Nebati: Kamu bankaları TOGG için gerekli teşvikleri verecek

Nebati: Kamu bankaları TOGG için gerekli teşvikleri verecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘bir hayalin dışa vurumudur’ şeklinde nitelediği Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’na (TOGG) yönelik “Kamu bankalarımızla tekrar bir görüşme gerçekleştirdik. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankalarımız gerekirse kâr edilmeyecek şekilde TOGG’a ulaşım noktasında gerekli teşvikleri, destekleri verecekler” dedi.

Bir televizyon programında konuşan Nebati, “Kamuda da bu araçların kullanımıyla ilgili alım garantisi yaptık. Türkiye’de artık yerli araç kullanmak istiyoruz. En başta üst düzey yetkilerimize göndererek bu araçların Türkiye sathında görünümünü sağlayacağız” diye konuştu.

‘ÜLKE İÇİNDEKİ KARAMSAR, ÇIĞIRTAN GRUP’ VURGUSU

Nebati’nin konuşamasının satır başları şu şekilde:

TOGG, büyük bir hayalin gerçeğe vurumudur. Bu araç Türkiye’nin yüz akıdır.

Otomobil olarak lanse edilebilir ama çok farklı bir anlamı ortaya koyuyor. Ben 58 yaşındayım, devrim otomobilinin yolunun kesildiğini biliyorum. ‘Yapamazsınız, beceremezsiniz’ diyerek yolunu kestiler. Uçaklarımızın yolunu kestiler. Ve bunlar maalesef, ülke içindeki çığırtkanlıklarla da işbirlikleri içinde yapıldı.

TOGG’un temeli atıldığında yine dalga geçildi. Aynı çığırtkan ekip ‘Türkiye bu otomobili üretemez’ dedi. Kim bu çığırtkan ekip? ‘Köprüyü sattırmam’ diyenler, ‘Avrasya’yı yaptırmam, havalimanını yaptırmam’ diyenler. Taş üstüne taş koymamış, ülkesini küçümseyen küçücük azgın bir grup.

‘KREDİYE ERİŞİMDE ZORLUK YAŞAYANLARIN BİLANÇOSU KÖTÜ OLABİLİR’

Nebati, iş dünyasının krediye erişimde yaşadıkları zorluklara ilişkin ise şunları söyledi:

Krediye ulaşımda zorluk yaşayanlar bilançosu kötü olanlar.

Selektif kredi anlayışımız ile Türkiye’de yatırım yapan ileri teknolojiye yatırım yapacak olanlar ve ülkeye artı katma değer sağlayacak olanlara gerekli destekleri zaten veriyoruz.

Kamu bankaları elini değil, gövdesini de değil, her şeyiyle taşın altında.

Kamu bankalarının özellikle 2018’de yaşanılan kur ataklarında, bu yıl savaşın yaşandığı bir dönemde, model değişikliğine gidilip ülkeyi sıçratacak bir dönemde gerçekten çok ciddi bir performans ortaya koydular. Kredilerin doğru yere yönlendirilmesi noktasında her türlü özveriyi gösteriyorlar.

Elbette iş dünyasından krediye erişim konusundan serzenişler, şikayetler geliyor. Cumhurbaşkanımıza geliyor, bize geliyor. Şu an faiz oranları oldukça düştü.

Bu konudaki duruşumuz şudur: Kötü örnek emsal teşkil etmez. Şikayet edenler gerçekten kredi alamayacak durumda olabilir. Yaşadığı sorun bundan kaynaklanabilir.

Yeni KGF kredi paketi, işletme sermayesi ve bilançosu, banka tarafından finanse edilmek istenmeyen gerçekten krediye ihtiyacı olan firmalara yönlendirilecek.

‘ENFLASYON ÖNÜMÜZDEKİ SENE DÜŞECEK’

Nebati, enflasyona yönelik ise şunları söyledi:

Enflasyon tabii sadece Türkiye’nin değil dünyanın bir sorunu.

Dünyadaki enflasyonun temel sebeplerinden bir tanesi, özellikle salgınla başlayıp savaşla en üst seviyesine ulaşan, ülkeleri neredeyse resesyona uğratacak maliyet artışları. Taşıma maliyetlerinden enerji maliyetlerine, artan emtialar ve kuraklığın da etkisiyle gıda fiyatlarının yükselmesi dünyaya enflasyon olarak dönüyor.

Bütün bunlar Türkiye’de geçen sene yaşanan kur ayaklarıyla birleşince ülkemizin enflasyonu daha şiddetli yaşamasına neden oldu.

Önümüzdeki yıl enflasyonun düştüğü, bunun toplum tarafından hissedildiği bir döneme girmiş olacağız.

‘ŞU AN ÖNGÖRÜLÜBİLİRLİK EN ÜST SEVİYEDE’

Gerek perakende, gerek toptancılar gerekse üreticilerimizden şunu istiyoruz: Dövizle ilgili oynaklık en alt seviyede. Dolayısıyla öngörülebilirliğin en yüksek olduğu bir süreçteyiz.

Turizm gelirlerimiz çok iyi. Ödemeler dengesiyle ilgili sıkıntımız yok. Dövizle ilgili öngörülebilir bir şekilde yürüdüğümüz, enflasyonla mücadelede sonuçlarını yavaş yavaş gördüğümüz, fiyatlardaki artış hızının azaldığı, aralık ayından sonra da baz etkisinin de etkisiyle düşüşün görüleceği bir dönemdeyiz.

Beklentilerini buna göre oluşturulması, enflasyonla mücadele için önemli.

‘YENİ MODEL KONUSUNDA YATIRIMCININ ŞÜPHESİ AZALDI’

Nebati ayrıca, yabancı yatırımcıların yeni ekonomi modeline yönelik şüphelerinin de azaldığını ileri sürdü ve şöyle devam etti:

“İyimserlik rahmani diyen ve bunu yaparken de her türlü tedbiri alan biri olarak şunu diyorum:

Kış aylarına girdiğimizde kötümserler, karamsarlar çok ağır ithamlarda bulundular. Bu kışa girerken ise yeni ekonomi modelinin başarılı sonuçlarının elde edildiği, ülkenin bir krizden fırsatlar yarattığı bir döneme giriyoruz.”