Küresel piyasalarda teknoloji rallisi

Küresel piyasalarda teknoloji rallisi

Satış ve kar beklentileri analist tahminlerini aşan ve ABD tarihinin en büyük hisse geri alım programını açıklayan Apple vadeli piyasada yüzde 8’e yakın yükseldi. Karar ABD’de ve Asya’da teknoloji hisselerini yukarı çekti.

Apple bilançosunun yarattığı pozitif atmosfer Asya’da teknoloji şirketleri önderliğinde hisse rallisi yaşanmasına yol açtı. Hong Kong Hang Seng endeksi dokuzuncu işlem gününde üst üste yükselirken Hang Seng Teknoloji endeksi yüzde 4,1’e kadar artış kaydetti.

Çinli teknoloji devleri Alibaba, Tencent ve JD.com yeni 2024 zirvelerine tırmandı. Avustralya ve Güney Kore endeksleri de yükselirken Japonya ve anakara Çin Borsaları tatil nedeniyle kapalı.

Amerikan hisse vadelilerinde de Apple etkisi hissediliyor. Nasdaq 100 vadelileri sabah saatlerinde yüzde 0,7 yükseldi. Perşembe günü yüzde 0,7 gerileyen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,1 ile düşüşünü sürdürdü. Bu haftanın volatil para birimi Japon yeni dolara karşı üç haftanın zirvesine ulaştı ve Aralık 2022’den bu yana en iyi haftayı geçirmeye hazırlanıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi beş baz puan düşüşle yüzde 4,58’e geriledi.

Spot altın yüzde 0,1 düşüşle ons başına 2 bin 300 dolardan alıcı buldu.