Microsoft hisseleri yapay zekâ ile uçtu

Microsoft hisseleri yapay zekâ ile uçtu

EKONOMİMANSET.COM/DIŞ HABERLER

Yapay zekâ patlaması iki büyük teknoloji grubu arasında on yıllardır süregelen rekabete yeni bir boyut kazandırdı. Microsoft yapay zekâ patlaması sayesinde ezeli rakibi Apple’ı geride bırakarak perşembe günü dünyanın en değerli şirketi oldu.

2,9 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Microsoft, popüler yapay zekâ destekli chatbot ChatGPT’nin üreticisi OpenAI’nin en büyük destekçisi olduğu için yatırımcılar arasında büyük ilgi görüyor. Bu ilgi hisse fiyatlarına da olumlu yansıyor.
Apple ve Microsoft 1980’lerden beri rakipler. iPhone’un başarısı sayesinde Apple’ın piyasa değeri 2010 yılında Microsoft’u geride bıraktı ve Windows mobil bilişime geçişte zorlanırken birkaç yıl boyunca bu konumunu korudu.
Uzaktan çalışma patlaması sırasında bulut bilişimdeki gücü, iPhone üretiminin fabrika kapanışları ve tedarik sorunları nedeniyle kesintiye uğradığı bir dönemde işini daha esnek hale getirdiğinden, Microsoft 2020 ve 2021’deki Covid-19 salgını sırasında kısa bir süre Apple’ın üzerine çıktı. Ancak her seferinde Apple kısa süre sonra birinciliği geri aldı.