Reuters: Merkez Bankası bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor

Reuters: Merkez Bankası bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor

İngiliz haber ajansı Reuters, Merkez Bankası’nın TL mevduata teşvik getirirken KKM payına sınırlama getirmesine yönelik kararını yazdı. Uzmanlar Merkez Bankası’nın faizleri yükseltirken KKM uygulamasını sınırlamanın bir taşla iki kuş vurmak olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) TL mevduatlarını dövizdeki değer kaybından koruyan Kur Korumalı Mevduat payına sınırlama getirerek faiz artırımlarına geçişin ardından daha ortodoks politikalara doğru bir başka adım attı. TCMB’den yapılan açıklamada, döviz mevduatlarının KKM olarak bilinen lira koruma programına belirli seviyelerde dönüştürülmesi için bankalara uygulanan hedeflerin kaldırıldığı belirtildi.

Reuters’ın haberine göre merkez bankası, kısmen şirketleri ve bireyleri KKM hesaplarını yenilemekten caydırarak, bankalardan KKM hesaplarını normal lira hesaplarına dönüştürmek için yeni bir hedef belirlemelerini istiyor. Resmi Gazete’de yayımlanan ayrı bir kararnameye göre Merkez Bankası ayrıca bankaların döviz mevduatları için zorunlu karşılık oranlarını artırarak müşterileri lira hesaplarına daha fazla yönlendirdi.

Türkiye’de iktidar, yükselen enflasyona rağmen faiz oranlarını düşürmeye yönelik alışılmışın dışındaki hamlesinin yol açtığı dövizdeki tarihi düşüşü durdurmak için 2021‘in sonlarında KKM programını başlattı. KKM hesapları o zamandan bu yana yaklaşık 117 milyar dolara yani toplam banka mevduatlarının yaklaşık dörtte birine ulaştı. Bu durum, son iki yılda liranın yaklaşık yüzde 68 oranında düşmesiyle daha da arttı.

KKM amortisman maliyetlerini karşılamak için Merkez Bankası, liranın tekrar değer kaybetmeye başladığın Haziran ve Temmuz aylarında tahmini 300 milyar lira ödedi. Bu ayki maliyetin 350 milyar lira olacağı tahmin ediliyor. Mayıs ayında yeniden seçimleri kazanan Erdoğan, 900 baz puanlık faiz artışlarını da içeren bir politika değişikliği yapmak üzere yeni bir maliye bakanı ve merkez bankası başkanı atadı ve yetkililer enflasyonu düşürmek ve ticaret açığını dengelemek için önceki birçok düzenlemeden vazgeçme sözü verdi.

YORUMLAR YAZ
  • Mehmet Mesut Uzal1 ay önce
  • Politika faizini olması gereken düzeye çıkarmadan bu tür yan ama etkisiz önlemlerle önemli gelişme sağlanamaz.Büyük mevduat sahipleri yerel seçimler sonrası IMF’ye başvurulacağı ve IMF’nin en az % 30 devalüasyon önereceğini düşünüyorlar.Bu durumda bankalar hangi faizi verirlerse versinler KKM’den çözülen TL mevduatın dövize gitme riski çok yüksek.Bu, banka müşteri temsilcilerinin ikna metoduyla mudiyi TL’de kalmaya sevketmeye çalışmasıyla çözülemez.Syg.