Küresel piyasalarda ivme kaybı

Küresel piyasalarda ivme kaybı

Küresel piyasalar ABD’den gelecek kritik enflasyon verisine odaklanırken, risk iştahında düşüş dikkat çekiyor.

Perşembe açıklanacak çekirdek PCE verisi ve Fed üyelerinin açıklamaları gölgesinde hisse senedi piyasaları ivme kaybediyor.

S&P 500 dört işlem günü içinde ilk kez yüzde 0,4 ile Pazartesi gününü kayıpla kapadı. ABD hisse vadelilerinde Salı sabahı da hafif düşüş görülüyor.

JPMorgan Chase’in kötümser stratejisti Marko Kolanovic bu kez artan faiz ve işgücü maliyeti ile şirketlerin fiyatlama gücünü kaybetmesi sebebiyle şirket kârlılıklarında zayıflama beklediğini açıkladı.

Asya’da ise Japonya tahvil getirileri beklentinin üstünde açıklanan enflasyonla birlikte yükselişte. Japonya ocak tüketici enflasyonu yüzde 2,2 ile yüzde 1,9’luk beklentinin üzerinde açıklandı. Veri sonrası Japonya iki yıllık tahvil getirisi yüzde 0,169 ile 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yen de veri sonrası dolara karşı yüzde 0,2 güçlendi.

Asya Pasifik hisse senetleri hafif hareketler sergiliyor. Hang Seng yüzde 0,4 kayıp yaşarken CSI 300 yükselişte.

Pazartesi günkü iki ve beş yıl vadeli tahvil ihaleleri sonrası ABD tahvil getirileri yükseldi. Pazartesi günü üç baz puan yükselen 10 yıllık getiri sabah saatlerinde yüzde 4,2736’dan işlem gördü.

Jeopolitik gelişmelerin de izlendiği petrol piyasasında şu sıralar ABD ve Çin’den gelen fiziki talep etkili oluyor. Pazartesi günü yüzde 1,1 yükselen Brent petrol salı sabahı 82,50 dolardan alıcı buluyor.