Küresel piyasalarda Fed ve Çin gündemi

Küresel piyasalarda Fed ve Çin gündemi

Küresel tahvillerde Fed’in daha da faiz artırabileceği beklentileri ile yaşanan satış baskısı ve Çin ekonomisine ilişkin endişeler hisse senedi endekslerini olumsuz etkiledi.

ABD’de Çarşamba günü S&P 500 endeksi yüzde 0,76, Nasdaq 100 endeksi yüzde 1,07 düşüşle kapandı.

Wall Street endeksleri vadeli işlemlerde hafif toparlanıyor. Asya endeksleri genel olarak satıcılı. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,23 oranında yükseliş kaydediyor.

Fed üyeleri bölündü

ABD Merkez Bankası yetkilileri geçen ay gerçekleştirdikleri Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında enflasyondaki yukarı yönlü risklere ilişkin endişelerini dile getirirken, daha fazla sıkılaştırma gerekebileceğine işaret ettiler.

Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artırdığı 25-26 Temmuz tarihli toplantının dün akşam yayımlanan tutanakları, yetkililer arasında artan fikir ayrılığının da altını çizdi.

“Çoğu katılımcı, para politikasının daha fazla sıkılaştırılmasını gerektirebilecek, enflasyona yönelik önemli yukarı yönlü riskler görmeye devam etti” denilen tutanaklarda, bununla birlikte iki Fed yetkilisinin, faiz oranlarının sabit bırakılmasından yana duruş sergiledikleri ifade edildi.

Krishna Guha liderliğindeki Evercore ISI ekonomistleri “Tutanaklar, Fed’in beklediğinden daha hızlı yumuşayan enflasyon verileri ile Fed’in beklediğinden daha güçlü gelen büyüme verileri arasındaki yükselen gerilimi ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulunurken, Bloomberg Ekonomisti Stuart Paul “Toplantı sonrası yapılan açıklama ve oylar uyumlu bir komiteye işaret etse de, tutanaklar güvercin bir grubun varlığını ve tahvil piyasasının bitmiş bir faiz artırım döngüsüne ilişkin beklentilerinin büyük olasılıkla doğru olduğunu teyit ediyor” yorumunu yaptı.