Rusya İle ticareti katılım bankaları ayakta tutuyor

Rusya İle ticareti katılım bankaları ayakta tutuyor

ABD’nin Rusya’yı hedef alan finansal yaptırımları 55 milyar dolara ulaşan Türkiye- Rusya ticari ilişkilerini çıkmaza soktu. Dev bankaların yaptırım korkusuyla geri çekildiği bu dönemde devreye katılım bankaları girdi. Emlak Katılım ve Vakıf Katılım iki ülke arasındaki ticareti ayakta tutuyor…

Rusya’ya yönelik uluslararası yaptırımlar Türk- Rus ticari ilişkilerini olumsuz etkiliyor. Olumsuzlukların başında da para transferi konusu geliyor. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi 2023 yılında 56 milyar dolar idi. Bu büyük hacme rağmen ABD’nin baskısı yüzünden bankacılık işlemlerinde ciddi sorunlar yaşanıyor.

Türkiye ile Rusya Arasındaki Ticaret Hacmi Ne Kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı 2023 yılında 10,9 milyar dolar oldu. Türkiye’nin Rusya’dan ithalatı ise 45,6 milyar dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı. Yani Ruslar 1 alıp 4 ihraç ederek bu ticaretten büyük kazanç elde etti. İki ülke arasındaki ticaret hacmi de 56,5 milyar dolara ulaştı.

Ancak ABD Başkanı Biden’ın 22 Aralık 2023’te imzaladığı başkanlık kararnamesi Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilere ağır bir darbe vurdu. Başkan Biden, Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal eden bankalara uluslararası yaptırım uygulanacağını ilan etti.

Bu hamle Türkiye ile Rusya arasındaki milyarlarca dolarlık ticareti olumsuz etkiledi. Türk bankaları Biden’ın başkanlık kararnamesi sonrası Rus bankalarıyla olan ilişkilerini büyük oranda askıya aldı. Daha önce kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ile İş Bankası Rusya Federasyonu’ndan para transferinde aslan payını alıyordu. Ancak Türkiye’nin önde gelen devlet ve özel bankaları uluslararası yaptırımlara maruz kalmamak için Rusya’ya para transferi yapmıyor.

Büyük bankaların 55 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip Rusya pazarından uzak durması katılım bankalarının önünü açtı. Devlet tarafından İslami bankacılık prensipleriyle hizmet vermesi için kurulan 2 katılı bankası; Emlak Katılım ve Vakıf Katılım büyük bankaların riskli gördüğü Rusya ile ticarete ‘devam etme’ kararı aldı.

Katılım Bankaları Fırsatı Gördü

Rusya ile para transferinde büyük oyuncuların aradan çekilmesi katılım bankaları için büyük bir fırsat doğurdu. Borsalideri.com’un görüştüğü sektör kaynakları Vakıf Katılım ve Emlak Katılım Bankası’nın Rusya ile ticari ilişkilerin devam etmesi adına büyük bir cesaretle işlemlere devam ettiği bilgisini verdi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir şirket sahibi, “Katılım bankaları iki ülke arasındaki ticari ilişiklerin devamı noktasında adeta can simidi oldu. Herkesin Rusya ile iş yapmaktan çekindiği bir dönemde risk alarak işlemlere devam ettiler. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin devamını sağladılar. Allah onlardan razı olsun.” dedi.

Ancak bazı işadamları bu durumdan çok memnun değil. Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan bir başka işadamı, “Ziraat, Vakıfbank, Halkbank ve İş Bankası gibi büyük bankaların aradan çekilmesiyle katılım bankaları devreye girdi. Ancak alacaklarımızı tahsil etmek için çok yüksek işlem bedelleri ödüyoruz. 1 milyon dolar alacağınız olduğunu varsayalım. Normalde bankalar bu tür işlemlerde %0,1 komisyon alırdı. Yani 1 milyon dolarlık işlemde 10,000 dolar havale ücreti öderdiniz. Ancak şimdi işlem için %5 komisyon alınıyor. Yani 1 milyon dolarlık para transferi için 50,000 dolar komisyon ödeniyor. Katılım bankaları hâkim konumlarını bence biraz suistimal ediyor.” yorumunu yaptı.