Kripto para piyasasında tarihi çöküş

Kripto para piyasasında tarihi çöküş

Bank of America’nın raporuna göre, kripto para piyasası son 50 yıllık finans tarihinin en büyük beşinci çöküşünü yaşıyor

FTX’in iflas başvurusunda bulunmasıyla körüklenen gelişmelerle Bitcoin son 24 saatte yüzde 3 değer kaybederek 16 bin 800 dolara gerilerken, kripto para piyasasının değeri de 3 trilyon dolardan 900 milyar dolara indi

Kripto para piyasası, bir kez daha kışın soğuğunu hissediyor. Kripto piyasasının yüzde 41’ini oluşturan Bitcoin, 2 yıl önce pandeminin derinliklerinden bu yana görülmemiş en düşük seviyelere ulaştı. 24 saat içinde yaklaşık yüzde 3, son bir haftada ise yüzde 19 değer kaybeden Bitcoin, 16 bin 800 kadar inen fiyatıyla tarihinin en büyük çöküşünü yaşıyor. Mayıs ayında yaşanan düşüşün ardından yeniden yükselişe geçen kripto para piyasalarında “kış”, FTX’in iflas başvurusunda bulunması ve kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried’in istifa etmesinin ardından tüm gücüyle geri döndü.

Bank of America’nın (BofA) Bloomberg verilerine dayanan araştırması, kripto piyasalarında yaşanan çöküşün son 50 yıllık finans tarihinde kayıtlara geçen en büyük beşinci kriz olduğunu ve 1970’lerden bu yana yaşanan en büyük çöküş olduğunu ortaya koyuyor. Bitcoin, FTX gelişmesinin ardından geçen yıl kasım ayındaki 70 bin dolarlık zirvesinin ardından yüzde 77 değer kaybetti. Bu gelişmeyle birlikte kripto para piyasasının değeri 3 trilyon dolardan 900 milyar dolara düştü.

2000’deki dotcom çöküşünü anımsatıyor

BofA raporuna göre bu durum, Mart 2000’de yüzde 76 düşüşün (Bitcoin’in düşüşünden sadece yüzde 1 daha düşük) yaşandığı dotcom çöküşünü anımsatıyor. Dotcom balonu, 1990’lardaki boğa piyasası sırasında, internetin yeni olduğu günlerden itibaren çevrimiçi şirketlere yapılan yatırımlarla beslendi. Nasdaq endeksi beş kat büyüdü ancak 2000 yılında çok fazla nakit toplayan ancak bir iş planına sahip olmayan şirketlerin parası bittiğinde balon patladı. Çöküşle birlikte Nasdaq’da milyarlarca dolar buhar oldu.

Bitcoin’i geride bırakan bir başka büyük balon da 2000’li yılların sonunda Büyük Buhran’a zemin hazırlayan borsa çöküşü “Kara Pazartesi”. BofA’nın hesaplamalarına göre Dow Jones sanayi endeksi yüzde 89 düşerek, Bitcoin’i bile gölgede bıraktı.

Daha yakın bir tarihte ABD’li inşaatçılar hisse senetlerinin 2005’teki zirveden yüzde 83 düşüşle çöktüğünü gördü. 3 yıl sonra da bunu 2008 mali krizi izledi.