Nasıl sigorta acentesi olursunuz?

Nasıl sigorta acentesi olursunuz?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre İstanbul’da yaklaşık 5 bin, tüm Türkiye’de ise 16 bin acente faaliyet gösteriyor. Bir acentede ortalama 3 kişinin çalıştığı göz önüne alınırsa sigortacılık sektörünün acentelik tarafında çalışanların sayısı 50 bine ulaşıyor. Buna bankalardaki sigorta personeli ve brokerler de ilave edildiğinde acentelik mesleğiyle ilgili çalışan sayısının 70 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Sigortacılıkta yaratılan prim üretiminin yüzde 70’i acenteler kanalıyla yapılıyor. Bir yanda sigortacılık sektörünün yıllık yüzde 20’lik büyüme potansiyeli acente sayısında artışı teşvik ederken, diğer yanda internet üzerinden satışın yasallaşması acenteler üzerinde baskı yaratıyor. Ancak “Teknoloji çağımızın yadsınamaz gerçeğidir” diyen Sigorta Acenteleri Birliği Başkanı Ayşe Kılıç’a göre, internet üzerinden satışı yüz yüze ve çapraz satışa dönüştürecek şekilde altyapısını oluşturabilen acenteler için bu gelişim olumlu sonuçlar verecek. Yani hemen her sektörde olduğu gibi altyapıyı teknolojiye uyumlu hale getiren acentelerin önü açık olacak. Peki her yıl ortalama yüzlerce kişinin başvurduğu bu mesleği yapabilmek için ne gerekiyor?

 

Acente açma prosedürleri

 

Sigortacılık alanında acente olarak faaliyet göstermek için öncelikle en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya en az iki yıllık aktüerya, pazarlama, risk yönetimi ve sigortacılıkla ilgili yüksek okullardan mezun olmak gerekiyor. Bu kriteri karşılayan kişilerin sigorta acentesi olabilmesi için acentelik geçmişi olması bir avantaj. Ancak lisans mezunları için bu gerekli değil. Nitekim ilk defa acenteliğe başlayanlara profesyonel bir acentenin şubesi ya da talisi olarak başlamak öneriliyor. Zaman içinde oluşan portföy neticesinde herhangi bir sigorta şirketine başvurarak acentelik alınabiliyor.
Öte yandan acente adayının ticari sicilinin temiz, Türkiye’de yerleşik ve 25 bin TL gibi bir malvarlığı olması gerekiyor.
Diğer kriterlere gelince… Sigorta acenteliği yapacak gerçek veya tüzel kişilerin Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen uygunluk belgesi alması gerekiyor. Uygunluk belgesi almak için başvurular, TOBB tarafından görevlendirilen odalara yapılıyor. İstenen belgeleri tamamlayan acentelerin talepleri TOBB tarafından müsteşarlığa iletiliyor. Müsteşarlıkça yapılacak değerlendirmede durumu uygun görülenler levhaya kaydedilmek üzere TOBB’a bildiriliyor. Bu bildirim, acenteler açısından uygunluk belgesi niteliği taşıyor. Uygunluk belgesi alan ve TOBB internet sitesinde liste halinde duyurulan acentelerin, levhaya kayıt olmak ve ruhsat almak için en geç altı ay içinde TOBB’a başvuruda bulunmaları gerekiyor. Sigorta acenteleri, levhaya kayıttan sonraki 6 ay içerisinde en az bir sigorta şirketiyle acentelik sözleşmesi yaparak başvuru yapılan odaya iletmek zorunda.
Acentelik koşullarını sağlayan gerçek ya da tüzel kişiler belirli bir teminat karşılığında şirketlerle sözleşme yapabiliyor ve ürettiği poliçe üzerinden komisyon alıyor. Komisyon oranları ürünlere ve şirketlere göre değişiyor. Halen ortalama bir acentenin çalıştığı sigorta şirketinden aldığı komisyon oranı yüzde 40’a kadar çıkabiliyor.

 

Kuruluş maliyeti ne kadar?

 

Bir acentenin kuruluş maliyetinin en önemli kalemini levhaya kayıt oluşturuyor. 2012 yılı ilk 6 ayı için levhaya kayıt için belirlenen ruhsat bedeli 7 bin 500 TL. Ayrıca bir ofisin kirası, döşenmesi ve personel maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.
Ayşe Kılıç, sigorta acenteliğinin ek iş olarak yapılamayacağını yani ofis içinde başka meslekler/işler icra edilmesinin yasak olduğunu vurguluyor. Ayrıca müstakil bir ofise sahip olmak da zorunlu. Bunun için acenteler bir taahhütname vermek zorundalar.
Sigorta acentelerinin denetiminden sorumlu kurumlar, Hazine Müsteşarlığı Sigorta Müdürlüğü ve Sigorta Acenteleri İcra Komitesi, TOBB ve acentesi olunan şirket. Bu kurumlar aracılığıyla acentenin faaliyetleri denetleniyor.

Kendi işini yapmak isteyenler için ideal
Halen Türkiye’de faaliyet gösteren 16 binden fazla acentenin profiline ilişkin sağlıklı bir araştırma bulunmuyor. Ancak Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) tarafından sigorta acentelerine verilen eğitimlerde yapılan anketlerden sağlıklı çıkarımlar yapmak mümkün. SEGEM verilerine göre acente ve teknik personelinin yüzde 6’sı ilköğretim, yüzde 45’i lise, yüzde 15’i ön lisans, yüzde 32’si lisans, yüzde 2’si de yüksek lisans mezunu.
Sigorta Acenteleri Birliği verilerine göre lise mezunlarının da önemli bir pay aldığı acentelerin yetki sahiplerinin büyük kısmının orta yaşlarda olduğu, yüzde 40’ının kadın olduğu ve acentelerin yanında ortalama 3 kişi çalıştığı biliniyor.
Sigorta acenteleri arasındaki başarı örneklerine bakıldığında SAB Başkanı Ayşe Kılıç’a göre her şeyden önce kendi işini yapmak isteyen, insan ilişkilerinde başarılı, teknolojiyi kullanmasını bilen sorumluluk sahibi kişilerin bu alanda başarılı olma şansı yüksek. Yani sohbet etmeyi seviyor ve ikna kabiliyetiniz yüksekse sigorta acenteliğinde başarı şansınız daha yüksek olabilir.
Kılıç, “Bugün sigorta acentesi ağı tüm Türkiye geneline yayılmış durumda. Eğitimli acente sayısındaki artış, halen Türkiye genelinde sayıları 100’ün üzerinde olan iki yıllık sigortacılık meslek yüksek okulları ile lisans eğitimi veren 7 üniversiteden mezun gençlere kariyer imkanı sağlamak suretiyle gerçekleşecektir” diyor. Ardından da bu alanda Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) ve sigorta şirketlerinin vereceği desteğin önemli olduğunu vurguluyor.

 

Kimler sigorta acentesi olabilir?

 

Acentelik faaliyetinde bulunacak gerçek ve tüzel kişilerin (ortakları dahil) aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekiyor:
– Türkiye’de yerleşik olmak,
– Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,
– Belirli suçlardan hüküm giymemiş veya ceza almamış olmak,
– Önceki ticari faaliyetlerinde iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olmak,
– Teknik personel vasıflarına sahip olmak,
– Asgari malvarlığı/sermaye şartına sahip olmak (25 bin TL),
– Mesleki sorumluluk sigortasını, beher tazminat talebi için teminatı en az 10.000 TL ve bir yıl boyunca tüm tazminat talepleri için teminatı en az 100.000 TL olmak üzere yaptırmak,
* Fiziksel, teknik ve idari altyapı ile insan kaynakları bakımından yeterli olmak…
Sözleşme yapma veya prim tahsil etme yetkilerine sahip gerçek kişi acenteler ile tüzel kişiliği haiz acentelerin yöneticilerinin ise en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya en az iki yıllık aktüerya, pazarlama, risk yönetimi ve sigortacılıkla ilgili yüksek okullardan mezun olması ve iki yıllık mesleki deneyimi kazanmış olması gerekiyor.

 

“Adil rekabet düzenlemeleri yapılmalı”

 

Sigorta Acenteleri Birliği Başkanı Ayşe Kılıç, acenteleri sigorta sektörünün lokomotifi olarak görüyor. Tüketicinin doğru bilgilendirilmesini ve bilinçlenmesini sağlayarak sektöre güven yaratan acentelerin haksız rekabete maruz kalmalarının devamı halinde sektörün de güdük kalacağını düşünüyor.
Kılıç’a göre sigorta sektörünün gelişebilmesi için öncelikle acentelerin geliştirilmesinin ve güçlendirilmesinin yolu açılmalı. Bu konudaki yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.

AKILLI YAŞAM

YORUMLAR YAZ
 • İsmail uzar3 yıl önce
 • Merhaba lise mezunuyum bankada 2,5 yıldır çalışıyorum bankada sigorta kesdigimiz için segem sertifikam var acenta açabilir miyim

 • emre sm4 yıl önce
 • Merhabalar istatistik bölümü mezunuyum ögrenim gördügüm dönemde bankacılık ve ekonomi gibi dersler gördük müdürlük için istatistik mezunlarından deneyim isteniyor mu

 • Umut can4 yıl önce
 • Arkadaşlar muhasebe vergi uygulamaları mezunuyum sigortacılık acentesi açabilir iyim

 • Volkan muti4 yıl önce
 • Merhaba 15 yıldır bankacılık yapıyorum 2017 yılından beri segem belgem var yüksekokul elektrik bölümü mezunuyum acente açmak istiyorum acaba açmama engel bir durum varmıdır

 • SİNAN TOPAKTAŞ 4 yıl önce
 • Merhaba ben lisans mezunuyum teknik personel olabilmem için segem belgesine ihtiyacım varmıdır

 • Fatih4 yıl önce
 • Mrh sigorta acenteliği için 18 ay çalışma kesintisiz mi çalışmak gerekiyor yoksa araya gün girerse sorun olur mu

 • hakan4 yıl önce
 • merhaba,
  2002 yılında bir acentenin kurucu ortağıyım.Segem belgem var.Sektörde 15 yıldır sgk lı olarak çalışıyorum.Müdür olabilir miyim ?

 • Ali KIZILAY 5 yıl önce
 • Merhaba işletme 4 yıllık mezunuyum.segem belgem var acabilirmiyim

 • Pelin5 yıl önce
 • Merhaba muhasebe önlisans mezunuyum Segem belgesini aldım Sigorta Acentesi acabılır mıyım?

 • orhun gokce6 yıl önce
 • merhabalar ben liseyi muhasebe ve vergi uygulamalari bolumunden bitirdim acaba segem sinavina girebilir miyim

 • R.sarac6 yıl önce
 • Merhaba ben de sigortA acentesi açmayı düşünüyorum işletme yüksek lisans mezunuyum ve segem belgemi 2 yıl önce bankada çalışırken almıştım bankada çalışmam tecrübeye sayılıyor mu acaba

 • gulsum6 yıl önce
 • Sigorta sirketi hakkinda bilgi alabilirmiyiz.

 • CELAL D.6 yıl önce
 • MRB. İŞLETME LİSANS MEZUNUYUM, 2 AY SONRA SEGEM SINAVI YAPILIYOR VE BU SINAVA GİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. SİGORTA ACENTESİ AÇMAK İÇİN BÜTÜN ŞARTLARI TAŞIYORUM. AYRICA YETERİNCE ÇEVREM VAR. SEGEM BELGESİNİ ALDIKTAN SONRA BEKLEMEK İSTEMİYORUM. YASAL PROSEDÜRLER NEYSE YERİNE GETİRİP BİR AN ÖNCE BU ALANA ATILMAK İSTİYORUM. YARDIMLARINIZ VE YORUMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. HERKESE İYİ ÇALIŞMALAR

 • BEKİR DENİZ6 yıl önce
 • İYİ ÇAIMLAR KOLAY GELSİN ÖNLİSASN MUSASEBE VE VERGİ BÖÜLÜMÜ MEZXUNUYUM BELGE ALABİLİRMİYİM NASIL ALABİLİRİM

 • Deniz candemir6 yıl önce
 • Bana yardımcı olabilir misiniz 4 yıllık kamu yönetimi mezunuyum Eylül ayında acente açmak istiyorum ama deneyim süreleri kafamı karıstırıyor

 • Emin inçer6 yıl önce
 • Lise mezunu olmak yeterlimi siğorta dükkanı açmak için

 • Fatma selek6 yıl önce
 • Mrb ödev olarak sigorta acentası açmamız istendi ama hiç bir yerde bulamıyorum hangi kurum ve kuruluştan izin almamız gerekiyor ne yapmalıyız

 • Selda Şahin6 yıl önce
 • Merhaba ben iki yıllık bankacılık sigortacılık mezunuyum.segem sertifika var .Ama deneyimim yok acente acabilirmiyim

 • MURTAZA KOCA 6 yıl önce
 • İyi günler ben 4 yıllık Banka ve Sigorta okuyorum ileride sigortacılık yapmayı düşünüyorum sizce kaçıncı sınıfta bir sigorta acentesine girsem sigortacılığı daha iyi hatasız yapabilirim

 • hilal-şen7 yıl önce
 • ben acente açmak istiyorum lütfen bilgisi olanlar bilgilendirsin. :((((( sermayem var. 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık okuyorum aynı zamanda da 4 yıllık iktisat. segem belgem var .. 2 yıllık deneyim süremi doldurmadım .
  Ama devralıp ismini değiştrip vs hemen açmak istiyorum acentemi çevrem de çok geniş. lütfen yardım edin 🙁 beklemek istemiyorum diploma ve deneyim süresi vs. baska yolu yok mudur bunun? devralmak nasıl oluyor??

 • İBRAHİM TİMUR7 yıl önce
 • KAMU YÖNETİMİ MEZUNUYUM VE ARAŞTIRMALARIM DA DEVAM EDİYOR.BEN ŞU ANDA VERGİ MÜKELLEFİYİM BU SEKTÖRDE ÇALIŞABİLİR MİYİM?YANİ ACENTE (VB)İŞTİGAL EDEBİLİR MİYİM.

 • Mehtap bülüç7 yıl önce
 • Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü 2 yıllık mezunum ben sigorta acentesi acabiliyomuyum

 • ahmet yener7 yıl önce
 • merhaba
  bilgileriniz için teşekkür ederim.
  lisans mezunuyum tam detaylı bilgi alabilme şansım var mı ?
  iyi çalışmalar

 • ferhat uçan7 yıl önce
 • devlet memuru yum işletme lisans bölümü mezunuyum sigorta şirketi açabilirmiyim.

 • ümit timur7 yıl önce
 • sigortashop dolandırıcıdır komisyonları geç verir istekleri bitmez.

 • Yasin alkan7 yıl önce
 • Deniz karacagil nasıl bir yol izlediniz onu detaylı olarak paylaşabilir misiniz bende şube açmak istiyorum

 • ÜLGER CAN7 yıl önce
 • ÖN LİSANS MEZUNUYUM SEGEMİM VAR 3 YILDIR ŞUBE OLARAK ÇALIŞTIM KENDİME AİT SİGORTA ACENTESİ AÇABİLİRMİYİM 05462538065

 • OSMAN BİLEN7 yıl önce
 • TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM. 1984 YILI DAHİL TİCARETLE UĞRAŞIYORUM. SON 2006 YILI DAHİL EMLAKÇILIK YAPMAKTAYIM. SİGORTA ACENTELİĞİ AÇMAK İSTİYORUM. SAFRANBOLU/KARABÜK’DE. MADDİ OLARAK HİÇ SIKINTIM YOK. HER TÜRLÜ İMKANIM VARDIR. BU KONUDA BİLGİLENDİRİSENİZ MEMNUN OLURUM. 05462653437

 • Deniz Karacagil7 yıl önce
 • Ben sigortashop şubesi olarak meslek hayatıma başladım ve gayet memnunum. boşu boşuna bir sürü külfetin altına girmeden maksimum komisyonla işimi yürütüyorum.

 • KEMAL7 yıl önce
 • Secil hanim ortak acente acmaya var misiniz

 • yalçın kara7 yıl önce
 • acente müdürü olmak içğin gerekli şartlar neler..

 • Emrullah Güleş 7 yıl önce
 • Herkese hayırlı işler öncelikle
  Ben şu an isletme bölümü(4yıllık ) 1.sınıftayım sigorta acentesi olabilmek için 4 yıllık herhangi bir lisans bölümü geçerli mi yoksa ilgili bölümler şart mi veya iki yillik sigortacılık la ilgili bölüm okusam açabilir miyim ne yapmalıyım. Teşekkürler

 • ahmet aydoğan7 yıl önce
 • merhabalar..ben yurt dısında sıgortacılık egıtımı aldım ıkı yıl ve 7 yıldır sıgortacıytım turkıyede bu ısı yapmak ıstıyorum meslekı faılıyet belgem turkıyede gecerlı olurmu..bana maıl atarsanız sevınırım ahmet_adogan@hotmail.com

 • Seçil ÖZDEMİR7 yıl önce
 • Sigorta teknik müdür arayanlar !!!!
  0538 812 38 57 detay için arayabilirsiniz …
  Ankara ili için geçerlidir.
  Seçil ÖZDEMİR

 • Seçil Özdemir7 yıl önce
 • Bankacılık ve sigortacılık mezunuyum .10 yıllık sektör deneyimim bulunmaktadır. Segem ve segem yenileme sertifikam vardır.ATO kayıt sıkıntısı bulunmamaktadır.ANKARA İli için ;Teknik Müdür olarak çalışacağım aktif çalışma şartı ile yeni yönetmelik şartlarına uymayan yada yeni açılacak olan acente ve şubeler için belgelerimi kullanarak kendi iş gücümü kullanabileceğim bir acentede görev almak istiyorum.

  Saygılarımla
  Seçil ÖZDEMİR

 • MEHMET KURT8 yıl önce
 • LİSE MEZUNLARI HER HANGİ BİR SİGORTA ACENTASINDA MÜDÜR OLARAK GÖREV YAPABİLİRMİ

 • nebiyilmaz8 yıl önce
 • devlet memuru sigorta acentası açabilir mi

 • HAKAN GÜVEN8 yıl önce
 • ÖNLİSANS SİGORTACILIK VE 4 YILLIK İŞLETME FAKÜLTESİ MEZUNUYUM. SİGORTA ACENTASI ACMAK ISTIYORUM.NASIL BİR YOL İZLEMELIYIM?

 • Davut8 yıl önce
 • Bankacılık ve Sigortacılık myo mezunuyum sigorta subesi acmak istiyorum. Acentelik acma ile ilgili kurallar subr içinde gecerlimidir

 • ÖZKAN8 yıl önce
 • YETKLİ ACENTE KAÇ M2 OLMALIDIR EN AZ

 • MURAT8 yıl önce
 • 4 YILLIK LİSANS(İŞLETME) MEZUNUYUM.SİGORTA ACENTESİ AÇMAK İSTİYORUM.NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR.YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVİNİRİM.

 • HAKİM8 yıl önce
 • 4 Yıllık İşletme mezunuyum.Gerçek kişi yada tüzel kişi olarak Sigorta acentesi açmak istiyorum.Bunu için nasıl bir yol izlemeliyim.Aşama aşama yazabilir misiniz.Teşekkürler

 • ramazan afsar8 yıl önce
 • denizlide ikamet etmekteyim sigorta icin dukkan acmak istiyorum tecrubem yok ticaret lisesi mezunuyum ve optisyenim ama cevrem iyi nasil is yeri acmam gerekir

 • hakan8 yıl önce
 • slm merhaba uluslararaası ılıskıler mezunuyum bu 10.000 100.000 tazmınat olayını anlayamadım

 • hülya8 yıl önce
 • 4 Yıllık İşletme mezunuyum.Gerçek kişi yada tüzel kişi olarak Sigorta acentesi açmak istiyorum.Bunu için nasıl bir yol izlemeliyim.Aşama aşama yazabilir misiniz.Teşekkürler.

 • ULGER CAN 8 yıl önce
 • AÇABA YAZILANLAR OKUNUYRMU ÇOK MERAK EDIYORUM HALA SONUÇ SIFIR YOL ALAMADIM

 • ÜLGER CAN8 yıl önce
 • MUHADEBE VE İŞLETME VEYA DIGER BOLUMLERDEN DENKLIK BELGESI İSRARLA İSTIYOR TOBB FAKAT YÖK VERMIYO 50 YASINDA OKULBIRTIRMEYE KALKSAN 2 GECER 3 YILDIR DUNYAKADAR MUŞTERİM VAR ALAÇAKLARIM VAR NE OLAÇAK SONUÇ BANA YARDIMCI OLUN

 • ULGER CAN8 yıl önce
 • İKTİŞADİ BİLİMLER BÖLÜMU 3 SINIFTAN TERKIM 3 YİLLDIR SIGORTA İEKETINDE ŞUBE OLARAK ÇALİŞTİM SEGEMIM VE MESLEKİ DENEYIMIM VE BUTUN ŞARTLARIM TUYR ACENTE ACABILIRMIYIM

 • Mazlum kaya 8 yıl önce
 • Önlisans Bankacılık ve sigortacılık bölümünü okudum diplomamlan sigorta acentesi açabiliyormuyum cevap yazarsanız sevinirim

 • zübeyir karabulut8 yıl önce
 • lise mezunuyum ekonomik durumumda sıkıntı yok acente açmak istiyorum veya acente şubeliği mümkünmüdür.

 • Ufuk esenboğa8 yıl önce
 • Bir kamu bankasında 26 yıl çalıştım, son 6 yıl şube müdürüydüm ve emekli oldum. LİSE mezunuyum, SEGEM belgem var. Teknik müdürlük, ve acente açabilmem için BANKACILIK geçmişim ve sahip olduğum PORTFÖY yeterli değilmidir. YÜKSEK okul veya ÜNİVERSİTE şartını aşmam mümkünmüdür?

 • atilla8 yıl önce
 • eğitim fakültesi mezunuyun, 3 yıllık sonra 4 yıl oldu okul sigorta acenteciliği acabilirmiyim

 • Mehmet özen8 yıl önce
 • 2 Yıllık bankacılık ve sigortacılık mezunuyum acente açabilmek için deneyim şartı varmı?

 • nihal8 yıl önce
 • ilkögretim mezunu kişilerde segem belgesini alabiliyormu?bililendirirseniz sevinirim….

 • ahmet_aslan9 yıl önce
 • Merhaba ben lise mezunuyum segemin var ve 2 yıl sigortalı olarak sigortacıda deneyimim var. sermayemde var. acentelik açabilirmiyim. 2 yıllık üniv. şart dediler. bilgilendirirseniz sevinirim. saygılar.

 • Barış Vural9 yıl önce
 • Banka tecrübesi acente kurucu müdürlük için sayılırmı?

 • Ece 9 yıl önce
 • Bu şartların hepsi hikaye !!!! 4 yıllık lisans mezunuyum malvarlığı Yerleşik olmak vs hepsi Herşey tamam 4 yıllığa Tecrübe aranmıyor tamam eeeee biz Açıcaz acentayı başvuru yapıyoruz bütün sigorta şirketlerine Yanıt kardeşim sen bu işi hiç yapmamışsın eeeeee o zaman sana acentalık veremiyoruz !!! Eer arkadaş bu işi yapmayan biri acenta olamıyor mu bu ülkede hayır size zararı yokki kar kârdır bir kasko bir kaskodur …
  Ne demek üretimini getir ki sana acentalık vereyim böyle Saçma birsey olabilir mi ??

 • ülger can9 yıl önce
 • 45 yaşinda şübe olarak çalişmaktaydın22/04/2014 yasa geregı şübem kapatıldı. aramadım yer kalmadı sonuş sıfır muhatap hıç yok oyuncakları elınden alınmiş çoçuk gıbı sap gıbı ortada kaldım.geçim kaynam o kim bana bır ekmek verecek ilgili makam duysun

 • yuksel9 yıl önce
 • lise mezunları acenta açamazmı

 • Mehmet Demir9 yıl önce
 • "Sigortacılık alanında acente olarak faaliyet göstermek için öncelikle en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya en az iki yıllık aktüerya, pazarlama, risk yönetimi ve sigortacılıkla ilgili yüksek okullardan mezun olmak gerekiyor. Bu kriteri karşılayan kişilerin sigorta acentesi olabilmesi için acentelik geçmişi olması bir avantaj. Ancak lisans mezunları için bu gerekli değil." demişsiniz. Sonra yazının bitiminde; "Sözleşme yapma veya prim tahsil etme yetkilerine sahip gerçek kişi acenteler ile tüzel kişiliği haiz acentelerin yöneticilerinin ise en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya en az iki yıllık aktüerya, pazarlama, risk yönetimi ve sigortacılıkla ilgili yüksek okullardan mezun olması ve iki yıllık mesleki deneyimi kazanmış olması gerekiyor." yazmışsınız.
  HANGİSİ DOĞRU? 4 YILLIK MEZUNLARDA MESLEKİ DENEYİM ŞARTI VAR MI YOK MU?

 • MURAT9 yıl önce
 • Lisans mezunuyum ama deneyim yok acente açamazmıyım acaba?malvarlıgı var hepsi var yardımcı olursanız sevinirim

 • hulya9 yıl önce
 • 2 yıllık aöf bankavesigorta için mezunuyum sigorta acentesi acabilirmi yim sartlari neler

 • murat 9 yıl önce
 • 4 yıl üniversite ve 1 yıl deneyim yetiyor mu acente açmak için yorum yaparsanız sevinirim

 • murat9 yıl önce
 • merhaba ben 4 yıllık üniversite mezunuyum..1 yıllık deneyimim var ..segem belgem var teknik personel …acente açabilirmiyim

 • Güler9 yıl önce
 • Merhaba 2 yıllık bankacılık sigortacılık mezunuyum açık öğretimden maliye okuyorum. Acente açmak istiyorum 5 ay acentede çalıştım ama acente açınca eğitim veriliyor mu ekran eğitimi

 • DAMLA9 yıl önce
 • 17 yıllık sigortacıyım.gayri resmiacente ortağıyım.kendime acentelik açamamam büyük bir haksızlık tecrübesiz olanlar için üniversite şartı olabilir ama deneyimli uzun yıllar teknik personel olanlar için bu şart aranmamalı bence.nasıl acente olabilirim başkası üstünden mi acentelik almam gerek bilen varmı acaba

 • SADIK OĞAN9 yıl önce
 • 4 YILLIK İKTİSAT MEZUNUYUM. DENEYİM İSTENİYORMU SOKSA HEMEN SEGEM BELGESİ ALABİLİRMİYİM

 • SADIK OĞAN9 yıl önce
 • LİSANS MEZUNUYUM ACENTELİK ALMAJ İSTİYORUM. ÖNCELİKLE TOBB YEMİ KAYIT YAPILIP DİĞER İŞLEMLERİ SONRASINDAMI YAPACAĞIM

 • mustafa9 yıl önce
 • ben lisan öğrencisiyim ama sigorta ile ilgili bir bölüm değil illa okuklunu mu okumalıyım

 • ersin 9 yıl önce
 • bende 10 senelik tecrübe var ama ortaokul mezunuyum bu haksızlık degilmi illa okulunumu okumamız gerekiyo okuyanlardan daha cok tecrubem var benim o ne olcak..

 • zeki sezgin9 yıl önce
 • ben acentelik almak istiyorum 3 ofisim mevcut bana yyardımcı olurmusunuz.05323879831

 • kullanıcı9 yıl önce
 • 4 yıllık üniversite mezunlarına tecrübe şartı kalktı
  24 nisan 2014 yılında resmi gazete de yayınlanmış
  Yönetmelikte bariz olarak görülen ilk değişikliğin tecrübe sürelerinin kısaltılması olduğunu söyleyen Şen, "Şahıs acentesi sahipleri ve limited şirket müdürleri için 2 yıl olan tecrübe süresi 1.5 yıla indirildi. Teknik personel deneyim süresi lise-dengi okul ve ön lisans programlarından mezun olanlar için 6 ay oldu. Yapılan değişiklikle 4 yıllık okul mezunları için ise tecrube süresi artık aranmıyor.

 • merve9 yıl önce
 • 4yillik istatistik mezunuyum ve acente acmak istiyorum. Bolumum ne kadar denk dusuyor bir turlu bilgiye ulasamadim. Yonetmelik suan 1sene 6ay diyor. Ama denk dusmuyor ise,hangi bolumler denk dusuyor bilgisi olan var mi acaba ?

 • Suzan9 yıl önce
 • Esila iş değişikliği ve başka bir İl’e taşınacağımızdan dolayı Acenteliğimizi devretmek istiyoruz.Yetklili 5 yıllık acenteliğimiz.

 • emrah şebin9 yıl önce
 • 2 yıllık muhasebe ve vergi uygulamaları mezunuyum accente aça bilirmiyim

 • Anıl9 yıl önce
 • 2015 yeni kanuna göre;
  4 yıllık sigortacılık mezunu doğrudan acente açar.
  4 yıllık farklı bölüm veya 2 yıllık sigortacılık mezunlarında tecrübe şartı 12 ay.
  2 yıllık diğer bölümlerden mezunlarda şart 18 ay.
  Lise mezunlarında şart 24 ay.
  Bunun dışında herkes acente AÇABİLİR.
  Fakat faaliyet sürdürmeniz, ticaret yapmanız için yukarıdaki şartları sağlamanız gerekir. Bu şartlara sahip değilseniz, Bu hakka sahip insanları yanınıza alarak ŞİRKET MÜDÜRÜ ve TEKNİK PERSONEL yapmak zorundasınız.
  Yani siz poliçe kesemezsiniz. O kesebilir. Siz sadece patronculuk yaparsınız. Olay bu kadar basit.

 • aynur9 yıl önce
 • 4 yillik isletme mezunuyum ama ticari gecmisim yok nasil acenteacabilirimyardimci olabilirmisiniz

 • esila9 yıl önce
 • ben pazarlama 2 yıllık mevzunuyum acente açmak istiyorum maddi olarak herhangi bir sıkınrım yok bana yardımcı olu musunu

 • irfan çirak9 yıl önce
 • yıllık tazminat talebi nasıl oluyor

 • nevzat yavuz9 yıl önce
 • sıkorta acentelerı her sey yapıyor
  yasak mıi nasıl yasak bu
  acente açmak dusunuyorum ek ış ınsaat da ola bılır
  emlak ve ya

 • enver9 yıl önce
 • ıkı yıllık deneyım sartmı bu olmadan olmazmı

 • selahatin9 yıl önce
 • meraba ben sizden bir bilgi alacaktı
  bir acanta açmak istiyorum

 • aykut 9 yıl önce
 • Eger sigorta acenteligi yapcak olursak okul egitimimizde hangi unsurların ön planda tutulmasını istersiniz?

 • aykut9 yıl önce
 • Gelecekte bir meslek olarak sigorta acenteligi yapmayı önerirmisiniz. neden ?

 • aykut9 yıl önce
 • sigorta acentelik mesleginin gelecegini nasıl görüyorsunuz?

 • aykut9 yıl önce
 • sigorta acentesi açmanın kolaylıkları ve zorlukları nelerdir?

 • aydın sümer9 yıl önce
 • merhabalar ben 4 yıllık işletme mezunuyum . ve sigorta acentesi açmak istiyorum. bunun için bütün prosedürlere uygunum ama sadece bir şeyi merak ediyorum. (2 yıl boyunca sigorta acentesiveyabayisinde sigortalı çalışma şartı 4yıllıklar için mi geçerli yoksa 2 yıllıklar için mi???? ) lütfen cevap bekliyorum. son çıkan yasalarda ne geçerli?

 • 0ner alver9 yıl önce
 • ek iş yapılamaz deniliyor.acentalar,nakliye şirketleri kooperatiflerde hatta market ortakları ve bakkaliye işi olanlar sigortacılık yapıyor bu ne perhiz laha turşusu.emlakçılık yapan galericilik yapan siğortacı bunlar ne olacak

 • osman9 yıl önce
 • Değmez kardeşim, ayda 800-900 lira paraya uğraşır durursun. Para mara kazanmıyor sigorta ecentesi.
  Bankalar yapıyor sigortacılığı zaten.

 • senol 9 yıl önce
 • Sayin yetkili bu konu hakkinda tam detayli bilgi istemekteyim bunun icin lise mezunu yeterlimi ne kadar sermaye gerekmektedir

 • onur9 yıl önce
 • orta okul mezunuyum sigortacılığı seviyorum yapıyorum segem belgem yok olmayınca çok sevdiğim işim yapamayacakmıyım okuyamadım bu suçmu

 • hidayet9 yıl önce
 • Bazı yorumlara çok güldüm yaa bu sigortacılık sektörüne girmek isteyenler çok eğlenceli ahaha

 • uktay yavuz9 yıl önce
 • segem belgesini nasıl alacam yardımcı olurmusunuz

 • demet9 yıl önce
 • profesyonel bir şirketin şubesi veya talisi olduğumuz zamanda segem belgesi gerekiyor mu

 • kader9 yıl önce
 • Iki yillik isletme mezunuyum sigorta sirketi acabilir miyim

 • fatma9 yıl önce
 • iki yıllık işletme mezunuyum segem belgesi alabilirmiyim?

 • tuba9 yıl önce
 • 5 yıldır eksperlik bürosunda çalışıyorum.2 yıl bağkur 2 yılda ssk girişim var.segem belgesi almak için 5 yıllık sigorta girişi mi

  gerekiyor.bağkur girişi dahil edilebilir mi??lise mezunuyum segem belgesi alabilirmiyim.

 • sinem9 yıl önce
 • merhaba 4 yıllık işletme mezunuyum segem belgesi aldım bundan sonra nasıl bir süreç izlemem gerekiyor bana yardımcı olur musunuz

 • yavuz9 yıl önce
 • 2004 yılından itibaren sigorta şirketinde çalışmaktayım ve segem belgemi alarak teknik personel oldum nasıl teknik müdür olabilirim lise mezunuyum

 • Selim Erdal10 yıl önce
 • Arkadaşlar ben emekli bankacıyım. Hiç acentelik almakla uğraşmayın. Sigortashop isimli bir firma var. Tüm sigorta şirketleri tarafından tavsiye edilen bir sistemi var. Eğer bir tanıdık bulur da temsilcileriyle görüşebilirseniz size şube açabilirler üretiminizi de oradan rahatlıkla yapar ve yüksek komisyon oranlarıyla emeğinizin hakkını alırsınız. 2-3 ay süreyle de eğitim veriyorlar ve gerekli belgeleri almanız için yardım ediyorlar. Google sigortashop yazın iletişim bilgilieri var. Başka firmalarla görüşmeyin bile ne demek istediğimi sözleşmelerini görünce anlarsınız.

 • ahmet altan10 yıl önce
 • merhaba ben emekli olmayı dünen bir devlet memuruyum iki yıllık meslek yüksek okulu mezunuyum .sigortacılık tecrübem yok bu konuda yardımcı olursanız ise memnun olurum selamlar

 • Fenasi kerim10 yıl önce
 • Ulan adamlar açıklamış nasıl yapılacağını hala saçma sapan sorular soran var okuyanda sormuş okumayanda okumayana sözüm yok ulan okuyan dingiller üniv. okumuşsunuz ama hala salaksınız sizin gibiler yüzünden türkiye bu halde kuş beyinliler okumuş embesil cahiller

 • özlem10 yıl önce
 • Acentelik açabilmek için ilk başta 2 yıllık yada 4 yıllık diplomanızın ayrıca 2 yıl bir sigortacıda çalışmış olup ssk nızın 2 yıl suretle ödenmiş olması gerekir.Ayrıca SEGEM belgeside olmazsa olmaz şartlardan biridir.

 • önder10 yıl önce
 • Merhabalar. Ben emekli olmayı düşünen devlet memuruyum.Sigorta acenteliği yapmak istiyorum.4 yıllık kamu yönetimi mezunuyum.Fakat sigortacılık tecrübem yok.Acentelik alabilirmiyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 • ALİ KEMANECİ10 yıl önce
 • 1 YILDIR SİGORTA ŞİRKETİNDE ÇALIŞIYORUM AMA SEGEM BELGEM YOK B ACENTE AÇMAK İSTİYORUM NASIL YAPACAM

 • Argun Yavuz10 yıl önce
 • Iki yıllık lojıstlık mezunuyum . Acente açabilirmiyim.

 • torun10 yıl önce
 • 4 yıllık sağlık kurumları yöneticiliği mezunuyum acentecilik açabilir miyim

 • nihat10 yıl önce
 • şube olarak çalışıyorum acente olmak istiyorum

 • nihat özturk10 yıl önce
 • katılıyorum

 • Emre10 yıl önce
 • Merhaba! 2 Senelik Üniversite Okusam Acente Açma Şansım Varmı? Varsa ; Kesinlikle Üniversiteyi Sigortacılık Üzerinemi Okumam Gerekiyor Başka Bölüm Üzerinden 2 Yıllıık Okuyup Acente Açamazmıyım ?

 • mehmet10 yıl önce
 • acende acmak ıstıyorum 0532 771 51 16

 • mehmet10 yıl önce
 • gebzede gentı dukkanım var şırketım var sıgorta acendesı acmak ıstıyorum 0532 771 51 16

 • Necip10 yıl önce
 • merhaba 4yılık üniversite mezunuyum. sigorta acentesi açmak istiyorum. hiç tecrübem yok. segem belgesi almam gerekiyor mu. almam gerekiyorsa nasıl başvuruluyor. bursada yaşıyorum. bursada bu eğitimi alabilir miyim. tskler. necip_brs@hotmail.com

 • Mustafa10 yıl önce
 • Merhaba. 2 yıllık sigorta mezunuyum ve açıktan 4 yıllığa tamamlıyorum. 2 yıllık iş tecrübem yok sigorta acentesi açabilir miyim? Teşerkkür Ederim m.islamoglu@outlook.com

 • Mustafa10 yıl önce
 • Merhaba. 2Yıllık sigorta mezunuyum ve açıktan 4 yıllığa tamamlıyorum 2 yıl iş tecrübem yok sigorta acentesi açabilir miyim ?

 • fatih 10 yıl önce
 • ben siğorta acentesi açmak istiyorum ama 4 yıllık unuversite mezunu degilim ve de 2 yıllık siğorta geçmişim yokk ben bu işi nasıl yaparım bana bir yol gösterebilirmisiniz 5415966773

 • BURHAN ÖLÇER10 yıl önce
 • SLM 3 YILDIR TALİ ACENTE OLARAK ÇALIŞIYORUM SSK YATMAKTA ÇALIŞTIGIM YERDE KENDİ ADIMA ŞİRKET KURDUGUM ZAMAN ACENTELİK ALABİLİRMİYİM SEGEM MEVCUTTUR. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜR EDERİM.İYİ ÇALIŞMALAR

 • Aşır10 yıl önce
 • Teşekkür ederim. Gerçekten çok bilgilendim.

 • baran 10 yıl önce
 • arkadaşlar sigorta acentesi açmak istiyorum masrafım ne olur yani ne kadar sermayem olsa kendi büromu açabilirim şimdiden teşekkürler

 • Sevgi10 yıl önce
 • Merhaba ben 4 yıllık lisans mezunuyım digorta şirketi kurmak istiyorum iki yıllık tecrübe şartı varmı açabilmem için

 • mustafa10 yıl önce
 • merhaba. lise mezunuyum . 4 yıldır acente yanında çalışıyorum segem belgem var.lmd. şirket kurup acentelik alabilirmiyim masrafım ne olur.

 • mehmet10 yıl önce
 • ben siğorta acentesi açmak istiyorum bunu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 • Ali 10 yıl önce
 • cümletten selamunaleyküm Adım Ali tekirdağda işletmesi ve sorumluluğu kendime ait ve içinde çalışanları bulunan otomobil bakım onarım servisim var 4 yıldır bu işletmenin sahibiyim ve daha önce aynı sektörde bir iş yerinde 26 yıllık tecrübe ve çevre sahibiyim karşılıklı ilişkilerde pozitifim ve çevremde sayılır sevilir ve güvenirliliğmle anılırım bu sebebten dolayı hem işim gereği hemde çevrem gereği sigorta acenteliği açmak istiorum lütfen bana bu konuda bire bir yardımcı olabilirseniz sevinirim Allah herkezden razı olsun inşallah Amin. ulaşılabilir web ve skyp adresim. aliyakut59@hotmail.com

 • Kerem10 yıl önce
 • Merhabalar. Ben 2 yıllık muhasebe ve vergı uygulamaları, 4 yıllık ıktısat bolumu mezunu olacagım. Devlet memurum. Gereklı sermayem var. Acentelık alabılır mıyım? Çevremde var. Bu konuda yardımcı olmak ısteyen varsa tozpembe_1971@hotmail.com. a bildirir misiniz? Teşekkurler

 • lutfi özdogar10 yıl önce
 • Emekli Bankacıyım, iki yıllık Tarım önlisans mezunuyum.Ziraat Bankasında özellikle sgota elemanı olarak deneyimim var. Sgota Acentası açabilirmıyim

 • lutfi özdogar10 yıl önce
 • s

 • Berat candemir10 yıl önce
 • 4 yillik universite mezunuyum sigorta acenteai acmk istiyorum ama acarsam police kesebilirmiyim yoksa bunun icin baska bir prosedur var mi

 • MEHMET KÜRŞAT GÖRGEÇ10 yıl önce
 • BEN 5 YILDIR BİR ACENTE DE TEKNİK PERSONELİM LİSE MEZUNUYUM… VE SİZLERİ TEMİN EDERİM ACENTEDE İŞİ SIRTLAYAN TEKNİK PERSONELLERDİR. VE YİNE SİZİ TEMİN EDERİM ÇOĞU ACENTE SAHİBİNİN BU İŞLERDEN HİÇ BİR BİLGİSİ YOK… AMA İŞ ACENTELİK AÇMAYA GELDİĞİNDE TECRÜBEYE BAKMIYORLAR EĞİTİME BAKIYORLAR.. BENCE ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR.

 • ergun aksu10 yıl önce
 • merhaba.lise mezunuyum ikili ilişkilerim çok iyi kendime güveniyorum sigorta acentesi nasıl olabilirim selamlar.

 • turgay aksoy10 yıl önce
 • Merhaba.
  bir sorum olacak. Herhangibir on lisans mezunu segem egitim kursuna katilip teknik personel unvani aldiginda acentelik acabilir mi?

 • tolga10 yıl önce
 • 4 yıllık uluslar arası siyaset bölumu sıgorta acabılrmı

 • samet10 yıl önce
 • arkadaşlar bu meslekte kar oranları nasıl yani aylık kaç sigorta yapmak gerekir. yorum yazarsanız çok sevinirim.

 • alican10 yıl önce
 • 2yıllık bankacılık ve sigortacılık mezunuyum 2 yıla yaklaşık sigorta şirketinde lisanssız çalıştım lisansımı yeni aldım acente açmak için neler yapmam gerekiyor.

 • harun 10 yıl önce
 • sigorta acente acmak ıstıyorum ama lırıteler uymuyor bailık vermek istiyen acentalar varmı ulasın hrn.beyazsac@hotmail.com

 • mehmete10 yıl önce
 • olur Mehmet olur. Alttaki yorumları oku sonra sor…

 • mehmet yeşildağ10 yıl önce
 • liseda olmazmı

 • bünyamin10 yıl önce
 • segem belgesi sahibi ve 2 yıldır teknik personel yardımcısı olarak çalışmaktayım. Lise mezunu olduğum halde 2 yılım dolduğunda ise teknik personel olurum. Acente olma şansım nedir. şimdiden vereceğiniz cvp için tşk edrim.

 • emre türünç10 yıl önce
 • 2 yıllık yüksekokul mezunuyum acente açabilmem için segem belgesi ve deneyim şartmıdır.yardımcı olursanız sevinirim

 • Burcu Hanim10 yıl önce
 • 4 yillik iktisadi ve idari bilimler fakultesi maliye bolumu mezunuyum. 16 ay ozel bir bankada gise olarak calistim. Saglik, seyahat, ev vs. Sigorta policesi satisi yapiyordum. Bu ay segem e kayit yapacagim ve sigorta acenteligi acmak istiyorum. Adima tasinmazimda ve banka teminati da vermem mumkun. Bunlarin disinda eksik bir sart var midir ? Yardimci olursaniz memnun olurum. Tesekkurler

 • Tamer Erdem10 yıl önce
 • Sizde Kendi İşinizin Sahibi Olabilirsiniz..
  Arkadaşlar ;

  Türkiye Genelinde Açacağımız Şubelerimizden ,10.000 tl sermaye ve kısa süreli eğitimin ardından kendi işiniz ve sabit gelirlere sahip olmak istemezmisiniz ??

  Sigorta Sektöründe Binlerce müşterisi ve çalışma arkadaşlarıyla şirketimiz günden güne büyümekteyiz…

  Detaylı bilgi için lütfen e-mail yada telefon ile bize dönüş yapınız..

  Tamer Erdem

  TAMERERDEM SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

  Küçükköy Hürriyet Mh. 266 Sokak No:18 Gaziosmanpaşa İSTANBUL

  0212 618 48 80
  tamer.erdemsigorta@hotmail.com
  http://www.tamererdemsigorta.com

 • Sigortacılık Yönetmeliği10 yıl önce
 • Var ama ne yapacağız… Tek çare yönetmeliği mahkemeye vermek diye düşünüyorum.

 • YOKMU MAĞDUR LİSE MEZUNU10 yıl önce
 • 2 YILLIK İŞ DENEYİMİ VE ÖN LİSANS MEZUNUYUM. AMA LİSE MEZUNU BİRİNİN ŞUBESİ OLMAK ZORUNDAYIM.

 • yusuf TAŞKENT10 yıl önce
 • GÜMRÜKTEN EMEKLİYİM, GÜMRÜK KOMİSYONCULUĞU BÜROM VAR SİGORTA ACENTELİĞİ YAPMAK İSTİYORUM YAPABİLİRMİYİM.

 • Gülsüm Boran 10 yıl önce
 • Ragıp Seyhan beyefendi,sizinle kontak kurmak isterim

  Lütfen efsanay1@gmail.com adresimden bana ulaşırmısınız?

 • HAKSIZLIK10 yıl önce
 • 2008 ÖNCESİ ACENTE KAYDIN VARSA YADA BİR SİGORTA ŞİRKETİNDE MÜDÜR OLARAK ÇALIŞMIŞSAN ORTAOKUL MEZUNUDA OLSANDA AÇABİLİRSİN AMA ÖNLİSANS BÜRO YÖNETİMİ OKUMUŞSAN 2008 ÖNCE KAYDIN YOKSA AÇAMAZSIN EĞİTİMİN YETMEZ 🙂

 • begüm10 yıl önce
 • arkadaşlar bi sorum olucakk ofisin kaç metre kare olması gerekiyor

 • ferman10 yıl önce
 • 2 yillik önlisans mezunuyum sigorta acentasi acabilirmiyim. bölümümün ismi büro yönetimi ve sekreterlik. cevap verecek arkadasa simdiden tesekkür ederim.

 • lise mezunları10 yıl önce
 • Lise mezunları hakkınızı arayın 2 yıl iş deneyiminiz vede segem belgeniz varsa kazanırsınız.2008 öncesi Lise ve ortaokul mezunlarını emsal gösterin. Eğer siz acente olamazsanız onlarda acente olamazlar o zaman…

 • hakan polat10 yıl önce
 • Fatma hanım açabilirsin sen

 • sigorta acenteliği 10 yıl önce
 • sigortacı olmak için neden lise mezunlarının önünü kapatıyorsunuz birileri mahkemeye verip 2008 öncesine el atarsa ne yapacak o zaman lise ortaokul mezunu lise mezunu acenteler ayrıca 4 yıllık arkeolok sigortacı oluyorda yıllarını bu işe vermiş lise mezunu neden olamıyor…

 • RAĞIP SEYHAN 10 yıl önce
 • İST ÜNİ.ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER MEZUNUYUM BEYLİKDÜZÜNDE 25+25 M2 ATRİUM ÇARŞIDA OFİSİM VAR SİGORTACILIK YAPMAK İSTİYORUM BU KONUDA BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM

 • MUSTAFA DEMİR10 yıl önce
 • BEN YUKSEK OKUL MEZUNUYUM ACEBA SIGORTA ACENTESI ACABILIRMIYIM BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 • Hasan EMANET10 yıl önce
 • Ben 4 yıldır şube olarak faliyet göstermekteyim ancak lise mezunu oldugum için acente açamıyorum benim gibi birçok şube görevi yapan arkadaşımızda aynı durumda aslında 4 yıl ve daha fazla şube olarak hizmet vermiş kişilere acentelik açma hakkı verilmelidir.

 • nihal çelik10 yıl önce
 • 6 yıl banka sigortacılığı yapıp gecen ay istfa ettim şimdi kendi acentamı açmak istiyorum. segem sertfikam var İstanbul Anadolu bölgesinde bu işi yapmak isteyen varsa çalışkan, satış becerileri yüksek portföyü olan yada oluşturabilicek bir ortak arıyorum.. iletişim nihallnhl@gmail.com

 • Ali İhsan ÖZKAN10 yıl önce
 • Bir acenteye bağlı olarak poliçe üretimi yapmaktayım.
  Kendi ofisimi açmam için gerekli portföy ne kadar olmalı.
  saygılar

 • Aygül10 yıl önce
 • Merhaba,
  3 yıldır sigortacılık sektöründeyim bir acentede teknik personel olarak işlem yapmaktayım,eşimin kendisine ait makina yedek parça rulman perakende satışını gerçekleştrdiği bir işletmesi var ve bende bu sektöre geçeceğim,bu sektörle ilgenirken aynı bina içerisinde işletmemizin ürün satışını gerçekleştirdği fabrikalara sigorta hizmeti sunmak istiyorum sizce bu mümkünmü

 • yılmaz10 yıl önce
 • biz tekirdağ malkara da sigorta ofisi açmayı düşünüyoruz ne gibi şartlar gerekli

 • ercan10 yıl önce
 • 4 yıllık fakülte mezunları içinde en az iki yıl mesleki deneyim şartı aranıyor mu ?

 • seyfettin10 yıl önce
 • Acentelik faaliyetinde bulunacak gerçek ve tüzel kişilerin (ortakları dahil) aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekiyor:
  – Türkiye’de yerleşik olmak,
  – Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,
  – Belirli suçlardan hüküm giymemiş veya ceza almamış olmak,
  – Önceki ticari faaliyetlerinde iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olmak,
  – Teknik personel vasıflarına sahip olmak,
  – Asgari malvarlığı/sermaye şartına sahip olmak (25 bin TL),
  – Mesleki sorumluluk sigortasını, beher tazminat talebi için teminatı en az 10.000 TL ve bir yıl boyunca tüm tazminat talepleri için teminatı en az 100.000 TL olmak üzere yaptırmak,
  * Fiziksel, teknik ve idari altyapı ile insan kaynakları bakımından yeterli olmak…
  Sözleşme yapma veya prim tahsil etme yetkilerine sahip gerçek kişi acenteler ile tüzel kişiliği haiz acentelerin yöneticilerinin ise en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya en az iki yıllık aktüerya, pazarlama, risk yönetimi ve sigortacılıkla ilgili yüksek okullardan mezun olması ve iki yıllık mesleki deneyimi kazanmış olması gerekiyor.

 • ercan10 yıl önce
 • merhaba emekliyim işletme mezunuyum, hiç sigortacılık tecrübem yok, acente açmak istiyorum segem belgesi alırsam yapabilirmiyim lütfen aydınlatırmısınız teşekkürler

 • ÇAĞATAY ÖKTEM10 yıl önce
 • SELAM BEN 2 YILLIK MUHASEBE BÖLÜMÜ MEZUNUYUM ACENTELİK ACMA İMKANIM NEDİR.BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.İYİ GÜNLER.

 • ali 7610 yıl önce
 • arkadaşlar ben 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezunum simdide aöf den kamu yönetimi bölümünden devam ediyorum bu bölümü bitirdigim taktirde 2 yıllık tecrübe istiyorlarmı acaba yoksa direk segem sınavına girebilirmiyim. birde şu şube olayı var yardımcı olursanız sevinirim.

 • mayy10 yıl önce
 • 14,nisan 2008 tarihinden önce bir acentede müdürlük yapmış ilk-orta-lise mezunu kişilerden üniversiteden ilgili bölüm şartı aranmadan acentelik veriliyor.

 • murat10 yıl önce
 • segem sınavı nerede ve nezaman yapılıyor teşekkürler

 • DÖNDÜ10 yıl önce
 • bankacılık ve sigortacılık myo mezunuyum segem belgem var ve 1 yıl sigorta deneyimim var sigorta acentesi açmak için yeterlimidir..

 • emin 10 yıl önce
 • acentelık acmak istıyorum fakat önce şube alman lazım dıyorlar nerden alabılırızyardımcı olsanız sevınırız 05416564458

 • YUNUS EROL10 yıl önce
 • Merhabalar Ayşe hanım. Ben Ticaret lisesi mezunuyum 15 yıldır çeşitli sigorta Acentelerinde SSK lı olarak çalıştım.Segem belgemi aldım. 14-04-2008 tarihli levha kaydım yoktur. Ancak 23-09-2009 tarihinde bir sigorta Acenteye Geçiçi Müdürlük yaptım. Halen aynı acentenin resmi ortağı ve resmi SSK lı çalışanıyım. şimdi ise kendi adıma acente olmak kendi işyerimi açmak isteyorum bu konuda yardımlarınızı arz ederim. Saygılarımla yunuserol1971@hotmail.com 532 770 21 94

 • uzayli10 yıl önce
 • çoğunuzun sorduğu sorular yukarda cevaplıdır, Lütfen dikkatli okuyalım. Teşekkürler.

 • SEZEN10 yıl önce
 • bir acentede 12 yıldır çalışıorum 2013 ün 4.ayında ticaret odasından acente için firma yetkisi verildi segem belgem mevcut lise mezunuyum 1 yıl sonra kendi ofisimi açabilirmiyim.teşekkür ederim

 • Mutlu10 yıl önce
 • Merhaba,şuan bir şirkette çalışıyorum.
  Ayrıca,gerçek kişi sigorta acentesinde teknik müdürlük yapabilir miyim? Teşekkürler

 • ali10 yıl önce
 • iki yıllık meslek tecrubesi zorunlu bir şart mıdıd

 • sarı10 yıl önce
 • 4 yıllık işletme mezunuyum emekliyim sigortacılık yapmak istiyorum izlemem gereken yollar nelerdir yardımcı olurmusunuz?

 • ismail10 yıl önce
 • mrb’lar ben 4 yıllık lisns mezunuyum, gerekli şartlara durumum uygun, ama sigorta acenteliği hakkında çok bilgim yok segem sertifikası almam şart mı? Acentelik açmam için bu konuda izlemem gereken yollar nelerdir, bilgilendirirseniz çok sevinirim, şimdiden tşk ediyorum

 • Ramazan11 yıl önce
 • 4 yıllık iktisat mezunuyum sigortacılık yapmak istiyorum izlemem gereken yollar nelerdir yardımcı olurmusunuz?

 • ugur11 yıl önce
 • işletme mezunuyum…sigorta acentesi için yeterli mi?

 • cem11 yıl önce
 • mrb lar ben 4 yıllık lısan mezunuyum bir sigorta acentesı acmak ıstıyorum ve daha once hıc sıgorta alanında calısmadım ve deneyımım yok alabılırmıyım

 • ismail çalış11 yıl önce
 • meraba ben içel mersinde yaşıyom yedi yıllık sigorta çalışanıyım daha önce vergi levham vardı terkini verdim şimdide sigorta acenliyi açmak istiyom kendi arazim var ve halende çifçilik belgemde var ben ortaokul mezunuyum acente açabilir miyim sizden cevap bekliyom şuan özel bir şirketin bölge müdürüyüm

 • Berat11 yıl önce
 • Segem belgesi dediğimiz , acentelik teknik personel belgesimi oluyor arkadaşlar

 • didim11 yıl önce
 • 4 yıllık halkla ilişkiler ve reklamcılık fakültesi mezunuyum. sigorta acentesi açabilirmiyim?

 • nihat ünal11 yıl önce
 • ilk okul mezunuyum 10 yıllık vergı mukelefıyım kendıme ait işletmem var yerim bu işe uygun nas sigorta acentesi açabilirim?

 • karaman sigorta11 yıl önce
 • 9 senelik sigoracıyım levha kadım yok tali çalışıyorum nasıl acentelik alabilirim segem belgem var

 • Fethiye11 yıl önce
 • Merhaba,ben Dumlupınar Üniversitesi Simav meslek yüksek okulu bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezunum.1 yıl 5 ay sigorta deneyimim var.Bu deneyimimi 2 yıla tamamlarsam sig.acentesi açabilir miyim?yardımınızı bekliyorum.teşekkürler.

 • yusuf 11 yıl önce
 • lise mezunuyum segem belgem var ve 2yıllık açık ögretim sigortacılık okuyorum a acente acabilrmiyim yada acmam için neler lazım ???

 • FATİH K.11 yıl önce
 • Merhabalar… ben ön lisan bankacılık ve Sigortacılık mezunuyum Sigorta acentesi açmak için 7.500,00tl ve 2 yıl boyunca ssk priminin yatması yeterlimidir? bu işteki yıllık en az kazanç ne olabilir. sigorta şirketi katkıda bulunurmu ?

 • mehmet kürşat11 yıl önce
 • sigorta acenteliklerinde işleri yürüten teknik personellerdir. ve teknik personellerin çoğu lise mezunudur. neden lise mezunlarının önü açılmıyor neden acentelik alamıyor bu bir çifte standart değilde nedir.

 • fatma11 yıl önce
 • lise mezunuyum 11 yıldrı bu işi yapıyorum 10 yıldır ssk olarak çalışıyorum , donanımlıyım ama lise mezunu olunca acente açamıyorum neden acanba … lise mezunları acente olamazmı nize ünüversiteli olupta bilgisi olmayan acenteler var müşteriyi yanlış yönlendirenler var bunun için bir çözüm varmı saygılar

 • mustafa 11 yıl önce
 • benım bıldıgım kadarıyla ıkı yıllık egıtım almamız gerekır bunun hakkında bılgı verır mısınız

 • osman11 yıl önce
 • günaydın: 2 yıllık bankacılık okudum. açık öğretim fakültesinde de +2 yıllık işletme okudum. şimdi 4 yıllık diploma ve segem belgem var. acente olabilirmiyim… daha önceden de 1 yıl sigortacılıkta çalıştım. 1 yıl banka da stajiyerlik yaptım. ACENTE OLABİLİRMİYİZ.

 • şahin uraş11 yıl önce
 • sigorta işinden anlayan ortak bay bayan arıyorum istanbul bahçelievler civarında. çevrem geniş sigortacılara para kazandırmaktan bıktım ofis ve ekipmanlar hazır iş ehliyeti olan liyakatlı arkadaşların aramasını bekliyorum 0541 239 5599

 • bülent 11 yıl önce
 • kendime ortak sigortacı arıyorum

 • osman11 yıl önce
 • ortaokul mezunuyum SEGEM Sertifikasını hak etsem Sigorta Acentesi acabilirmiyim

 • kadir11 yıl önce
 • ben 99 yılı gsigortacılık mezunuyum ancak tecrübem 2 yıl değil.yani acentelik alamazmıyım.

 • beyza11 yıl önce
 • 2yıllık banka ve sigorta mezunuyum.. sıgorta acentesi acmak için segem sınavına gırdıkten sonra 2yıl çalışmak şartmı?

 • selçuk11 yıl önce
 • bizde sigorta açmak istiyoruz. iki sorumuz olacak birincisi karlılığı nasıl.(aylık olarak). birde yüksek lisans mezunuyum herhangi bir getirisi olur mu saygılarımla.

 • mustafa11 yıl önce
 • sigorta işi yapacak arkadaşlar gerçek anlamda öğrenmek için ben şirketimi kurdum yardımcı olmak isterim bana ulaşabilirler bu konuda her turlu fikirleri sorabilir açıklarım 543 563 83 76

 • şener coşkun11 yıl önce
 • ben bankadan emekliyim sigorta işleri yapıyordum lise mezunuyum sigortanın bana vermiş olduğu belge var ama 4 yıllık üniversite yada diğer kritere uymuyor geçerlei olmazmı bankada geçen zaman

 • yunus erol11 yıl önce
 • Merhaba Ayşe Hanım; Ben 1996 yılandan beri farklı Yetkili Acentelerin yanında ssklı kadrolu personel olarak çalıştım.Lise mezunuyum 2009 yılında bir şirketine tedviren 2 yılık müdür olarak görev yaptım yeni yasadan dolayı 2yıldan fazla müdürlük yapılamayacağı gerekçesiyle Ato tarafından yeni müdür atanması istenilmiş olup, yeni müdür atandı, şimdi ise ben kendi adıma Acentelik yapmak istiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? yarımlarınız için şimdiden çok teşekür eder, hayırlı haberleriniz beklerim. saygılarımla. yunuserol1971@hotmail.com gsm:05327702194

 • yunus erol11 yıl önce
 • Merhaba Ayşe Hanım; Ben 1996 yılandan beri farklı Yetkili Acentelerin yanında ssklı kadrolu personel olarak çalıştım.Lise mezunuyum 2009 yılında bir şirketine tedviren 2 yılık müdür olarak görev yaptım yeni yasadan dolayı 2yıldan fazla müdürlük yapılamayacağı gerekçesiyle Ato tarafından yeni müdür atanması istenilmiş olup, yeni müdür atandı, şimdi ise ben kendi adıma Acentelik yapmak istiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? yarımlarınız için şimdiden çok teşekür eder, hayırlı haberleriniz beklerim. saygılarımla.

 • Tuğba11 yıl önce
 • Merhaba Ayşe Hanım;
  Ben 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık myo ve açıköğretim işletme mezunuyum.Antalya da yaşıyorum.Acenta açabilmem için ne gibi şartları taşımam gerekiyor?Bilgiler tam açık değil.Teşekkür eferim şimdiden.Kolay gelsin.tobee07@hotmail.com

 • murat yalvaç11 yıl önce
 • iyi günler ayşe ablacım ben şırnak silopiden sigorta kasko acentesini açmak ve almak için ne gerekir lise mezunuym iletşm no 05457817381

 • HÜSEYİN11 yıl önce
 • 2 yıl bir sigorta acentesinde çalışmak şartmı, artı teminat 25,000 tl mi yoksa 100,000 mi, net bilgiler yok, TOOB a nasıl başvuru yapılacak, biraz detaylandırırsak çok iyi olur,

 • barış11 yıl önce
 • mrhb ayşe abla ben sigortacının yanında ikisenedir çalısıyorum tali olarak sigortamda yatıyor lise mezunuyum ne yapmam gerek abla

 • zart11 yıl önce
 • 2 yıllık deneyimi yazmamışsın..En önbemlisi o 2 yıl ssk yada bağkurun yatmış olacak bir sigortacıcnın yanında vatandaşı yanlış bilgilendirmesenize mübarekler..

 • erkan11 yıl önce
 • iyi günler ben elazığda sigorta işyeri açmak istiyorum bunun için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler