Küresel piyasalarda jeopolitik tansiyon

Küresel piyasalarda jeopolitik tansiyon

Katar ve Mısır’ın ateşkes teklifini Hamas kabul ederken, İsrail reddetti. Ateşkesin reddi petrol fiyatları üzerinde etkili oldu.

Fed yetkililerinden gelen açıklamaların faizlerin bu yıl bir noktada düşeceği beklentisini desteklemesinin ardından Wall Street endeksleri Pazartesi gününü yükselişle tamamladı.

Yüzde 1’in üzerinde yükselen S&P 500 ve Nasdaq 100 bu sabah vadeli işlemlerde yatay ve karışık bir görünüm sergiliyor. Asya’da Çin ve Hong Kong hisse senedi endeksleri dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden gelen zayıf tatil verileri sonrası düşüşte.

MSCI Asya Pasifik Endeksi ise Japonya, Güney Kore ve Avustralya Borsalarında yükselişin desteğiyle Şubat’tan bu yana en uzun yükseliş serisine ilerledi.

Japon yeni ülkenin en üst düzey kur yetkilisi Masato Kanda’nın piyasanın düzgün şekilde işlediği ve müdahaleye gerek olmadığı açıklamasını yapması sonrası değer kaybetti.

Petrol fiyatları İsrail’in ateşkes teklifini reddetmesinin ardından yükseliyor. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,45 yükselen Brent petrolün varil fiyatı bu sabah yüzde 0,2 artarak 83,5 dolara ulaştı.

Bloomberg Dolar Endeksi hafif artışla 1.252 seviyesinde işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,47’ye geriledi.