermesini veya New York’ta menkul kıymet alım satımıyla ilgili herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya çalışıyor. Ayrıca yatırımcı kayıpları için de tazminat talep ediyor.

Dava, başsavcılığın kripto endüstrisini düzenlemeye yönelik diğer son çabalarını takip ediyor. Mayıs ayında Bayan James, kripto borsalarının kamu denetimine tabi tutulmasını, belirli sahiplik düzenlemelerinin yasaklanarak çıkar çatışmalarının sınırlandırılmasını, dolandırıcılığın önlenmesi için tedbirler alınmasını, mağdurlara tazminat ödenmesini ve dijital varlık sektörünün gözetiminin güçlendirilmesini öngören bir yasa teklifinde bulunmuştu.