Petrol fiyatları haftalık düşüşe hazırlanıyor

Petrol fiyatları haftalık düşüşe hazırlanıyor

Küresel petrol rezervlerinin büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan Orta Doğu’da artan ateşkes olasılıkları fiyat artışlarını azaltıyor.

Petrol fiyatları, OPEC+’nın üretim kesintilerini Eylül 2025’in sonuna kadar kademeli olarak kaldırma kararının ardından dört ayın en düşük seviyelerine geriledikten sonra 7 Haziran’da sona eren haftada haftalık düşüşe geçti.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, Cuma günü yerel saatle 15.23’te (1223 GMT) varil başına 80.27 dolardan işlem gördü ve geçen hafta Cuma günü varil başına 81.62 dolarlık kapanış fiyatına göre yaklaşık %1.65 düştü.

Amerikan ölçütü West Texas Intermediate (WTI), Cuma günü aynı saatte varil başına 76,03 dolardan işlem gördü ve geçen Cuma günkü seansa göre yaklaşık %1,25 düşüşle varil başına 76,99 dolardan kapandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen müttefikleri, grubun Kasım 2023’te açıklanan günlük 2,2 milyon varillik (bpd) ek gönüllü kesintileri Eylül 2024’ün sonuna kadar uzatmayı kabul ettiğini duyurarak geçen hafta sonu bir toplantı düzenledi.

Bununla birlikte, 2,2 milyon varillik kesintiler, Eylül 2025’in sonuna kadar aylık bazda kademeli olarak aşamalı olarak kaldırılacak.

Bu arada, küresel petrol rezervlerinin büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan Orta Doğu’da artan ateşkes olasılıkları, fiyat artışlarını engelledi.

Beyaz Saray Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen hafta Katar Emiri Tamim bin Hamad el-Sani ile yaptığı görüşmede Hamas’a sunduğu ateşkes önerisiyle İsrail’in ‘ilerlemeye hazır olduğunu’ doğruladığını söyledi.

ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa, Perşembe günü Gazze’de Washington destekli bir ateşkes planına ‘tam desteklerini’ yinelediler.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’deki talep endişeleri fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

Enerji Enformasyon İdaresi tarafından Çarşamba günü geç saatlerde yayınlanan verilere göre, ABD ticari ham petrol stokları 31 Mayıs’ta sona eren haftada 1,2 milyon varil artarak 455,9 milyon varile yükseldi.

Zayıflayan talebin bir göstergesi olan stok artışı, yaklaşık 2,1 milyon varillik bir düşüş yönündeki piyasa tahminine göreydi.

Aynı dönemde benzin stokları da yaklaşık 2,1 milyon varil artarak 230,9 milyon varile yükseldi.