Merkez Bankası asgari ücretliyi cezalandırıyor

Merkez Bankası asgari ücretliyi cezalandırıyor

Merkez Bankası koymuş olduğu enflasyon hedefini bu yıl da tutturamadığı için enflasyonu düzeltmenin yolunu asgari ücretliye zam yapılmamasından geçtiğini savundu. Bu durumu hedef tutturamadığı için Hükümet’e sunduğu açık mektupta belirtti.

Fiyat istikrarını sağlamakla mükellef olan Merkez Bankası enflasyon hedefini bile tutturamadı. Yanlış stratejiler nedeniyle koyduğu hedefe yaklaşamayan Merkez Bankası bu nedenle Hükümet’e açık mektubunu sundu.

MEMURA, EMEKLİYE VAR, ASGARİ ÜCRETLİYE ZAM YOK!

Merkez Bankası’nın açık mektubunun detayları incelendiğinde memur, emekliye her yıl iki defa enflasyonun üzerinde zam verilirken asgari ücretliye zam verilmemesi konusunda Hükümet’e tavsiyelerde bulundu.

Merkez, enflasyonun düşürülmesi için açlık sınırının altında 17 bin 2 liraya çalışan asgari ücretliye zam yapılmaması gerektiğini, ancak en düşük 33 bin lira olan memur maaşına ise zam yapılabileceğine yönelik açık kapı bıraktı.

Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek için yaptığı açıklama şöyle:

Bu kapsamda, asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ile ücret ve vergi ayarlamalarında OVP’de sunulan enflasyon tahminlerinin gözetilmesi ve para politikasındaki sıkı duruşun ihtiyatlı maliye politikası ile desteklenmesi, öngörülen dezenflasyon patikasının tesis edilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır.