Küresel piyasalarda Çin baskısı

Küresel piyasalarda Çin baskısı

Küresel piyasalar Çin’in deflasyon sürecine girdiğine işaret eden verilerin açıklanması sonrası satıcılı seyrediyor.

Asya endekslerinde kırmızılar ağırlıkta. Salı gününü yüzde 0,4 ve yüzde 0,9 kayıpla tamamlayan S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri vadeli işlemlerde hafif artıda.

Çin Merkez Bankası’nın yuanı yüksek bir seviyede sabitlemesinin ardından offshore yuan değer kazanırken, dolar bir miktar geriledi.

Bloomberg Dolar Endeksi dün yüzde 0,43 yükseldikten sonra, bu sabah yüzde 0,13 düşüyor.
Çin’de tüketici fiyatları geriledi

Çin’de Tüketici Fiyat Endeksi temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 geriledi. Bu, Şubat 2021’den bu yana tüketici fiyatlarında yaşanan ilk düşüş oldu. Bloomberg anketinde beklenti yüzde 0,4 oranında bir azalış açıklanması yönündeydi. Üretici Fiyat Endeksi ise yüzde 4,4 oranında geriledi. Bloomberg anketinde yüzde 4 düşüş öngörülmüştü. Bu veri de ÜFE’de yaşanan aralıksız 10. aylık düşüşe işaret etti.

Kasım 2020’den bu yana ilk kez ülkede hem TÜFE hem de ÜFE aynı ayda yıllık bazda gerilemiş oldu. Veriler Çin ekonomisinin toparlanmasında yaşanan sıkıntıların bir kez daha altını çizdi. Konut piyasasında uzun süredir yaşanan sorunlar, ülkenin ihracat ürünlerine olan küresel talebin azalması ve tüketici harcamalarında yaşanan düşüş toparlanma üzerinde baskı yaratıyor ve teşvik beklentilerini artırıyor.

Morgan Stanley Çin Başekonomisti Robin Xing, “Çin’in deflasyon sürecine girdiği kesin. Buradaki soru, bunun ne kadar süreceği. Bu da politika yapıcılara ve mali ile para politikalarında ne kadar koordineli bir gevşeme yapacaklarına bağlı” dedi.