Küresel piyasalarda Kovid korkusu

Küresel piyasalarda Kovid korkusu

Çin’de koronavirüs vakalarında yaşanan artış ve buna bağlı olarak bazı ülkelerin açıkladığı önlemler, piyasaların yılın son işlem günlerinde risk alma iştahının azalmasına neden oluyor.

Çarşamba günü Wall Street endekslerinde yaşanan ve S&P 500’ü bir aydan uzun süredir görülen en düşük seviyeye taşıyan yüzde 1’lik kayıpların ardından, ABD vadeli endeksleri yeni işlem gününde yatay Çarşamba günü ABD’de açıklanan bekleyen konut satışları verisi Kasım’da aralıksız 6. aylık düşünü kaydetti ve bugüne kadarki en zayıf ikinci seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa vadelileri ve Asya endekslerinde negatif seyir söz konusu. İşlem hacimleri oldukça düşük. Avustralya ve Yeni Zelanda 10 yıllık tahvil getirileri yükseldi.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün 4 baz puan yükseldikten sonra bu sabah yatay. Japon yeni, Japonya Merkez Bankası’nın bir kez daha planlanmamış tahvil alımı gerçekleştirmesiyle değer kazandı.

Çarşamba günü yüzde 0,26 artan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah kazançlarının bir kısmını geri verdi.

ABD ve İtalya’dan Kovid önlemleri

Ekonomik aktivitesinde yaşanan yavaşlama ve ülke çapındaki protesto gösterilerinin ardından sıfır Kovid politikası kapsamındaki oldukça sıkı önlemleri gevşetmeye başlayan Çin’de vaka sayıları tırmanışa geçmişti.

Ülkedeki gerçek Kovid tablosuna ilişkin resmi açıklamaların şeffaflığına ilişkin şüpheler, salgının boyutunun tam olarak kestirilememesine de neden oluyor.

Bu durum, aralarında ABD’nin de olduğu bazı ülkelerin Çin’den gelenlere yönelik yeni önlemler açıklamasına yol açtı.

Son olarak ABD, doğrudan Çin’den gelen yolcuların veya yola çıkmadan önce 10 gün boyunca ülkede bulunmuş olanların negatif bir Kovid-19 testi sunmasını zorunlu hale getirdi.

İtalyan sağlık otoriteleri de Çin’den Milano’ya giden iki uçaktaki yolcuların yaklaşık yüzde 50’sinin Kovid pozitif çıkmasının ardından, ülkeden gelenlere test uygulama kararı aldı.

Testler sonucunca yeni varyantların tespit edilmesi halinde İtalya, Çin’den gelenlere yönelik daha sıkı tedbirler açıklamayı planlıyor.

İtalya Sağlık Bakanı Orazio Schillaci Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada testleri artırmanın yeni varyantların tespiti açısından kritik olduğunu belirtti ve Avrupa Birliği genelinde benzer bir adım atılması için AB Sağlık Komiseri’ne mektup yazdığını söyledi.