Procenne dünyadaki ilkler arasına girmeyi başardı

Procenne dünyadaki ilkler arasına girmeyi başardı

2013 yılında milli HSM geliştirmek üzere yola çıkan Procenne, geride kalan 10 yılda pek çok başarıya imza attı. Türkiye’nin ilk ticari HSM’i ProCrypt’i üreterek uluslararası sertifikalar olan CC EAL 4+ ve PCI HSM v3.0’ı almayı başaran, ProCrypt’i Covid-19 salgını şartlarında ihraç etmeyi başaran Procenne bir ilki daha başardı. PCI HSM v3.0’da olduğu gibi ülkemizde ilk defa PCI HSM 4.x sertifikasını alan ProCrypt KM-X Performance ve KM-X Premium dünyadaki ilkler arasına da girmeyi başardı.

2013 yılında mühendis kökenli 3 girişimci tarafından kurulan Procenne, geride kalan 10 yıllık sürede pek çok başarıya imza attı. 2013 yılında çalışmalarına başlanan milli HSM ProCrypt, 2018 yılında KM-3000 modeli ile piyasaya sürüldü. Kamu ve özel sektörde pek çok kurum tarafından tercih edilen ProCypr HSM, 2019 yılında CC EAL 4+, 2021 yılında ise PCI HSM v3.0 sertifikalarını alarak uluslararası otoritelerce tanınmış ve hem genel veri koruma hem de ödeme sistemleri alanında ister ve zorunlulukları karşılamayı başarmıştı.

2020 yılında patlak veren Covid-19 salgınına rağmen hız kesmeyen Procenne, yeni nesil HSM geliştirme çalışmalarına ağırlık vererek 2021 yılında KM-X modelini tanıtmıştı. Sonraki süreçte sertifikasyon süreçlerine ağırlık veren şirket, 2022 yılında bu model için CC EAL 4+ sertifikasını alarak ilk teslimatlarını yapmıştı.

Yeni Yılda Yeni Sertifika

2023 yılında hem ürün geliştirme ve güçlendirme çalışmalarına hem de ödeme sistemleri alanındaki sertifikasyon süreçlerine ağırlık veren Procenne, 2024 yılının hemen başında KM-X Performance ve KM-X Premium modelleri için PCI HSM 4.x sertifikasyonunu alarak ülkemizde bir ilki daha başarırken dünyada bu sertifikasyon sürecini başarıyla tamamlayan ilk firmalardan olma başarısını gösterdi.

PCI HSM 4.x sertifikasyon sürecinde UL laboratuvarı ile çalışan Procenne’in süreç sonunda ProCrypt KM-X Performance ve KM-X Premium modelleri fiziksel güvenlik özellikleri, kurcalama algılama ve müdahale mekanizmaları, cihaz içinde hassas veri koruması, harici izleme tekniklerinin kullanılması yoluyla hassas bilgi sızıntısının önlenmesi ve güvenlik sınırı ihlal edilse bile cihaz içindeki kriptografik anahtarların korunması gibi cihaza yönelik saldırılara karşı güvenliği, mantıksal güvenlik özellikleri, olağandışı komut dizilerine veya çalışma modlarına uyarlanabilirlik, güçlü kimlik doğrulama, hassas verilerin ve PIN’lerin kötüye kullanımını ve açık metin ifşasını önlemek için güvenli anahtar yönetimi, güvenli ürün yazılımı yönetimi vb. açısından yapılan incelemelerden geçmiş oldu.

Procenne, PCI HSM 4.x sertifikası ile 2024 yılına hızlı bir giriş yaptı. Bu sertifika ile ProCrypt HSM’in gücü ödeme sistemleri alanındaki uluslararası otorite tarafından da onaylanmış oldu. PCI HSM 4.x sertifikalı ProCrypt HSM sayesinde hem iç hem de dış pazardaki ödeme sistemleri HSM ihtiyacı bir Türk firması tarafından karşılanacak.