Scope, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti

Scope, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti

Scope Ratings’ten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notu “B-” yerel para cinsinden notu “B” olarak teyit edildi.

Scope, Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunun “negatif” görünüm ile teyit edilmesinin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından başlatılan politika normalleşmesine rağmen, seçimler sonrasında ülkenin kredi profili üzerinde devam eden riskleri yansıttığını belirtti.

Açıklamada, “Yıllar süren alışılmışın dışında para politikasının ardından, TCMB’nin güvenilirliğini, bağımsızlığını ve etkinliğini tam olarak geri kazanması zaman alacaktır.”

Scope’a göre, özellikle Mart 2024’te yapılması planlanan belediye seçimleri öncesinde, politikanın tersine dönme riski bulunuyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin dış kırılganlığının köklerinin, döviz arzı üzerindeki güçlü baskıdan kaynaklandığına işaret etti.

Scope, Türkiye’nin büyümesinin 2023’te yüzde 3,0 oranında olacağını ve yüzde 3,9 olarak tahmin edilen ekonomik büyüme potansiyelinin altında olacağını öngördü. 2024’te, politika normalleşmesinin sürekliliğine ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, GSYH büyüme oranının yüzde 3,3 ile ılımlı bir şekilde artacağı tahmin ediliyor.