Paygo, 4G’li yeni modeliyle 2024’e hazır

Paygo, 4G’li yeni modeliyle 2024’e hazır

PSM DERGİSİ

Sahada aktif 100 binin üzerinde cihazı bulunan Paygo, 4G modemli yeni ürünü Paygo SP630PRO ECR ile yoluna devam ediyor. Halen Somali’de bir proje yürüten Paygo, yurt dışı açılımını da hızlandıracak. VUK 507 işletici kuruluş onayı alan şirketin İcra Kurulu Üyesi Ersin Uygur, 2024 yılı hedeflerinin yanı sıra VUK 557 tebliğiyle gelen değişiklikleri de yorumladı…

Paygo, 4G modemli “SP630PRO ECR” cihazıyla TÜBİTAK, TSE, PCI, EMV gibi test ve onay süreçlerini tamamladı ve GİB onaylı yeni nesil ÖKC listesindeki yerini aldı. Kısa bir süre önce VUK (Vergi Usul Kanunu) 507 işletici kuruluş onayı da alan şirket, 30 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren VUK 557 tebliğiyle öngörülen yeni nesil ÖKC değişim-dönüşümünden pay almayı amaçlıyor. Halen Somali’de bir iş ortağıyla birlikte proje yürüten Paygo, önümüzdeki dönemde başta Avrupa ve Afrika ülkeleri olmak üzere yurt dışı açılımına hız vermeyi de planlıyor.
VUK 557’nin öngördüğü yeniliklerin yanı sıra şirketin yeni cihazının özelliklerini ve önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini Paygo İcra Kurulu Üyesi Ersin Uygur ile konuştuk…

Geçen yıl sizle yaptığımız röportajda Paygo’nun kuruluş süreci, faaliyet alanları ve vizyonu hakkında ayrıntılı bilgilere yer vermiştik. O dönemden bu yana neler yaptınız, belirlediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi? Özellikle de son günlerde cihazınızla ilgili yaşanan gelişmeleri anlatabilir misiniz?”

Evet, geçen yıl mart ayında, “Bu yıl dört ürün (ÖKC, EFT POS, Android POS ve All-in-One) segmentinde de yaptığımız kurumsal iş birliklerini duyuracağız. 2023 yılı sonuna geldiğimizde sahada çalışan 100 binin üzerinde cihazımız ve bunların üzerinde koşan on binlerce uygulamamız olacağını öngörüyoruz” demiştik. Öyle de oldu. Paygo artık sahada aktif çalışan 100 binin üzerinde cihaza sahip. Android POS tarafında çok önemli 2 bankayla iş birliği başlattık. CPOS X5 ürünümüzü Türkiye’nin en büyük zincir marketi ile 1000’den fazla noktada aktif ettik ve bu kanal da hızla büyüyor.
2023 yılının son çeyreğinde cihazımızla ilgili yaşananları ise teknik detaya inmeden şöyle açıklayabilirim: Çok sayıda haber ve dezenformasyona rağmen, biz odağımızı hiç bozmadık ve 24 saat içerisinde mevcut model ismimize PRO ekleyerek “Paygo SP630PRO ECR” adıyla onay başvurumuzu yaptık. Ve 3 ay içerisinde TÜBİTAK, TSE, PCI, EMV gibi tüm test ve onaylarımızı tamamlayarak GİB onaylı ÖKC listesinde 4G modemli ürünümüzle yerimizi aldık.
Paygo, depremden zarar gören illerimiz başta olmak üzere, giderek yayılmaya başlayan 2G hat çekim sorunlarıyla karşı karşıya kalınan yerlerde, 4G çekim gücüne sahip ürünle mükelleflerin çok daha hızlı ve kolay işlem yapmasını amaçlamış ve 4G modeme geçiş yapmıştı. Usul anlamında da GİB ile yapılan görüşmeler sonucunda 4G modemli cihazın farklı model adıyla tekrar onaya girmesi gerekliliğine karar verildi. Süreç böyle ilerledi ve başarıyla da tamamlandı.

MÜKELLEF “PAYGO VAR MI” DİYE SORACAK

⁠Paygo’nun sektördeki konumunu değerlendirebilir misiniz? Pazarda ne kadar cihazınız var? Rakiplerinizden farklarınız neler, kullanıcılar neden Paygo’yu tercih etmeli?

Paygo olarak 4G modem özelliğini eklemeden önce zaten 90 bin adedin üzerinde cihaz parkına ulaşmıştık. Bulunduğumuz başarılı konuma da sadece 2 yılda gelmiştik. Dolayısıyla hızlı büyümeyi 4G ile birlikte yakalamış değiliz. Aksine pazarın en hızlı büyüyen ÖKC markası olduğumuz dönemde 4G gündeme gelmişti. Ayrıca 4G modemli ürünlere geçiş konusu, dünyanın en büyük POS terminali üreticilerinden biri olan iş ortağımız Newland’in 2G modemli cihaz üretimini durdurma kararıyla gündemimize geldi. Aradan 3-4 ay geçti ve şimdi 4G’li modelimiz stoklara girdi.
Sahaya çıkış senaryolarını bizden sonra düzenleyen oyuncuların olduğunu düşünüyorum. Çok köklü ve başarılı markaların yanı sıra son 10 yılda çok önemli işler yapmış firmalar da mevcut. Elbette pazarda yer bulmak için fark yaratmak zorunda olduğunuz aşikar. Ticari anlamda ilk hedefimiz, mükellefe “Paygo var mı” sorusunu sordurtmaktı. Burada temel bileşenler; doğru üretici, doğru model seçimi, zamanında tedarik, finansman, yetkin teknik ekip ve cihazın kullanım süresi boyunca verilen satış sonrası hizmetin kalitesi. Güven de elbette olmazsa olmaz bir bileşen.

2024 sektör açısından nasıl bir yıl olacak, sizce hangi trendler öne çıkacak?

⁠Bildiğiniz üzere 30 Aralık 2023 itibarıyla VUK 557 adıyla yeni bir tebliğ yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeyle, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında sektörel anlamda eksik kalan bir adım tamamlanacak. Buna göre, artık sunuculara bağlanmayan, GİB’e veri gönderemeyen ve takibi yapılamayan akıllı olmayan ÖKC’ler, yeni nesil ÖKC’lerle değişecek. Bu değişim ciddi bir vergi kaybının da önüne geçecektir.
Yeni nesil ÖKC’lerin en önemli avantajları, hem fiş ile kredi kartı slipini birleştirmesi hem de anlık olarak sunuculara veri gönderebiliyor olması. Eski nesil cihazlar esasında mevcut sistem içerisinde ister istemez zafiyet doğuruyordu. Bu düzenlemeyle artık bu zafiyet tamamen ortadan kalkacak. Bu dönüşümde, bizler gibi hem sektöre hem de teknolojiye hakim firmalar ön plana çıkacaktır.
Bu noktada firmamızla ilgili bir noktanın daha altını çizmek isterim: Paygo sadece bir donanım firması değil, katma değerli ortaklıklarla son kullanıcıların hayatını kolaylaştıran çözümler üreten bir firma.

“VUK 557 tebliği doğrultusunda artık sunuculara bağlanmayan, GİB’e veri gönderemeyen ve takibi yapılamayan akıllı olmayan ÖKC’ler, yeni nesil ÖKC’lerle değişecek.”

ÖDEME UYGULAMASI TAŞIMAYAN CİHAZLAR DA DÖNÜŞECEK

VUK 557 ile yeni nesil ÖKC’lerde banka kartlarına ilişkin aktif bir ödeme uygulaması kullanılması zorunluluğu da getirildi? Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Halihazırda çok sayıda yeni nesil ÖKC’ye bir banka uygulaması yüklenmiyor. Bu yeni tebliğ kapsamında, yine kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin bir parçası olarak, ödeme uygulamasının kullanılmadığı cihazlar, ödeme uygulaması yüklenene kadar kapatılacak. Burada iki yönlü hareket bekliyoruz:
1- Sahada çok sayıda, POS özelliği olmayan ve harici bir EFT POS cihazıyla bağlantısız çalışan cihaz bulunuyor. Banka POS’larıyla bu cihazların entegrasyonları tam anlamıyla yapılamadı. Esasında burada ister istemez mevcut tebliğlerle uyuşmayan kullanımlar ortaya çıktı. Bu düzenlemenin en güzel yönü, tebliğlere ve mevzuatlara uymayan, yeni nesil ÖKC üzerinde yüklü olmadan veya harici bağlantısı bulunmadan çalışan ödeme uygulamalarının kullanımı ortadan kalkacak olması. Bu sayede olası vergi kayıp ve kaçakları önlenebilecek. Dolayısıyla üzerine banka uygulaması yüklenemeyen yeni nesil ÖKC’lerde önemli oranda değişim bekliyoruz.
2- Üzerinden ödeme uygulaması olamayan yeni nesil ÖKC’lere ise bu düzenleme kapsamında ödeme uygulaması yüklenmesini bekliyoruz. VUK 557’de “bankalar dışında lisanslı ödeme kuruluşları da ödemeye aracılık edebilir” ifadesi var. Bu noktada ÖKC sektörü ile ödeme kuruluşlarının yolları daha çok kesişecek. Burada da bizlere farklı iş fırsatları çıkacaktır. Tekrar etmek isteriz ki Paygo sadece donanım değil, katma değerli iş ortaklarıyla birlikte son kullanıcılarına uçtan uca çözüm üreten bir firma.

Kısa bir süre önce VUK 507 işletici kuruluş onayı aldınız. Bu alanda nasıl bir planınız var?

Bu konudaki çalışmalarımız ve yapılanmamız devam ediyor. VUK 507 esasında, yapısı gereği çok büyük bir müşteri kitlesine hitap ediyor. Bizler burada, her türlü müşteri kitlesini dikkatlice analiz edip ihtiyaçları ortaya koyarak, doğru maliyetlerle çözüm üretiyoruz. Çok önemli gücümüz olan deneyimli mühendis ve danışman ekibimizle mutfağımızda pişirmeye devam ettiğimiz yemeğimizi en doğru koşullarla müşterilerimizin ve iş ortaklarının hizmetine sunacağız. ÖKC sektöründe başarılı olduğumuz gibi VUK 507 kapsamında ürettiğimiz çözümlerle de çok iyi bir noktaya geleceğimize eminiz. VUK 507’nin en büyük sorunu olan maliyet konusunu, yapmış olduğumuz detaylı analizler ve oluşturduğumuz kullanıcı dostu çözümlerle aşmayı planlıyoruz.

“ÖKC sektöründe başarılı olduğumuz gibi VUK 507 kapsamında ürettiğimiz çözümlerle de çok iyi bir noktaya gelip zirveye yerleşeceğimize eminiz.”

Paygo sadece Türkiye sınırları içerisinde mi iş yapıyor olacak? Ödeme ve yazarkasa bilgi birikiminizi yurt dışı pazarda değerlendirmek ve büyümek üzerine planlarınız var mı?

Risk ve belirsizlikleri, bizi bekleyen fırsatlar ve büyüme potansiyeli olarak görüyoruz. Paygo olarak yurt dışı pazarlarda gelişme iştahımız var. Devam eden projelerimiz de mevcut. Bu noktada Somali Maliye Bakanlığı ile yürüttüğümüz ortak projeden bahsedebilirim. Somali’de, ülkemizde kullandığımız yeni nesil ÖKC sistemine benzer bir yapıyı iş ortağımız olan firmayla birlikte A’dan Z’ye sistemin tüm unsurlarını kapsayacak şekilde kuruyoruz.
Paygo ekibinin Avrupa ve Afrika kıtalarındaki farklı ülkelerde mali yazarkasa konusunda engin bir tecrübesi var. Ve bildiğiniz üzere Türkiye, mali yazarkasa konusunda bölgede lider konumunda. Biz de bu gücü kullanarak teknolojimizi yurt dışında farklı pazarlara taşıyoruz.