“Plan d’Izmir” 100 yıl sonra Arex Sigorta tarafından yayınlandı

“Plan d’Izmir” 100 yıl sonra Arex Sigorta tarafından yayınlandı

Topoğraf Jacques Pervititch tarafından çizilen 1923 tarihli İzmir haritalarının kitabı (Plan d’Izmir) Arex Sigorta’nın desteğiyle tıpkı basım olarak yayınlandı. Prof. Dr. Çınar Atay tarafından hazırlanan Eserin tanıtımı için 27 Mayıs’ta İstanbul Mandarin Otel’de bir lansman toplantısı düzenlendi. Sigorta sektörü ve iş dünyasından konukların ağırlandığı gece kokteylle başladı ve akşam yemeğiyle devam etti. Lansmanda konuşan Arex Sigorta Genel Müdürü Sertem Demir, 1923’ten günümüze eksiksiz ulaşmış Plan d’Izmir’in daha önce halka açık sergilenmediğini söyleyerek, “Planlar 1922 büyük İzmir yangınından sonra tasarlandı. Özgünlüğü, yangın sonrası harap olmuş bir şehrin yaşam alanlarını belgeleyen ilk ve tek plan olarak İzmir’in yüzyıl öncesinin bilinmeyen gerçeklerini ortaya koyan eşsiz bir çalışma olmasından geliyor. Plan son 46 yıldır Prof. Dr. Çınar Atay’ın özel koleksiyonunun en önemli parçası oldu ve çok az kişi tarafından görülüp incelendi” dedi.

Pervititch ile ilgili araştırmalarıyla bilinen Müsemma Sabancıoğlu da gecede bir konuşma yaparak, “Tıpkı basım Plan d’Izmir 1923 albümünün yayınıyla beraber, Pervititch’in büyük yangından hemen sonrasını gösteren 30 pafta halinde eksiksiz İzmir haritaları ortaya çıkıyor. Bu tıpkı basım albümün gerçekleşmesini sağlayan koleksiyoner Prof. Dr. Çınar Atay’a teşekkür borçluyuz” diye konuştu.

Arex Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Süphanoğlu ise, şirket olarak kuruluşlarından bu yana farklı olanı yapmak istediklerini söyleyerek, son projenin de bu anlayışın bir parçası olduğunu belirtti.

Gecenin konuklarından gazeteci Ertuğrul Özkök de bir konuşma yaparak, kendisinin de İzmirli olduğunu ve Pervititch haritalarının şehrin tarihine ışık tutacak nitelikte eşsiz bir eser olduğunu vurguladı.