Küresel piyasaların gözü borç limitinde

Küresel piyasaların gözü borç limitinde

Hafta başında ABD’de S&P 500 endeksi günü yatay şekilde tamamlarken, Nasdaq 100 teknoloji hisselerindeki güçlü seyirle yüzde 0,34 artıda kapandı.

Biden ve McCarthy’nin gerçekleştirdikleri borç tavanı görüşmesinin ‘verimli’ geçtiğini açıklamalarının ardından da yeni işlem gününde ABD vadeli endeksleri artıda.

Artan risk iştahı petrol fiyatlarını yükseltirken, güvenli liman talebinin azalmasıyla altının ons fiyatı Mart sonundan bu yana en düşük düzeyde. Asya endeksleri açılıştaki iyimserliklerini sürdüremezken, Pazartesi günü yüzde 0,6 yükselişle tamamlayan MSCI Asya Pasifik Endeksi yeni işlem gününde hafif ekside.

Bloomberg Dolar Endeksi Pazartesi yüzde 0,14 yükseldikten sonra bu sabah yatay.

Fed’in iki şahininden ilave artış mesajı

ABD Merkez Bankası Fed’in Başkanı Jerome Powell’ın Haziran ayında faiz artışlarına ara verilebileceğine işaret etmesinden birkaç hafta sonra, bankanın iki şahin üyesi faizlerin bu yıl daha da artırılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı değerlendirmede “Enflasyon üzerinde yeterince aşağı yönlü baskı oluşturmak ve enflasyonu zamanında hedefe döndürmek için politika faizini daha da yükseltmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi ve iki ilave adımdan yana olduğunu belirtti. Bullard faiz artışları için belli aylara işaret etmezken, bunun “erken olmasının geç olmasından daha iyi olacağını” söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de bankacılık sektöründeki sıkıntıların fiyat baskılarını hafiflettiği yönünde işaretler görmediğini, Haziran ayını pas geçmeleri halinde “faiz artışlarının sona ermediğinin” vurgulanması gerektiğini ifade etti.

İki Fed üyesi ise sabırlı davranılması çağrısı yaptı. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly faiz artışlarının etkisinin gecikmeli olarak görüldüğünü, bankacılık sektörü sorunlarının finansal koşulları sıkılaştırdığını ve temkinli olunması gerektiğini kaydetti. Benzer bir yaklaşım ortaya koyan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de “Politikamız gecikmeli olarak çalışır. Ve bu gecikmenin etkisini göstermeye başladığı ve sıkılığın ortaya çıktığını görmeye başladığımız sürecin henüz başındayız” değerlendirmesinde bulundu.