Küresel piyasalara Fed mesajları yön veriyor

Küresel piyasalara Fed mesajları yön veriyor

Fed üyesi Thomas Barkin’e göre Fed’in faiz indirmeden önce bekleyecek zamanı var. Piyasalar Barkin ve diğer Fed yetkililerinin açıklamalarını fiyatlarken gözler TÜFE’de yapılacak revizyonlarda olacak.

Bu hafta ABD Hazinesi’nin gerçekleştirdiği başarılı tahvil ihalelerine karşın, ABD 10 yıllık tahvil getirisi hafta başından bu yana 13 baz puan artıda.

Yükselişte Fed’in faiz indirimlerinin başlangıcına ilişkin tahminlerin gelen açıklama ve verilerle ötelenmesi etkili oldu. Perşembe günü açıklanan verilere göre ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları üç haftadan bu yana ilk kez düştü.

Piyasada dikkatler ABD TÜFE revizyonlarında olacak. Tüketici fiyat endeksinde yapılan – genellikle küçük ve bu nedenle göz ardı edilen – revizyonlar geçen yıl oldukça yüksek düzeylerdeydi. O nedenle yatırımcılar bu revizyona bu yıl her zamankinden fazla önem veriyor.

Perşembe günü sınırlı bir artışla kritik 5 bin seviyesine daha da yakın bir kapanış gerçekleştiren S&P 500’de vadeli işlemlerde hafif düşüşler etkili.

Çin yeni yılı nedeniyle Hong Kong ve Singapur piyasaları erken kapanacak; Çin, Tayvan, Güney Kore, Endonezya, Filipinler ve Vietnam’da piyasalar kapalı olacak. Bloomberg Dolar Endeksi yatay.