Küresel piyasalarda risk iştahı

Küresel piyasalarda risk iştahı

ABD borsalarında yüksek risk iştahı küresel piyasaların genelinde hissedilen pozitif bir atmosfer yarattı.

ABD hisse senedi endeksleri Pazartesi gününü hafif yükselişle tamamladıktan sonra vadeli işlemlerde pozitif bölgede seyretmeye devam ediyor. Wall Street gelecek haftaki Fed kararı öncesinde Perşembe günü açıklanacak büyüme verilerini bekliyor.

Asya’da ise Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantısından çıkan tablo Japon yeninin değer kaybetmesine neden olurken, Japon Nikkei 225 endeksi artıda. Çin’de hisse senetlerine yönelik istikrar fonu kurulacağına dair haber ilk aşamada hisseleri desteklese de bu uzun soluklu olmadı ve Çin CSI 300 düşüşe geçti. Hong Kong Hang Seng ise olumlu ayrıştı.

Bu arada, büyüme beklentileri ve politika reformları ile yatırımcıların gözdesi haline gelen Hindistan’da Borsa ilk kez Hong Kong’u geride bırakarak dünyanın dördüncü büyük hisse senedi piyasası oldu. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Hindistan borsalarında listelenen hisselerin toplam değeri pazartesi kapanışı itibarıyla 4,33 trilyon dolara ulaştı ve 4,29 trilyon dolardaki Hong Kong’u geride bıraktı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi kayıplarını üçüncü güne taşıdı ve yüzde 4,09’a geriledi. Bloomberg Dolar Endeksi 1.235 seviyesinde yatay.