Küresel piyasalarda Çin etkisi

Küresel piyasalarda Çin etkisi

Çin 1 trilyon yuanlık ultra uzun vadeli tahvil satışına cuma günü başlıyor. Çin tahvil ihracı haberleriyle Asya-Pasifik endeksleri yükselişe geçti.
Küresel piyasalarda Çin etkisi

Çin’in çok uzun vadeli tahvil ihracı haberi Asya Pasifik hisse senetleri piyasalarını yukarı taşıdı. Haberin ardından Hong Kong Hang Seng endeksi ağustos ayından beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Anakara Çin endeksleri ise kayıplarını sınırladı. Tahvil ihraç haberi öncesi endeksler Çin’in nisan ayında aylık bazda kredi küçülmesi yaşaması ve Biden tarifeleri haberleri sonrası kayıp yaşamıştı.

ABD hisse senetleri vadelileri ise haftaya yatay bir başlangıç yaptı. Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı sakin seyrediyor.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.254 puanda. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,49 ile fazla değişim göstermedi.

Petrol piyasası Haziran başındaki OPEC+ toplantısını beklerken Brent petrol kayıpla haftaya başlıyor.

Spot altın da haftaya negatif girdi.

Çin, hükümetin Mart ayında duyurduğu 1 trilyon yuanlık (138 milyar dolar) süper uzun vadeli tahvil ihracının ilk dilimine bu Cuma günü başlıyor.

Bloomberg’in haberine göre Çin, Mayıs-Kasım ayları arasında 300 milyar yuanlık 20 yıl vadeli, 600 milyar yuanlık 30 yıl vadeli ve 100 milyar yuanlık 50 yıl vadeli tahvil ihraçları gerçekleştirecek.