Küresel piyasalarda Fed ve Çin etkisi

Küresel piyasalarda Fed ve Çin etkisi

Fed üyelerinin açıklamaları ve ISM Hizmetler endeksinde enflasyonun canlılığına yönelik işaretler Fed faiz indirim ihtimalini düşürüyor. Küresel piyasalar Çin’deki gelişmeleri de yakından izliyor. Çin hisse senedi piyasalarının düşüşüne bu kez varlık fonuyla müdahale etti.

Tahvil getirileri Fed üyelerinin açıklamaları ve ISM ile yükselirken Asya’da Çin müdahalelerinin etkisi hissediliyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi pazartesi günü 14 baz puan birden yükselerek yüzde 4,16’ya çıktı. Asya’daki işlemlerle birlikte getiri iki baz puan düşüşle yüzde 4,135’ten işlem görüyor.

Amerikan hisse endeksleri de faiz indiriminin gecikeceği beklentisiyle pazartesi geriledi. S&P 500 yüzde 0,3 düşüş kaydetti. Vadeli piyasada ise toparlanma çabası dikkat çekiyor.

Asya Pasifik’te Çin otoritelerinin müdahalesiyle Çin hisse senetleri piyasaları net şekilde olumlu ayrıştı. Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 artıda. Japon endeksleri ise geriledi.

Pazartesi gününü yüzde 0,4 yükselişle kapatan Bloomberg Dolar Endeksi 1.243 puanda yatay.

Fed üyeleri, ISM verileri faiz indirim beklentilerini öteledi

Fed üyelerinin yeni açıklamaları ve ABD ISM Hizmetler endeksinin ekonomik canlılığa işaret etmesi erken Fed faiz indirim ihtimalini giderek düşürüyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari para politikasının gevşek ya da kısıtlayıcı olmadığı seviyeyi ifade eden nötr faizin yükselmiş olabileceğini belirterek politikanın çok sıkı olmadığını söyledi. Kashkari daha yüksek nötr faizin Fed’in faiz indirimleri için daha fazla beklemesine alan açtığını ifade etti.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ise enflasyonda ilerleme için daha fazla veri görmeleri gerektiğini kaydetti. Goolsbee konuşmasında potansiyel 50 baz puanlık indirimi speküle etmeyeceğini belirtti.

Faiz görünümü konusunda yorum yapmayan Fed üyesi Raphael Bostic ise Fed’in işsizlik hedefi olan ve tam istihdamı ifade eden işsizlik oranının 2017’de yüzde 4,5 olarak görüldüğünü, ancak son yıllardaki sıkı işgücü piyasası sebebiyle bu oranın ciddi miktarda düştüğünü belirtti.

Öte yandan Pazartesi akşamı açıklanan ABD ISM hizmetler sektörü endeksi ocak ayında 53,4 ile beklentileri aştı ve dört ayın zirvesine oturdu.

Verinin alt kırılımlarından olan materyaller için ödenen fiyat endeksi 7,3 puan ile 2012’den beri en yüksek hızda arttı ve 64 seviyesine yükseldi. Bu yükseliş, enflasyon riskinin hizmetler sektöründe hâlâ canlı olduğunu ortaya koydu.