Küresel piyasalarda büyüme umudu

Küresel piyasalarda büyüme umudu

Çin’de açıklanan resmi PMI verileri aralıksız ikinci ayında 50 seviyesini aştı ve ekonomide toparlanma umutlarını destekledi. Çin’den gelen veriler küresel piyasalardaki iştahı da olumlu etkiledi.

Asya hisseleri, Japon hisse senetleri öncülüğünde ve Çin’den gelen güçlü PMI verilerinin ardından bu sabah yükseldi. Japonya ve Hong Kong’da Borsalar yükselirken, Çin hisse senedi endeksleri dalgalandı.

ABD’de bilanço sezonu Wall Street’in büyük teknoloji şirketleri öncülüğünde güçlü bir başlangıç yaptı. ABD bilanço sezonunun ilk sonuçları, şirketlerin yüzde 80’inden fazlasının beklentileri aştığını gösteriyor. Bloomberg Intelligence tarafından derlenen verilere göre, ilk çeyrek karları, yüzde 3,8’lik beklentiyle karşılaştırıldığında, bir yıl öncesine göre yüzde 4,7 oranında artış kaydetme yolunda ilerliyor.

ABD vadeli endeksleri de bilançoların desteğiyle Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı beklentilerindeki artışa rağmen fazla değişim göstermedi.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi bir önceki seansta beş baz puan düştükten sonra salı günü sabit kaldı.

Emtia piyasalarında petrol, Orta Doğu’da olası bir ateşkese ilişkin görüşmelerin ham petrol için risk primini azaltmasıyla neredeyse iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Altın, bu haftaki Fed toplantısı öncesinde üst üste üçüncü ayda da değer kazanmaya hazırlanıyor. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,41 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah biraz toparlandı ve 1.260 seviyesinde.