Mondi fabrikasına kilit vurdu

Mondi fabrikasına kilit vurdu

Mondi, ekonomik anlamda katkı sağlamadığı iddiasıyla Adana Batı Fabrikası’nı kapattı.

Mondi Turkey Oluklu Mukavva, Adana Batı Fabrikası’nın kapatılmasına karar verdi.

KAP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Yönetim Kurulu’nun 12.12.2022 tarihli kararı ile görevlendirilen komite tarafından Adana Batı Fabrikası’na ilişkin norm kadro çalışmasını, teknik ve ticari değerlendirmeleri içeren rapor 23.12.2022 tarihinde Yönetim Kurulu’na sunulmuştur. Bunun sonucunda, Adana Batı Fabrikası’nın faaliyete devam etmesinin Şirketimize ekonomik anlamda fayda sağlamadığı kanaatine ulaşılmış ve bu çerçevede Şirket tarafından atılması gereken adımlar değerlendirilmiştir. Bu kapsamda;

Adana Batı Fabrikası’nın mevcut üretim verimliliği ile sektörde faaliyet göstermekte olan diğer işletmeler ile başarılı bir şekilde rekabet edebilecek seviyede olmadığı, teknik donanımının ve halihazırdaki sipariş rakamları ve niteliği itibariyle ihtiyaç duyulan yatırımların yapılması için uygun olmadığı göz önünde bulundurulmuştur.

Birleşme sürecinin tamamlanması ile birlikte büyüyen organizasyonumuz birleşme dokümanlarında belirtilen entegrasyon ve buna bağlı oluşacak olan sinerjiler ile uyumlu birçok analiz ve değerlendirmeler yapmaktadır. Bu kapsamda Adana’da bulunan iki kutu fabrikamız detaylı bir şekilde analiz edildiğinde Şirket için daha karlı, verimli ve faydalı olacak bir yapıya geçiş kararı verilmiştir. Bu karar doğrultusunda Adana Batı Fabrikası’nın kapatılması ve beraberinde alınacak planlanmış aksiyonlar ile:

Adana Doğu Fabrikası’nın Adana Batı Fabrikası müşterilerine de hizmet vermesiyle daha yüksek kapasite kullanım oranına ulaşılarak daha verimli bir üretim yapılanması sağlanabileceği, kapatılacak olan Adana Batı Fabrikası’ndaki bazı makine ve ekipmanların daha yeni teknoloji ile faaliyet göstermekte olan Adana Doğu Fabrikası’na transfer edilmesiyle ürünlerimizde kalite artışı sağlanabileceği, tek çatı altında toplanacak üretim tesisinde yapılacak iyileştirmeler ile çalışma arkadaşlarımıza daha iyi bir çalışma ortamı sağlanabileceği, öngörülmüştür.

Kapatılacak olan tesisimizin satış hacminin Şirketimizin toplam satış hacmine oranı oldukça düşük olup söz konusu satış hacmi Adana Doğu Fabrikamız tarafından karşılanacaktır. Müşterilerimize şu an olduğu gibi herhangi bir aksamaya yol açmaksızın ürün ve hizmet vermeye devam edilecek şekilde çalışma planları oluşturulmuştur.

Yukarıda belirtilen sebeplerle Adana Batı Fabrikası’nın bütünüyle kapatılarak kesin ve devamlı suretle faaliyetine son verilmesi nedeniyle Adana Batı Fabrikası’nda görev yapan çalışanlarımızın, Şirketimizin başka işyerlerinde görevlendirilmelerinin mümkün olmaması halinde iş sözleşmelerinin İş Kanunu’nun 29. maddesi uyarınca hak ve alacakları ödenerek sona erdirilecek ve bu konuda ilgili resmi makamlara ve kişilere gerekli bildirimler yapılacaktır.”

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.