Paranın patronları enflasyon hedefinden sapmadı

Paranın patronları enflasyon hedefinden sapmadı

Fed Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Jackson Hole toplantılarında yüzde 2 enflasyon hedefinin değişmeyeceğini vurguladılar.

Fed ve ECB’nin uzun zamandır hedefledikleri yüzde 2’lik enflasyon hedefinde bir değişiklik olabileceği yönündeki düşünceler Cuma günü Powell ve Lagarde tarafından boşa çıkarıldı.

Kansas City Fed’in yıllık ekonomik sempozyumu için Jackson Hole, Wyoming’de bir araya gelen merkez bankacılara konuşan Fed Başkanı Jerome Powell ve ECB Başkanı Christine Lagarde enflasyonu %2’ye düşürme hedefinde bir değişiklik olmayacağını ortaya koydular.

Powell açılış konuşmasında “Yüzde 2 bizim enflasyon hedefimizdir ve öyle kalacaktır. Enflasyonu zaman içinde bu seviyeye indirmek için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşmaya ve bunu sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Lagarde’de Powell gibi enflasyon hedefinen değiştirilmesine hayır dedi.

ECB Başkanı Lagarde, “Bir oyun oynuyoruz; kurallar var; oyunun kurallarını yarı yolda değiştirmeyin – yarı yolda olduğumuzu söylemiyorum, muhtemelen bundan biraz daha fazlası” dedi.

Lagarde, hedefin yükseltilmesinin enflasyon beklentilerini çıpalama çabalarını baltalayabileceğini ve çıpalanmış beklentilerin enflasyonu sınırlı tutmanın anahtarı olduğunu söyledi.

YORUMLAR YAZ
  • Mehmet Mesut Uzal4 hafta önce
  • FED ve ECB başkanları olsun para politikaları kurulu üyeleri olsun hepsi çok iyi eğitim görmüş,çok tecrübeli ve tamamen bağımsız olarak karar verebilecek durumda olan uzmanlar.Bu nedenle o ülkelerde enflasyon canavarlaşmadan kontrol altına alınabiliyor.Bizde ben yaptım oldu metodu olduğu için canavarlaşmış enflasyonla mücadele etmeye çalışıyoruz.Kur % 30 artmadan ve politika faizi % 50-60 düzeyine çıkmadan hazine bonosu ve devlet tahvili için yabancı yatırımcının gelmesini beklemek “Godot’yu” beklemek gibidir.Bu nedenle enflasyonla mücadele’de istenilen sonucu vermez.Syg.