OVP’de büyüme tahminleri düştü, enflasyon tahminleri yükseldi

OVP’de büyüme tahminleri düştü, enflasyon tahminleri yükseldi

2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da (OVP) büyüme beklentilerindeki düşüş, enflasyon beklentilerindeki artış dikkat çekti.

OVP ile ilgili tahminleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ve ekonomi yönetimiyle birlikte iş dünyasından temsilcilerin de yer aldığı etkinlikte açıkladı. Yılmaz’ın sunumunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da programın genel görünümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Verilen mesajlarda depremin genel yönetim bütçesi ve büyüme üzerindeki etkilerine dikkat çekilirken, sıkı para politikasıyla birlikte enflasyonda tek haneli seyrin amaçlandığı vurgulandı.

 

2023 büyüme tahmini yüzde 4,4; enflasyon tahmini yüzde 65

Yılmaz’ın sunumda öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

OVP kamu kesimi ve özel kesim için öngörülebilirliği artıran bir yol haritası niteliği taşımaktadır. Bu yılki OVP’de yenilik olarak yapısal reformları dahil ettik.

OVP’nin ilk yılında uygulanacak politikalara ayrıntılı olarak 2024 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programında yer verilecek.

OVP’nin dört temel amacı var: Afet yaralarının sarılması, enflasyonun tek haneye düşürülmesi, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat perspektifinde büyüme ve istihdamın devam ettirilmesi ve sosyal adalet ve refahının güçlendirilmesi.

Burada üç temel politika aracı var.

Deprem harcamaları hariç mali disipline önem vereceğiz. Para politikası dönemin ihtiyaçlarına göre uygulanacak. TCMB araç bağımsızlığı çerçevesinde üzerine düşeni yapacak. Yapısal dönüşümlerde önemli bir çerçeve oluşturduk.

 

Dünya ve bölgemiz zorlu bir dönemden geçiyor. Ama bu zorlu dönemler aynı zamanda fırsatların olduğu dönemlerdir.

OVP’de 2024 büyüme tahmini yüzde 4, 2025 için yüzde 4,5 ve 2026 için yüzde 5 oldu. 2023 için büyüme tahmini ise yüzde 4,4 oldu. Büyümede tahminlerin yüzde 5’in altında kalmasının nedeni deprem koşulları olmuştur.

Kişi başına gelirin 2024’te 12,875, 2025’te 13,717, 2026’da 14,855 dolar olarak gerçekleşmesini bekliyoruz.

OVP programına yönelik projeksiyonlara göre 2023 Dolar/TL tahmini 23,9; 2024 tahmini 36,8; 2025 tahmini 43,9; 2026 için 47,8 oldu.

İşsizlik oranının 2024’te yüzde 10,3’e, 2025’te yüzde 9,9’a, 2026’da yüzde 9,3’e gerilemesini bekliyoruz.

OVP’de 2024 için enflasyon tahmini yüzde 33, 2025 için yüzde 15,2; 2026’da yüzde 8,5 oldu. 2023 enflasyon tahmini yüzde 65.

 

Yıl sonunda cari işlemler açığının milli gelire oranının yüzde 4 olmasını öngörüyoruz.

 

Bu OVP döneminde 3 trilyona yakın bir kaynağın afetin yaralarının sarılmasına ayrılacağını öngörüyoruz.

2024’te bütçe açığının milli gelire oranı tahmini yüzde 6,4; 2025 için yüzde 3,4 ve 2026 için yüzde 2,9 olarak belirlendi.

7 yapısal dönüşüm alanı

7 öncelikli yapısal reform yapacağız.

Reform başlıklarımız; Büyüme ve Ticaret, Beşeri Sermaye ve İstihdam, Kamu Maliyesi, Afet Yönetimi, İş ve Yatırım Ortamını İyileştirme, Fiyat İstikrarı ve Finansal İstikrar, Yeşil ve Dijital Dönüşüm.

Erdoğan: Programa desteğimiz tam

Yılmaz’ın sunumunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıktı.

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

 

OVP’nin ekonomimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ekonomi ile ilgili planlarımızda 6 Şubat’ta yaşanan depremi asla göz ardı etmiyoruz. Maliyeti 104 milyar dolar olarak öngörülen asrın felaketi ile Türkiye mücadele ediyor.

Büyüme performansımızı kesintisiz 12 çeyreğe çıkardık. İhracatta yıllık bazda 253,5 milyar doları yakaladık. İstihdamda da herhangi bir kaybımız yok.

Tüm dünyada olduğu gibi enflasyon bizim de sorunumuzdur.

Fırsatçılara yönelik denetimlerimiz devam ediyor. Kimi sektörlerde oluşan fiyat köpüğünün indiğine ve piyasanın dengesini bulmaya başladığına şahit oluyoruz.

Merkez Bankası rezervlerimiz 117,3 milyar dolar seviyesindeki güçlü seyrini sürdürüyor.

Hedeflerimize ulaşma noktasında en küçük bir şüphemiz yok. Hükümet olarak OVP’ye desteğimizin tam olduğunu ifade etmek istiyorum. Program döneminde ekonomik büyümeden kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Yüksek katma değerli yatırımların önünü açarak ve finansmanını kolaylaştırarak, sağlıklı büyüme sağlayacağız. Sıkı para politikasının da desteğiyle enflasyonu tek haneli seviyelere düşüreceğiz, cari dengeyi iyileştireceğiz.

Yüksek gelir grubuna sahip ülkeler listesine girmeyi hedefliyoruz.
Ek bütçe ile bölgeye 762 milyar lirayı ayırmıştık. 2024 yılında deprem bölgesi için 1 trilyon liralık kaynak ayıracağız.

Deprem tahribatını ortadan kaldırıp dengeli ekonomik büyümeyle istihdamı artırmak, enflasyonu tek haneye düşürüp gelir dağılımını iyileştirmek önceliğimiz.

Mali disiplinle desteklenen süreç güven ortamını pekiştirecektir, tek haneli enflasyona ulaşmakta kararlıyız.

Dezenflasyon süreci sürdürülebilir büyüme iklimi sağlayacaktır. İhracatı 300 milyar doların, turizm gelirlerini 70 milyar doların üzerine çıkartarak, mal ve hizmet ihracatı gelirlerimizi tarihi seviyelere ulaştıracağız.

“KKM görevini yerine getirmiştir, TL mevduata dönüşmesinin yolunu açacağız”

Finans merkezimiz içinde enerji ürünlerinin pazarlaması da yer alacak. Bu kulelerden biri bu ürünlerin pazarlamasına ayrılacak. Son Soçi ziyaretinde Putin ile yaptığımız görüşmede Trakya doğalgaz hub’ı olarak planlaması sürecek.

Programın meyvesini vermesiyle ileride inşallah cari işlemler fazlasına da ulaşacağız.

Orta Vadeli Programda uygulayacağımız politika sepetiyle, enflasyon sorununu ülkemizin gündeminden kaldıracağız.

Rusya’ya sadece 500 bin ton domates göndermiş olduk.

KKM görevini yerine getirmiştir. Kur korumalı mevduatlarımızın kur istikrarının pekiştiği bir zeminde, Türk Lirası mevduatlara dönüşmesinin yolunu açacağız

İFM de meyvelerini vermeye başlayacaktır.

Dijital TL ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Adil bir vergi sistemi oluşturmaya yönelik düzenleme yapacağız.

Kamu harcamalarında periyodik gözden geçirmelerle verimsiz harcama programlarını tasfiye ederek, kaynakların öncelikli alanlara tahsisini sağlayacağız. Kamu yatırım projelerini gözden geçirerek, ekonomiye hızla kazandırılabilecek projelere öncelik vereceğiz.

Hedef odaklı ve seçici kredi yaklaşımı ile enflasyonist baskılara yol açabilecek uygulamalardan kaçınacağız. Özel kesim girişimlerinin önünü daha da açarak, yatırım, ticaret ve finans alanında hukuki süreçleri kolaylaştıracağız.

Sanayide ürün bazlı yatırım yol haritaları hazırlayacağız. Avrupa Birliği ile ticaretimize yeni bir boyut kazandırmak üzere Gümrük Birliği’nin güncellenmesine yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.

Bürokratik ve hukuki öngörülebilirliği güçlendirerek, doğrudan yatırımları ülkemize çekmeyi hedefliyoruz.

Kuracağımız Aile ve Gençlik Bankası ile girişimcilik desteklenecek. Düşük karbonlu ulaşım sistemine geçiş kolaylaşacak.