Küresel FinTek liderleri, Agora Fintech Fuarı’nda buluştu

Küresel FinTek liderleri, Agora Fintech Fuarı’nda buluştu

PSM DERGİSİ

Agora Fintech Fuarı, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB), Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) tarafından 4. Mobilefest Teknoloji Fuarı ve Konferansı kapsamında düzenlendi.

25-27 Nisan tarihleri arasında “Dünyaya Bağlan” temasıyla yerli ve yabancı firmaları bir araya getiren Agora Fintech Fuarı, Türkiye’nin yenilikçi FinTek ekosisteminin uluslararası sahneye taşınması adına önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan ve 3 gün süren etkinlik, sektörün yerel ve küresel temsilcilerini bir araya getirerek, Türkiye’nin finansal teknoloji alanında geliştirdiği son yenilikleri, girişimleri ve iş birliği fırsatlarını vitrine çıkardı.

Ulusal ve uluslararası FinTek’lerin yanı sıra bankalar, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) da yer aldığı Agora Fintech kapsamında 19 panel ve sunum yapıldı. Dünya genelinden 45 sektör temsilcisi; ülke regülasyonlarından açık bankacılığa, AB’de ödeme düzenlemelerinin geleceğinden dijital çağda siber güvenlik ve risk yönetimine kadar geniş bir yelpazede deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

“Küresele açılmak için kamu ve özel sektör birlikte çalışmalı”

Fuarın açılış konuşmaları T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Bank Pozitif Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Kork ve TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin tarafından yapıldı. Prof. Dr. Göksel Aşan, özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“Finans Ofisi’nin kuruluşundan itibaren en önemli konularımızdan biri FinTek konusu oldu. FinTek, uluslararası rekabete açık bir alan. Uluslararası rekabete açık alanlarda kamu ve özel sektörün daha stratejik davranması gerekiyor. Finansal teknoloji de geleceği şekillendirecek birkaç alandan biri. Türkiye’nin bu alanda dünya haritasında önemli bir yer edinebilmesi için kamu ve özel sektör olarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor.”

“Solo değil koro olalım”

Bank Pozitif Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Kork da “Bizleri bir araya getiren fuarlar, etkinlikler çok değerli. Milletçe birlik olarak milli değerlerimizi büyütüp dünyaya taşıyalım. Ülkemizi önümüzdeki yıllarda en az 5 uluslararası marka çıkaracak birlikteliği yaratalım. Bu bir ekip işidir; solo değil koro olalım” değerlendirmesini yaptı.

“Oyuna katılan değil, oyun kuran Türkiye”

Ev sahibi olarak son açılış konuşmasını yapan TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin ise katılımcılara şöyle seslendi:

“Bugün gururla bir ilke daha imza atmanın sevincini yaşıyoruz. Yaptığımız açılışla birlikte TÖDEB için yepyeni bir sayfayı hep birlikte doldurmaya başlıyoruz. TÖDEB olarak şimdiye kadar ulusal ve uluslararası arenada ülkemizi temsil etmek, iş birliklerimizi güçlendirmek adına birçok fuara katıldık. Bugün yaşadığımız heyecansa bambaşka. Kendi fuarımız Agora Fintech ile uluslararası FinTek ekosistemine ev sahipliği yapıyoruz. Birbirinden değerli uzmanları, sektör temsilcilerini, uluslararası derneklerin yöneticilerini ağırlıyoruz. 2024 takvimimize baktığımızda üyelerimizle birlikte iki ayda bir uluslararası bir etkinliğin ya düzenleyicisi ya da katılımcısı olduğumuzu görüyoruz. Ziyaret eden, ağırlayan ve sadece oyuna katılan değil, oyun kuran ve bunu FinTek üssü olan bir Türkiye’de yapan birlik olmak bizim için çok değerli.”

FUARIN TÜRKİYE’YE HEDİYESİ: HATIRA ORMANI

TÖDEB Başkanı Ufuk Bilgetekin, konuşmasının ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle başlatılan TÖDEB Agora FinTek 2024 Hatıra Ormanı çalışmalarını katılımcılara duyurdu. Agora Fintech ziyaretçileri adına Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle Bursa’da dikilecek fidanlarla 10 bin ağaçlık TÖDEB Agora FinTek 2024 Hatıra Ormanı oluşturulacak.

Bilgetekin, etkinlikte bu projenin ayrıntılarını da şöyle paylaştı: “Ülkemizin toplumsal gelişimine, doğasına, eğitimine, gençlerine ve istihdama katkı sağlamayı da misyon edinip bu doğrultuda çalıştık. Şimdi bu bilinç doğrultusunda Agora Fintech ziyaretçileri adına Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle Bursa’da dikilecek fidanlarla TÖDEB Agora FinTek 2024 Hatıra Ormanı’nı oluşturacağız. Hedefimiz her yıl bir hatıra ormanı oluşturmak ve sürdürülebilir, yeşil bir geleceğe katkı sağlamak. Sektörümüz büyüdükçe Anadolu’nun dört bir yanında fidanlarımız ormana dönüşecek.”