Morgan Stanley’den faiz tahmini

Morgan Stanley’den faiz tahmini

Morgan Stanley, Türkiye’de para politikası değerlendirmesinde temel senaryolarının politika faizinin Kasım ayına kadar %50’de tutulacağı yönünde olduğunu belirterek, TCMB’nin enflasyon görünümüne yönelik riskler nedeniyle sıkılaştırma eğiliminin sürdürmesini beklediklerini ifade etti.

Banka değerlendirmesinde, likidite ve ihtiyati tedbirlerin politika faizinin gerektirdiğinden daha sıkı bir genel parasal duruşa işaret ettiğini kaydetti.

Morgan Stanley, değerlendirmesinde “Beklediğimiz gibi Türk hisse senetlerine, tahvillerine ve yerli bankaların offshore döviz swaplarına sıkılaştırma ve seçim sonrası yabancı girişleri artış gösterdiğini” belirterek “Daha sıkı makro politika bileşimine bağlı olarak cari açıktaki düşüşün devam etmesini ve finansal girişlerin artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı ancak jeopolitik risklerin cari açıkta yukarı yönlü riskler barındırdığına işaret etti.

Banka, temel senaryolarında USD/TRY’nin yıl sonunda 38’e kadar bir değer kaybı yaşamasını ve reel GSYH’nin 4. çeyrekte yıllık %1,8 ve yılın tamamında %3,3 gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.

Morgan Stanley, yıl sonunda manşet enflasyonun %43,4’e gerilemsini beklerken, 4. çeyrekte faiz indirimine başlanabileceğini kaydetti. Banka “Temel senaryomuzda şu anda Kasım ve Aralık aylarındaki 250 baz puanlık iki faiz indirimi ile faizlerin %45’e gerilemesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.