Tan: Enflasyon yıl sonunda TCMB’nin hedefini 1-2 puan aşabilir

Tan: Enflasyon yıl sonunda TCMB’nin hedefini 1-2 puan aşabilir

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, ekonomi politikalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, enflasyonun yıl sonunda TCMB hedefinin 1-2 puan üzerinde olabileceğini söyledi.

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, Adana’da düzenlenen Anadolu Buluşmaları programında Bloomberg HT’ye özel açıklamalarda bulundu.

Tan, değişen ekonomi politikalarının hedeflendiği gibi gittiğini ve bunun rakamlara da yansıdığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu güne yaklaşık 45 milyar dolarlık yabancı sermeye girişi olduğunu kaydeden Tan, yerel seçimlerden bugüne ise TCMB rezervlerinde ciddi artışlar olduğunu ve neredeyse günlük 2 milyar dolarlık rezerv biriktirildiğini açıkladı.

KKM bakiyelerinin azalmaya başladığını belirten Tan “TL’ye dönüşümler artarak devam ediyor. Ekonomide soğuma yavaş yavaş oluyor.” dedi.

Tan, TCMB’nin faiz kararı ve enflasyon tahmini hakkında yaptığı değerlendirmede, “TCMB’den yarın faiz artışı beklemiyorum. Enflasyon yıl sonunda TCMB hedefinin 1-2 puan üzerinde olabilir.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Tan, Dolar/TL ‘de yıl sonu beklentilerinin ise 38’in üzerinde olmadığını kaydetti.