Memura emekliye zam var asgari ücretliye yok! İşte önemli hesaplama

Memura emekliye zam var asgari ücretliye yok! İşte önemli hesaplama

EKONOMİMANSET.COM/ÖZEL HABER

Artan enflasyon, pahalılık, yanlış ekonomik politikalar nedeniyle ekonomisi düzelmeyen Türkiye’de memur ve emeklilere zam dönemi yaklaşıyor. Temmuz ayında ortalama olarak yüzde 25-30 oranında zam alacak olan memur ve emekliler şimdiden hesaplarını yapmaya başladı.

En düşük memur maaşı Temmuz ayında 33 bin liradan yüzde 30 zam olması halinde 43 bin liraya yükselecek. Ocak’ta ise yine yüzde 20 civarında zam almaları durumunda en düşük memur maaşı 52 bin liraya çıkacak.
Emekli maaşları da maaşa göre Temmuz’da yüzde 25-30, Ocak’ta da yüzde 20 civarında zam alması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRETLİ VE ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARININ SUÇU NE?

Merkez Bankası enflasyonu tutturamaması sonrasında hükümete yazdığı açık mektupta asgari ücrete tek zam olması gerektiğini vurgularken memur ve emeklilere ikinci zammın yapılmaması gerektiğine ilişkin bir vurguda bulunmadı. Zaten memur ve emeklilere kanun kapsamında her yıl iki defa zam yapılıyor.

Enflasyondaki artışın suçlusu olarak asgari ücretli ve özel sektör çalışanları gösterilmeye devam ediliyor.

ASGARİ ÜCRETLİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Asgari ücretli Ocak 2025 tarihinde yaklaşık yüzde 25-30 civarında zam alması bekleniyor. Özel sektörde maaşların oldukça düşük olması nedeniyle asgari ücretli çalışan Ocak 2025’te yüzde 30 zam alsa alacağı maaşı 22 bin 102 liraya yükseliyor. Ancak en düşük memur maaşı Ocak 2025’te 52 bin lira seviyesine çıkmış olacak. Başka bir deyişle en düşük memur maaşı asgari ücretten yüzde 137 oranında daha yüksek olmuş olacak.

Özel sektörde 30 bin lira maaşla çalışan birisi Ocak 2025’te yüzde 30 zam alsa maaşı 39 bin lira seviyesine çıkacak.

KİLİT NOKTA 1 YIL DÜŞÜK ZAMLA NASIL GEÇECEK?

Ocak 2025’te yapılan zamlar Ocak 2026’ya kadar geçerli olacak ve asgari ücretliler Ocak 2026’ya kadar 22 bin lira maaşla çalışmak zorunda bırakılacak. Şu anda bile geçinmenin imkansız olduğu ortamda 22 bin lirayla 2025-2026 arasını yaşamak oldukça zor.

MEMUR VE EMEKLİ 2026’DA ÇİFT ZAM ALMAYA DEVAM EDECEK

Memur ve emekliler asgari ücretli tek zam alırken Ocak 2026’da ve Temmuz 2026’da yine zam alacak.

ASGARİ ÜCRETLİNİN YAŞAMA ŞANSI YOK

Asgari ücretlinin bu şartlar altında yaşamasına imkan tanınmamaya başlandı. Enflasyonda düşüş denilse de artış hızındaki yükselişin azalması olarak yorumlamak çok daha doğru oluyor ve bu da fiyatların yine artacağı anlamına geliyor.

ENFLASYON DÜŞMÜYOR, ARTIŞ HIZI AZALIYOR

Halkın uzak olduğu konulardan birisi de enflasyonda düşüş olması için her ay eksi enflasyon açıklanması gerekiyor, ancak istatistiklere bakılırsa her ay yüzde 3’ün üzerinde enflasyon gerçekleşiyor ve bu da fiyat artışı anlamına geliyor.