OVP sonrası Morgan faiz beklentisini yükseltti

OVP sonrası Morgan faiz beklentisini yükseltti

Orta Vadeli Program’ın (OVP) sunumunda sıkı para politikasıyla ilgili güçlü mesajlar politika faizi beklentilerinin de yeniden gözden geçirilmesine neden oldu.

Morgan Stanley ekonomistleri Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk OVP’ye ilişkin değerlendirmelerinde sıkı para politikası mesajları ve enflasyon tahminlerinin yükselmesiyle bu yıl için politika faizi beklentilerini yüzde 30’dan yüzde 35’e çıkardı.

Ekonomistler değerlendirmelerinde OVP’nin öngörülen dezenflasyon patikası dışında, önceki programlara kıyasla daha gerçekçi makro projeksiyonlar içerdiğini belirtti.

Değerlendirmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sıkı para politikası mesajlarının altı çizildi. Raporda bu konuda “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek için para politikasının sıkı tutulacağını belirtmesi, bize göre yeni TCMB yönetimine faiz artırımlarına devam etmesi için destek verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir yüksek faiz oranlarının yüksek enflasyona yol açtığı görüşünü savunduğu için bu önemli” değerlendirmeleri yer aldı.

Faiz beklentisi yükseltildi

Temmuz ayındaki güçlü artış ve Ağustos ayında manşet enflasyonda yaşanan rekor artış dolayısıyla faiz profilimizdeki yukarı yönlü riskleri vurguladıklarını belirten Morgan Stanley ekonomistleri OVP’nin açıklanmasının ardından Eylül toplantısına ilişkin tahminleri 500 baz puanlık bir artışla %30’a çıkardı.

Ekonomistler Ekim ve Kasım aylarında da 250 baz puanlık iki artış daha ekleyerek yıl beklentisini yüzde 35’e çıkardı.

Kur ve enflasyon tahminlerindeki uyumsuzluk Morgan’ın da dikkatini çekti
OVP’nin açıklanmasıyla kur projeksiyonu ve resmi enflasyon tahminleri arasındaki uyumsuzluk kamuoyunun dikkatini çekmişti.

Morgan ekonomistleri de değerlendirmelerinde bu konunun altını çizdi.

Raporda konuyla ilgili olarak “OVP’de yer alan ve ortalama Dolar/TL ‘yi 2023’te 23,9 ve 2024’te 36,8 seviyesinde görerek ortalama kurda yıllık %54’lük bir artışa işaret eden örtük nominal döviz kuru projeksiyonlarının, enflasyonda 2023 yıl sonunda öngörülen %65’lik düşüşten 2024 yıl sonunda öngörülen %33’lük düşüşle tutarlı olmadığını düşünüyoruz.

Türkiye’nin potansiyel büyüme oranı olan %4,5 civarında bir büyüme patikası göz önüne alındığında, OVP’nin çıktı açığında da önemli bir genişleme içermediğini, bunun da TCMB’nin 2024 enflasyon tahminleri üzerinde önemli yukarı yönlü riskler anlamına geldiğini düşünüyoruz” ifadeleri yer aldı.