Küresel piyasalarda ‘Fed-AMB’ haftası

Küresel piyasalarda ‘Fed-AMB’ haftası

İki büyük merkez bankasının faiz kararlarının izleneceği haftaya hisse senetleri piyasaları olumlu atmosferle giriyor.

Asya hisseleri gevşek politikanın sürmesinin beklendiği Japon endeksleri öncülüğünde yükseldi. Çin ise Politbüro toplantısı öncesi olumsuz ayrışıyor.

ABD hisse vadelileri yatay seyrederken Euro Stoxx 50 vadelileri düşüş yaşıyor. Asya işlemlerinde ABD tahvil getirileri fazla değişim göstermezken Fed kararı öncesi faiz kararına duyarlı 2 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,852 seviyesinde.

Gelişmiş ülke para birimleri dolar karşısında yatay, Bloomberg Dolar Endeksi 1.215 puanda. Petrol fiyatlarında geçtiğimiz hafta dördüncü kez haftalık yükseliş yaşanırken Brent petrol haftaya sınırlı düşüşle 81 dolar sınırında başladı. Spot altın da sınırlı düşüşle yeni haftaya girdi.

Ekonomistlerin enflasyon hedefi tartışması

ABD’de Fed’den faiz artışı beklenirken enflasyonu resesyon yaratmadan kontrol altına alma konusu ekonomistler arasında tartışma konusu oldu.

Eski Fed Başkanı Ben Bernanke bu haftaki faiz artışının Fed’in sıkılaşma döngüsünün son adımı olabileceğini belirtti.

JPMorgan Chase Başekonomisti Bruce Kasman ise resesyon yaratmadan fiyat baskılarını gündemden çıkarmanın zor olacağını belirtti ve “Enflasyonun kalıcı bir şekilde yüzde 3’ün altına düşeceğini düşünmüyorum” yorumunu yaptı.

Fed’e enflasyonun kalıcı olduğuna dair ilk uyarıları yapan iki ekonomist ise yüzde 3 enflasyon seviyesi üzerine görüş ayrılığı yaşıyor. Allianz SE Ekonomi Danışmanı Mohamed El-Erian Fed’in enflasyonu yüzde 3 civarında bırakması ve yüzde 2 hedefi için ekonomiyi baskı altına almaması gerektiğini söyledi.

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers ise enflasyonun yüzde 3 üzerinde hedeflenmesinin bir sonraki ekonomi döngüsünde daha güçlü fiyat artışlarına yol açacağını savundu.