Küresel piyasalarda gözler ABD enflasyon verisinde

Küresel piyasalarda gözler ABD enflasyon verisinde

Fed’in faiz artırım döngüsünün sona ermiş olabileceği ancak ekonominin de resesyona girebileceği beklentileri ile son dönemde dar bantta işlem gören ABD Borsaları Salı günü düşüş kaydetti. S&P 500 yüzde 0,46, Nasdaq 100 yüzde 0,68 düşüşle işlem gördü.

Bu sabah ABD vadeli endeksleri, açıklanacak enflasyon verileri öncesi hafif artıda. Asya’da ise endeksler teknoloji hisseleri öncülüğünde değer kaybediyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi iki haftadan uzun süredir en yüksek günlük düşüşünü yaşamaya hazırlanıyor.

ABD 2 yıllık tahvil getirisi aralıksız 4 gündür yükseliyor. Bloomberg Dolar Endeksi Salı günü yüzde 0,14 yükseldikten sonra bu sabah yatay.

ABD’de Nisan ayı için yıllık yüzde 5’lik enflasyon beklentisi

ABD’de Nisan ayı tüketici enflasyonu verileri Türkiye saatiyle 15:30’da açıklanacak. Bloomberg anketindeki medyan tahminlere göre tüketici fiyat endeksinde aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 5 artış açıklanması bekleniyor. TÜFE Mart ayında aylık yüzde 0,1 artış kaydetmişti.

Bloomberg Ekonomisti Tom Orlik’e göre son faiz artışından günler sonra bugün açıklanacak veri, Fed faizlerinin yeterli düzeyde kısıtlayıcı olup olmadığı konusunda çok fazla ipucu vermeyecek.

Orlik, bununla birlikte artan durgunluk korkuları ve Mayıs ayında düşen petrol fiyatları ile birlikte, bir sonraki Fed toplantısının ilk gününde açıklanacak olan bir sonraki verilerde, manşet enflasyonun daha ılımlı çıkabileceğini öngördü.

Goldman Sachs Ortağı John Flood ise TÜFE’de yıllık bazda yüzde 5’in altında bir artış açıklanması halinde S&P 500’ün yüzde 0,5 artabileceğini, yüzde 5,9’un üzerinde bir artışın endeksi yüzde 2 aşağı çekebileceğini tahmin etti.