Küresel piyasalarda Powell’ın ‘bekle ve gör’ yaklaşımı yankılandı

Küresel piyasalarda Powell’ın ‘bekle ve gör’ yaklaşımı yankılandı

Fed Başkanı Jerome Powell gelecek verileri değerlendirmek için vakitleri olduğunu söyledi, beklenenden yüksek açıklanan enflasyon verilerin genel resmi değiştirmediğini söyledi. Powell’ın açıklaması sonrası ralliye devam eden altın ons başına 2 bin 300 doları aşarak yeni rekora ulaştı. Powell’ın yorumları tahvil getirilerindeki yükselişi durdursa da getiriler yeni işlem gününde yeniden artışa geçti.

Powell’ın ‘bekle ve gör’ yaklaşımını koruması, buna karşın bu yıl bir noktada faiz indirimi beklentisini yinelemesi bu hafta satış dalgası yaşayan tahvillere Çarşamba günü destek olsa da bu sabah getiriler yine yükselişte. ABD 10 yıl vadeli tahvil getirisi Çarşamba gününü yüzde 4,3472 seviyesinden kapadı. Bu sabah ise iki baz puan yükselerek yüzde 4,3632’ye çıktı.

Amerikan Borsalarında sınırlı kazançlar görüldü, S&P 500 yüzde 0,1 artıda Çarşamba gününü kapadı. Amerikan hisse vadelileri sabah saatlerinde yükselerek toparlanmaya işaret ediyor. Asya Pasifik endeksleri ise Powell’ın açıklamalarını daha olumlu algılıyor. Japon endeksleri yüzde 1,5’in üzerinde değer kazanırken Güney Kore Kospi yüzde 1 artıda işlem gördü. Hong Kong, Çin ve Tayvan’da endeksler tatil sebebiyle işlem görmüyor.

Dolardaki gerileme de riskli varlıklarda rallide etkili oluyor. ABD’de hizmet ISM verileri hizmet sektöründeki fiyat baskısının gerilediğini gösterirken Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,4 ile neredeyse son dört haftanın en sert kaybını yaşadı.